X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Koronawirus w Polsce. Prof. Włodzimierz Gut: społeczeństwo zachowuje się, jakby wirusa nie było

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 14:47
- Ci, którzy się zaszczepili, będą zakażani, bo wirus w środowisku jest i będą mieli z nim kontakt, ale ich organizm jest przygotowany i nie grozi im to, co jest najgorsze, czyli ciężki przebieg COVID-19 i śmierć - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia prof. Włodzimierz Gut, wirusolog. 
Prof. Włodzimierz Gut mówił o bolesnych konsekwencjach braku szczepień
Prof. Włodzimierz Gut mówił o bolesnych konsekwencjach braku szczepieńFoto: Stefano Guidi/Shutterstock

Zgodnie z raportem Ministerstwa Zdrowia mamy 28 128 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, zmarło 497 osób z COVID-19 - najwięcej w czasie trwania czwartej fali pandemii. Prof. Włodzimierz Gut potwierdził, że brak szczepień determinuje siłę uderzenia tej choroby w Polsce.


Posłuchaj
07:31 PR1_mp3 2021_11_25-12-28-45.mp3 Prof. Włodzimierz Gut: noszenie maseczek spadło z 80% do 30% ("W samo południe"/Jedynka)

- Zaszczepiło się ok. 50 proc. społeczeństwa, drugie 50 się nie szczepi - może nadal nie wierzą w COVID-19, może uważają, że już przechorowali i nic im nie grozi. W każdym razie sytuacja nie jest najlepsza - ocenił gość programu.

Odwołano się do opinii osób, które nie szczepią się, używając argumentu, że są kraje, w których większość społeczeństwa jest zaszczepiona, a liczba chorych stale rośnie.

Bariery fizyczne

- Jeden choruje lekko, a drugi choruje ciężko i trafia pod respirator, pod którym jedna trzecia nie przeżyje. Z góry wiadomo, że we wszystkich tych krajach, gdzie zdjęto obostrzenia - bo przed zakażeniem chronią bariery fizyczne i nasze zachowania - wzrosły zakażenia - podkreślił profesor. Dalej porównano przebieg epidemii w dwóch krajach: Rosji i Anglii, gdzie występuje porównywalna liczba zakażeń i 6-7-krotnie niższa liczba zgonów.

Przywołano słowa ministra Adama Niedzielskiego, który powiedział, że "liczby cały czas rosną, w tym sensie, że w stosunku do poprzedniego tygodnia jest to przyrost, aczkolwiek przyrost jest stosunkowo niski w okolicach 15 proc. dynamiki. Wszystko wskazuje na to, że w tym lub przyszłym tygodniu będziemy mieli apogeum czwartej fali".

- Ta fala się przesuwa. Na początku była na wschodzie, gdzie były największe skupiska osób nieszczepionych, teraz zaczyna przesuwać się na zachód. Jeszcze jest pod dostatkiem osób, żeby utrzymała się przez dłuższy czas. Miejmy nadzieję, że zacznie spadać - powiedział gość Jedynki.

Poruszono również wątek organizacji życia - w obliczu czwartej fali pandemii - tak, aby zminimalizować ryzyko zakażenia.

- Dla uniknięcia zakażenia znane są już - odkąd zaczęła się ta historia z COVID-19 - podstawowe pojęcia: ograniczenie naszej ruchliwości społecznej, czyli zmniejszenie liczby kontaktów, bo w tej chwili są wyższe, niż były przed COVID-19, i stosowanie we właściwych miejscach dystansu - powiedział wirusolog.

Czytaj także:

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Henryk Szrubarz

Gość audycji: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog)

Data emisji: 25.11.2021

Godzina emisji: 12.30

es

Czytaj także

Co zrobić, gdy brak skierowania na kolejne szczepienie przeciw COVID-19?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 09:36
Od 2 listopada 2021 r. osoby w wieku powyżej 18 lat mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19. Zależnie od rodzaju preparatu otrzymanego wcześniej będzie to dawka trzecia lub druga, a e-skierowanie wystawiane jest automatycznie po upływie 6 miesięcy od pełnego zaszczepienia. Co zrobić w przypadku, gdy nie otrzymamy automatycznego skierowania na dawkę przypominającą?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr n. med. Cubała-Kucharska: ostatni rok był najtrudniejszym w mojej praktyce lekarskiej od 30 lat

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 11:00
W Polskim Radiu 24 dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska mówiła o swojej książce "Ciężar Korony - czyli dlaczego niektórzy nie mogą wyzdrowieć". Opowiadając o jej początkach, mówiła, że zaczęły ją zastanawiać pewne objawy pacjentów. - To, czy są związane z atmosferą czasów, w jakich żyjemy, czy może z przebytą chorobą COVID-19? - wskazywała.
rozwiń zwiń