X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Misja sondy Hayabusa 2. Sensacja na światową skalę?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 19:53
Jeżeli ta misja się uda, to będzie sensacja na światową skalę. Japońska sonda Hayabusa 2 wyrzuciła już próbniki, które osiadły na asteroidzie Rjugu. 
Audio
  • Misja sondy Hayabusa 2. Sensacja na światową skalę? (Eureka/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/mikkehouse

W ramach misji powstanie krater. Wszystko po to, by pobrać próbki spod powierzchni asteroidy i sprowadzić je na ziemię. To byłoby wydarzenie pierwsze w historii badań kosmosu, sprowadzenie kawałka asteroidy na Ziemię. 

Asteroida to niewielki kosmiczny kamień o średnicy nie przekraczającej kilometra, tyle co odległość miedzy przystankami miejskiego autobusu. Mknie z prędkością 31 tysięcy km na sekundę. Od czasu do czasu zbliża się do Ziemi. Naukowcy nie wykluczają, że może być dla nas niebezpieczna. Ale też i pożyteczna skoro badacze mówią o kosmicznym górnictwie, czyli sprowadzaniu na Ziemię rzadkich minerałów budujących takie obiekty, minerałów ważnych np. dla nowoczesnej elektroniki. Na razie to odległa przyszłość.

Takie misje jak Hayabusa 2 dostarczają nowej wiedzy na ten temat, przyczyniają się do rozwoju technologii. Rjugu przez najbliższe miesiące będzie badała planetoidę, a w 2019 roku opuści ją, by rok później, w grudniu 2020, dotrzeć z próbkami na Ziemię. Sonda zostawi po sobie nazwiska, przesłania i rysunki Ziemian, które specjalnie w tym celu zebrała Japońska Agencja Kosmiczna.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Eureka

Prowadzi: Dorota Truszczak

Gość: dr Marek Krawczyk (absolwent Uniwersytetu Hokkaido, znawca historii japońskich badań kosmicznych)

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 19.06

abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pokarmy i ich walory zdrowotne

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 11:53
Zagadki naszym słuchaczom zadała Hanna Stolińska-Fiedorowicz, dietetyk kliniczny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Studenci pomagają sprzątać kosmiczne śmieci

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 19:07
Firma SpaceX przesunęła start rakiety Falcon 9, która miała wynieść w kosmos m.in satelitę PW-Sat2, skonstruowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej. Rakieta miała wystartować w poniedziałek ok. godz. 19.30 polskiego czasu; nowego terminu jeszcze nie wyznaczono. 
rozwiń zwiń