X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wybory w Bułgarii. Ekspert OSW: niewykluczone, że jesienią będą następne, trzecie w tym roku

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2021 14:30
- Sondaże pokazują, że nawet jeśli wygra jedna z partii protestu np. "Jest Taki Naród" Slawiego Trifonowa, to zwycięży niewielką ilością głosów wobec rządzącego do niedawna ugrupowania GERB Bojko Borisowa - mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Seroka. To już drugie wybory parlamentarne w Bułgarii w ciągu trzech miesięcy.
Wybory w Bułgarii w kwietniu br.
Wybory w Bułgarii w kwietniu br.Foto: FORUM/STOYAN NENOV/Reuters

bulgaria.jpg
GRU i sześć eksplozji w składach broni i amunicji w Bułgarii. "Agenci Rosji byli wtedy obecni w tym kraju"

- Niewykluczone, że jesienią odbędą się kolejne wybory i kryzys polityczny się przedłuży – mówił w Programie 1 Polskiego Radia dr Mateusz Seroka z Ośrodka Studiów Wschodnich. Dodał, że układ polityczny w dużej mierze utrudnia stworzenie stabilnego rządu.

Na trzecim miejscu w sondażach jest lewicowa koalicja pod wodzą Bułgarskiej Partii Socjalistycznej (BSP), następnie plasują się centroprawicowa koalicja Demokratyczna Bułgaria, partia tureckiej mniejszości Ruch na rzecz Praw i Swobód (DPS) oraz radykalne ugrupowanie Wyprostuj się, Precz z Mafią. Pozostałe 17 partii i koalicji nie mają szans na przekroczenie 4-procentowego progu wyborczego w jednoizbowym, liczącym 240 miejsc Zgromadzeniu Narodowym.


Posłuchaj
09:20 _PR1_AAC 2021_07_10-12-19-08.mp3 Wybory w Bułgarii, wzmożone prześladowania mediów na Białorusi i plany Richarda Bransona (Jedynka/W samo południe)

 

Czy po wyborach nie powstanie koalicja "wszyscy przeciw GERB-owi"? - Problem jest taki, że DPS nie rządził, ale wyświadczył wiele usług rządowi Borisowa, partia ta korzystała z tego systemu – mówił ekspert. - W czasie kampanii USA objęły sankcjami trzech Bułgarów na mocy prawa Magnickiego, w tym jeden z nich to oligarcha będący szarą eminencją DPS-u – dodał. Stąd partia ta ma małe szanse, by wejść do koalicji.  Z kolei partia socjalistyczna, jak mówił ekspert, tolerowała przez lata swoje układy oligarchiczne.

Czas prezydenta

- Bardzo dużą rolę będzie odgrywał prezydent Rumen Radew, który na mocy prerogatyw konstytucyjnych w momencie,  gdy są przedterminowe wybory, de facto mianuje rząd. Obecnie mamy rząd prezydencki. Premierem jest osoba, która do niedawna była doradcą ds. bezpieczeństwa Radewa. To będzie wielki czas Radewa, bo rząd ma działać do momentu powołania nowego, ale może on go pozostawić na kolejne 3-4 miesiące – dodał ekspert.

Kim jest Slawi Trifonow, lider partii "Jest Taki Naród", która ma pierwsze miejsce w sondażach? – To celebryta telewizyjny, rockmen, człowiek, którzy prowadził swoje show w telewizji. W pewnym momencie zaczął wchodzić do polityki, by zarejestrować partię (...). To jedna z partii protestu, która bardzo zyskała dzięki hasłom walki z korupcją, która jest powszechna w Bułgarii – zaznaczył ekspert.

Wybory w niedzielę

W Bułgarii drugie w ciągu ostatnich trzech miesięcy wybory parlamentarne odbedą się w niedzielę. Poprzedni parlament został rozwiązany po tym, gdy nie udało się w nim wyłonić stabilnej większości i sformować rządu. Prezydent Rumen Radew mianował swojego doradcę Stefana Janewa.

Ostatnio w akcji wymierzonej w handlarzy głosami zatrzymano 938 osób i wszczęto 72 dochodzenia - poinformował wicepremier i szef MSW Bojko Raszkow. Minister powiedział, że wyborcom w zamian za głosy dawano od 30 do 50 lewów (ok. 70-115 zł), a także artykuły żywnościowe i drewno na opał. "Wykorzystuje się ubóstwo ludzi, ono stało się środkiem osiągania politycznych celów w walce wyborczej" - zaznaczył.

***

W rozmowie była mowa także o represjach na Białorusi i planach Richarda Bransona. Więcej w nagraniu.

***

Tytuł audycji: "W samo południe"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: dr Mateusz Seroka (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Data emisji: 10.07.2021

Godzina emisji: 12.18

Jedynka/PAP/IAR/in./agkm

Czytaj także

Szczyt Trójmorza. Prezydent: ta inicjatywa jest w rozkwicie

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:40
- Mimo pandemii koronawirusa inicjatywa państw Trójmorza jest w rozkwicie - mówił w trakcie spotkania przywódców krajów Europy Środkowej prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy śledczy badają sprawę awaryjnego lądowania w Mińsku. Aresztowano wówczas Ramana Pratasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 11:54
- Polski prokurator wspólnie z funkcjonariuszami ABW uczestniczył w czynnościach procesowych oględzin oraz zabezpieczania dowodów w samolocie Boeing 737 prowadzonych na terenie Litwy - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej prok. Łukasz Łapczyński. Zabezpieczono m.in. "czarną skrzynkę".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nękanie niezależnych mediów na Białorusi. Mieszkania i redakcje dziennikarzy są przeszukiwane już drugi dzień

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 15:00
Na Białorusi drugi dzień trwają przeszukania kolejnych redakcji i mieszkań dziennikarzy. Do południa funkcjonariusze białoruskich służb pojawili się u pracowników 7 niezależnych mediów. W aresztach i koloniach karnych przebywa już 32 pracowników środków masowego przekazu.
rozwiń zwiń