X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Podsekretarz stanu w resorcie zdrowia o lekach na cukrzycę: są bezpieczne

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2019 14:00
- Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie. To wynika z komunikatu, który przygotował konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. Krzysztof Strojek, jak również z informacji Europejskiej Agencji Leków - mówił o lekach na cukrzycę Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia
Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie ZdrowiaFoto: PR

O zanieczyszczeniu leków zawierających metforminę, stosowanych w cukrzycy typu I i II , poinformowała w zeszłym tygodniu Europejska Agencja Leków. Niepożądaną substancją jest NDMA, rakotwórczy środek chemiczny, toksyczny dla wątroby.

PAP Łukasz Szumowski 1200.jpg
Zanieczyszczenia w metforminie. Ł. Szumowski: nie ma podstaw do wycofania leku na cukrzycę

Janusz Cieszyński mówił, że gdy ta informacja dotarła do Polski, natychmiast podjęto działania sprawdzające. - W tej kwestii wypowiedzieli się krajowi konsultanci w wielu dziedzinach medycyny. Konsultacje objęły również Państwową Inspekcję Farmaceutyczną, Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz Narodowy Instytut Leków - wyliczał.

Niższa sprzedaż

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia dodał, że dzięki tym konsultacjom możliwe było przygotowanie rekomendacji dla lekarzy i pacjentów. - Dwa dni później potwierdzenie naszych działań przyszło z Europejskiej Agencji Leków (która wydała komunikat, że te produkty są bezpieczne - red.) - zauważył gość radiowej Jedynki.

CZYTAJ TAKŻE: Wiceminister zdrowia o leku na cukrzycę: jeszcze nie został wycofany>>>

Zapytany przez Magdalenę Ogórek, czy ministerstwo Zdrowia zarejestrowało spadek sprzedaży leków zawierających metforminę, Janusz Cieszyński odpowiedział, że taki spadek odnotowano.

- We wtorek wieczorem ukazała się informacja, w środę odnotowaliśmy kilkuprocentowy spadek sprzedaży leków, które zawierają metforminę. Natomiast w czwartek można powiedzieć, że cały ten spadek został z nawiązką odrobiony - zaznaczył.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Ogórek

Gość: Janusz Cieszyński (podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia)

Data emisji: 9.12.2019

Godzina emisji: 12:00

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zanieczyszczenia w metforminie. Janusz Cieszyński: sytuacja jest pod kontrolą

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 14:11
- Na bieżąco monitorujemy rynek leków w Polsce. Kierując się zasadą daleko posuniętej ostrożności dbamy o to, by w razie jakiegokolwiek niebezpieczeństwa właściwie reagować - zapewnił wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. - Gdy dotarła do nas informacja ws. metforminy, powołaliśmy specjalny zespół - dodał.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ministerstwo zdrowia: pacjenci dalej powinni przyjmować metforminę

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2019 16:45
Chorzy na cukrzycę nadal powinni przyjmować metforminę - takie jest stanowisko resortu zdrowia.
rozwiń zwiń