X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

W poszukiwaniu planet swobodnych

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 14:08
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała już po raz 26. stypendia START stu najzdolniejszym młodym polskim naukowcom. Od kilku lat Fundacja przyznaje również wyróżnienia badaczom, których osiągnięcia zostały najwyżej ocenione przez recenzentów konkursu.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Vadim Sadovski/shutterstock.com

Gościem programu Ludzie Nauki był Przemysław Mróz - doktorant z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z dwóch wyróżnionych w tym roku laureatów, który poszukuje planet swobodnych, wyrzucanych z macierzystych układów i niezwiązanych grawitacyjnie z żadną gwiazdą.

Większość z nich, z wyjątkiem bardzo młodych obiektów, nie emituje światła, nie można więc wykrywać ich bezpośrednio. Jedyną metodą umożliwiającą znajdowanie planet swobodnych jest mikrosoczewkowanie grawitacyjne - bardzo skuteczna metoda wykrywania obiektów we Wszechświecie opracowana przez nieżyjącego od 11 już lat wybitnego polskiego astronoma profesora Bohdana Paczyńskiego, który przez wiele lat pracował w USA i był wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Przemysław Mróz przeprowadził analizę zjawisk mikrosoczewkowania zaobserwowanych przez przegląd nieba OGLE w latach 2010-2015 za pomocą 1,3-metrowego teleskopu, znajdującego się w Obserwatorium Las Campanas w Chile i odkrył planety o masach porównywalnych do masy Ziemi. Wyniki tych badań opublikował w prestiżowym magazynie Nature.

Audycja przygotowana we współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej.

***

Tytuł audycji: "Ludzie nauki" w paśmie Eureka

Prowadzi: Krzysztof Michalski

Gość: Przemysław Mróz (doktorant z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 19.09

abi/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Owiany tajemnicą wkład polskich inżynierów w zakończenie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 19:30
O znaczącym polskim wkładzie militarnym w zwycięstwo sprzymierzonych podczas II wojny światowej wiadomo wiele. Polskie siły zbrojne były czwartą, co do wielkości i siły bojowej armią koalicji. Natomiast o naszym wkładzie wynalazczym i intelektualnym w to zwycięstwo ciągle niewiele wiemy, chociaż był on ogromy. I nie chodzi wcaleo słynnę Enigmę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórki macierzyste ratują wzrok

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 19:46
W audycji z cyklu "Wieczór odkrywców" opowiedzieliśmy o jednym z najważniejszych osiągnięć polskich lekarzy ostatnich miesięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Michalski: dziś popularyzator nauki, kiedyś sędzia piłkarski

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2018 12:45
Znamy go jako dziennikarza, człowieka kabaretu, brydżystę, z wykształcenia elektrotechnika morskiego, który w celu zdobycie badań do pracy dyplomowej zaciągnął się na kontenerowiec i pływał po morzach. Czego jeszcze o nim nie wiemy?
rozwiń zwiń