X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Najbardziej romantyczne miejsca w Polsce, gdzie walentynki trwają cały rok

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2015 13:12
- W opinogórskim parku znajduje się pomnik Zygmunta Krasińskiego. Wieszcz siedzi w fotelu i wpatruje się w medalion. Na kogo patrzy? To już trzeba odgadnąć samemu - mówił w Jedynce przewodnik Paweł Dotryw.
Audio
  • Przewodnik Paweł Dotryw o najbardziej romantycznych miejscach w Polsce (Sobota z Radiową Jedynką)
Walentynki, coroczne święto zakochanych, przypada 14 lutego
Walentynki, coroczne święto zakochanych, przypada 14 lutegoFoto: PAP/Jacek Turczyk

Zygmunt Krasiński urodził się w Paryżu, ale z Opinogórą związane są najważniejsze momenty jego życia. Szczególnym miejscem jest ławeczka w tamtejszym miejskim parku. Kiedy w 1832 roku poeta wracał do miasta ze studiów w Szwajcarii, jego starsza ciocia, powierniczka i przyjaciółka Amelia Bronikowska, podarowała mu marmurową ławeczkę. Kazała na niej wyryć napis: "Niech pamięć moja zawsze ci będzie miła". Ławeczka przetrwała do dziś. - Aby się zakochać, trzeba na niej usiąść - tłumaczył Paweł Dotryw.

Nie mniej romantyczną parę stanowili Jan III Sobieski i królowa Marysieńka. O ich uczuciu świadczą listy, które Maria Kazimiera pisała do swojego ukochanego, gdy została wydana za mąż za Jana Zamoyskiego. - Nudząc się w Zamościu, zaniedbywana przez swojego małżonka pisała je, używając specjalnych kodów. Nazywała Sobieskiego jesienią, a siebie różą pisząc np., że róża ubolewa, iż długo będzie musiała czekać jesieni - powiedział gość audycji "Sobota z Radiową Jedynką".

Ich miłość się spełniła. Pobrali się po śmierci Jana Zamoyskiego. Dziś miejscem, które najbardziej kojarzy się z tą parą, jest Wilanów, a historię wielkiej miłości przybliża wspaniale zrekonstruowany ogród.

***

Tytuł audycji: Sobota z Radiową Jedynką

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Gość: Paweł Dotryw

Data emisji: 14.02.2015

Godz. emisji: 9.00 - 12.00

tj, jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Najlepszego lekarstwa na świecie nie można kupić za pieniądze

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 04:46
- Ludzie najbardziej potrzebują witaminy "M", czyli miłości - mówi lekarka, prof. Barbara Bień. W środę 11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego.
rozwiń zwiń