X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Arkadiusz Legieć: Kirgistan politycznie wyróżnia się w Azji Centralnej

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 13:59
- Prezydenci, którzy chcą przekraczać swoje kompetencje i budować swoją siłę na mechanizmach nie demokratycznych, a bardziej autorytarnych, spotykają się z silnym sprzeciwem społecznym - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia Arkadiusz Legieć z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o protestach i przewrocie w Kirgistanie. 
Suronbaj Dżinbekow, który ustąpił ze staowiska prezydenta Kirgistanu
Suronbaj Dżinbekow, który ustąpił ze staowiska prezydenta KirgistanuFoto: EPA/IGOR KOVALENKO

Premier Kirgistanu Sadyr Dżaparow ogłosił w czwartek, że przejmuje władzę prezydencką po rezygnacji tego samego dnia dotychczasowego szefa państwa Suronbaja Dżinbekowa i przewodniczącego parlamentu Kanatbeka Isajewa. Odejście prezydenta Dżinbekowa to następstwo kryzysu, który wybuchł w Kirgistanie po wyborach parlamentarnych z 4 października. 

Uczestnicy demonstracji, zarzucający prezydentowi fałszerstwa wyborcze i kupowanie głosów, wtargnęli do pałacu szefa państwa i zmusili go do ucieczki. Centralna Komisja Wyborcza anulowała potem wyniki wyborów parlamentarnych. Nowe wybory prezydenckie - jak podała tamtejsza Centralna Komisja Wyborcza - mogą odbyć się 17 stycznia 2021 r.


Posłuchaj
23:19 [ PR1]PR1 (mp3) 17 październik 2020 12_25_49.mp3 Arkadiusz Legieć o sytuacji politycznej w Kirgistanie (Jedynka/W samo południe)

"Kirgistan wyróżnia się w Azji Centralnej"

- W kategoriach pluralizmu politycznego i zmian władzy Kirgistan jest państwem, które wyróżnia się w Azji Centralnej - powiedział Arkadiusz Legieć. Dodał, że kraj jest zróżnicowany, a różnice są odzwierciedlone w życiu politycznym. Wskazując na sąsiedni Tadżykistan, ekspert zauważył, że "reżimy w Azji Centralnej potrafią być twarde i jak skutecznie potrafią utrzymywać się przy władzy".

kirgistan 1200 pap.jpg
Wybory parlamentarne w Kirgistanie. Centralna Komisja Wyborcza unieważniła wyniki

- W Kirgistanie kilka rewolucji i kilka gwałtownych zmian władzy nam pokazało że prezydenci, którzy chcą przekraczać swoje kompetencje i budować swoją siłę na mechanizmach nie demokratycznych, a bardziej autorytarnych, spotykają się z silnym sprzeciwem społecznym - ocenił Legieć.

Ukształtowany konsensus

Wskazał, że choć kraj jest podzielony na Północ i Południe, to "konsensus, jaki mamy tam obecnie, kształtował się również w oparciu o przełamywanie pewnych schematów i dochodziło do współpracy  klanów z Północy z klanami z Południa, co było ewenementem jeżeli popatrzymy na współczesną historię tego kraju".

Gość Jedynki podkreślił też bojowe usposobienie Kirgizów. Przypomniał, że w historii zdarzało się, że kiedy parlament źle rządził, klany wjeżdżały na koniach do parlamentu i go rozganiały. 

Arkadiusz Legieć mówił też o problemach z którymi zmaga się Kirgistan i ich wpływie na życie polityczne tego kraju. 

W audycji mówiono też o sytuacji na Białorusi i w Nowej Zelandii po wyborach parlamentarnych, a Beata Płomecka podsumowała ustalenia ostatniego unijnego szczytu.

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadził: Michał Strzałkowski

Gość: Arkadiusz Legieć (PISM)

Data emisji: 17.10.2020

Godz. emisji: 12.25

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Antyrządowe demonstracje w Kirgistanie. Splądrowano siedzibę parlamentu

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 03:23
Demonstranci, kwestionujący wyniki niedzielnych wyborów parlamentarnych w Kirgistanie, wdarli się we wtorek rano czasu lokalnego do budynku, w którym swe siedziby mają parlament i administracja prezydenta - poinformowały lokalne media. Według doniesień, na które powołuje się agencja TASS, demonstranci splądrowali budynek.
rozwiń zwiń