X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ptasie podróże, czyli "jedna jaskółka wiosny nie czyni"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 21:59
Z niecierpliwością wypatrujemy ptaków, które spędziły zimę w ciepłych krajach. To prawdziwy sygnał, że nastała wiosna w naszym kraju. 
Audio
  • Rozmowa z ornitologiem o ptakach wędrownych. (Eureka/Jedynka)
Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z Azji
Nie jesteśmy w stanie wpłynąć w jakikolwiek sposób na szlaki migracji dzikich ptaków, które nadlatują do nas głównie z AzjiFoto: uaurelijus/shutterstock

Jak wyglądają ptasie wędrówki i co powoduje, że niektóre gatunki pozostają z nami przez cały rok, a inne odlatują, aby się ogrzać? Bociany zaczynają witać nas już na początku marca, a jerzyki pojawiają się  dopiero pod koniec maja. Najszybciej powracają te gatunki, które odbyły najkrótszą podróż, stąd też bardzo wcześnie można usłyszeć o poranku śpiew skowronka.

Interesującym gatunkiem są żurawie, które związują się w pary na długie lata. - Zimy są z roku na rok mniej srogie, więc żurawie mogą łatwo zdobyć pokarm, stąd też często pozostają wtedy w kraju. Są bardzo oddanymi sobie partnerami. Biologia zmusza ich do zajęcia pewnego terytorium, które nie może być jednocześnie zamieszkiwane przez innych osobników tego samego gatunku - mówi ornitolog Piotr Tryjanowski.

Jakie zachowania charakteryzują inne gatunki ptaków? Jaka mądrość natury jest zapisana w "ptasich obyczajach"? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z ornitologiem.

***

Tytuł audycji: Wieczór odkrywców

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość:  ornitolog prof. Piotr Tryjanowski (dyrektor Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, jeden z najwybitniejszych badaczy ptaków na świecie)

Data emisji: 5.03.2019

Godzina emisji: 19.07

K.ATen artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Międzynarodowe Centrum Badań Okulistycznych. Nowe terapie i narzędzia diagnostyczne

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 19:47
Niedawno rozstrzygnięty został przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej kolejny już konkurs w prestiżowym programie Międzynarodowe Agendy Badawcze. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ma nowoczesnej gospodarki bez nowoczesnych technologii, a takie tworzą polscy inżynierowie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 19:30
W środę 27 lutego w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala XXV Plebiscytu Złoty Inżynier, podczas której poznaliśmy nazwiska polskich naukowców i inżynierów, laureatów plebiscytu "Przeglądu Technicznego", najstarszego pisma w Polsce, jednego z najstarszych na świeci.  
rozwiń zwiń