X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Edith Piaf ocalił... dom publiczny

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2013 16:03
- Jej życie było jak powieść kryminalna, miotała się w różnych sprzecznościach i strasznych przeżyciach – mówiła w Jedynce Joanna Rawik, znawczyni twórczości i autorka biografii Edith Piaf.
Audio
  • Joanna Rawik o niejasnościach w biografii Edith Piaf (Sobota z Radiową Jedynką)
Edith Piaf
Edith PiafFoto: PAP/PA

W czwartek 10 października minęło 50 lat od śmierci słynnej piosenkarki. Przez te wszystkie lata narosło wiele mitów, plotek, ale i wątpliwości związanych z jej osobą. Ostatnio w jednej z francuskich biografii Edith Piaf pojawił się na przykład zarzut, że kłamała ona na temat ślepoty, na którą, jak twierdziła, zapadła w dzieciństwie z powodu biedy i choroby.

Muzyka w radiowej Jedynce >>>

- To prawda, ale tylko w połowie. Gdy porzuciła ją matka, Edith Piaf była wychowywana przez dziadków. Nie dojadała, a kiedy nie chciała iść spać, dostawała alkohol do picia. Wyglądała wtedy tragicznie, co potwierdzają zdjęcia z tamtego okresu. W końcu tata zawiózł ją do drugiej babci, która prowadziła bardzo przyzwoity dom publiczny pod Berne. Tam zajął się nią lekarz, który wyleczył ją z problemów ze wzrokiem - tłumaczyła w "Sobocie z Radiową Jedynką" Joanna Rawik.

Inna plotka mówi z kolei o tym, że bardzo głęboki, silny i chropowaty głos Edith Piaf to efekt afrykańskich korzeni. Joanna Rawik potwierdza, że babcia słynnej francuskiej piosenkarki należała do plemienia Kabylów, pasterskiego ludu zamieszkującego góry Atlasu. - Mama Edith Piaf, Line Marsa śpiewała na ulicach. Byli świadkowie, którzy ją słyszeli i twierdzili później, że Edith miała ten sam głos. Był to głos po babci Kabylce, nośny, stereofoniczny, dzięki któremu mogła śpiewać po ulicach i podwórzach i było ją doskonale słychać - mówiła.

Rozmawiała Małgorzata Raducha.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tajemnice przyjaźni Edith i Marlene

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 16:08
Spektakl "Edith i Marlene" w reżyserii Márty Mészáros to bardzo ciekawa opowieść o mało znanym epizodzie z życia Edith Piaf i Marleny Dietrich. Wzbogacona piosenkami z repertuaru obu słynnych artystek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piaf: w ciele wulkan, w repertuarze dynamit

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2013 17:11
- Edith Piaf była bardzo zwyczajna w interpretacji, po prostu stawała i śpiewała. Cały geniusz mieści się w tym głosie - opowiada Joanna Rawik w Jedynce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja wspomina Edith Piaff

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2013 16:10
Zmarła 10 października 1963 roku. Na jej pogrzeb przybyły wtedy tłumy. Dziś, po 50 latach Francja nie zapomniała o swojej wielkiej gwieździe.
rozwiń zwiń