X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Arytmia serca - objawy, przyczyny, leczenie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 19:28
Zwykle serce bije ok. 60-80 razy na minutę - taki jest prawidłowy rytm serca u ludzi zdrowych. U osób wyczynowo uprawiających sport serce może pracować wolniej około 40-50 razy na minutę podczas spoczynku.
Audio
  • Arytmia serca - objawy, przyczyny, leczenie (Eureka/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Natali_ Mis

W czasie snu serce też odpoczywa i pracuje wolniej. W sytuacjach stresowych może bić około 120 razy na minutę a bezpośrednio  po wysiłku serce może uderzać nawet 180 razy na minutę. Gdy przyśpiesza bez powodu, może to wskazywać na chorobę.

Arytmia serca zwykle kojarzy się z bólem w klatce piersiowej i nierównomiernym kołataniem serca. Arytmia najprościej mówiąc to praca serca polegająca na przyspieszaniu, zwolnieniu lub nieregularności odstępów czasowych między następującymi po sobie uderzeniami. Arytmia czasami jest banalnym problemem, jednak bardzo często bywa związana z poważnymi konsekwencjami, nawet zagrażającymi życiu.

Najczęściej arytmie powoduję: choroba niedokrwienna serca, choroba zastawek serca, nadciśnienie tętnicze, zwyrodnienie i wady wrodzone serca oraz zaburzenia elektrolitów we krwi lub przedawkowanie leków. 

W "Eurece" mówiliśmy o tym, jak diagnozować i leczyć arytmię oraz dlaczego nie wolno bagatelizować tego problemu. Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Artur Wolski

Goście: prof. dr hab. n. med. Maciej Sterliński (kardiolog, Kierownik Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Zaburzeń Rytmu Serca Instytut Kardiologii w Aninie)

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 19.06

kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Chorzy na nowotwory umierają często z niedożywienia

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 19:06
Eksperci medyczni podkreślają, że ogromny wpływ na leczenie pacjentów onkologicznych ma wczesne wdrożenie żywienia medycznego. Szacuje się, że około 40 proc. pacjentów onkologicznych w Europie cierpi z powodu niedożywienia.
rozwiń zwiń