X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

B. wiceszef MON: NATO rozwiąże problem związany z Turcją, radziło sobie z większymi podziałami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 12:40
- W historii Sojuszu Północnoatlantyckiego tego rodzaju napięć i sporów było bardzo dużo. Na szczęście więcej jest rzeczy, które łączą państwa członkowskie - mówił w Jedynce były wiceszef MON, prof. Romuald Szeremietiew. Jak podkreślił, NATO poradzi sobie i z obecnymi problemami, związanymi ze stanowiskiem Turcji w kwestii planów obronnych dla państw bałtyckich.   
Audio
  • B. szef MON Romuald Szeremietiew o szczycie NATO i problemach z Turcją (W samo południe/Jedynka)
Romuald Szeremietiew
Romuald SzeremietiewFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Jubileuszowy szczyt NATO w Londynie w tle ma ma doniesienia o różnicach wśród sojuszników - głośnym echem odbił się wywiad prezydenta Francji, z krytycznymi stwierdzeniami na temat NATO, a Turcja zagroziła zablokowaniem aktualizacji planu obrony dla krajów bałtyckich i Polski, jeśli Sojusz Północnoatlantycki nie uzna kurdyjskich ugrupowań, z którymi walczy Ankara, za terrorystów.

CZYTAJ TAKŻE
duda 1200 pap.jpg
Prezydent na szczycie NATO: jesteśmy częścią najważniejszego sojuszu

Były wiceminister obrony narodowej, prof. Romuald Szeremietiew ocenia, że Sojusz z pewnością dojdzie do porozumienia, bo radził sobie z o wiele większymi wyzwaniami. - By sięgnąć do historii - niezwykle ostry był spór między członkami NATO, Grecją i Turcją, nawet łącznie ze stawianiem wojska w stan gotowości. Był czas, kiedy Francja wycofała się ze struktur wojskowych i nawet wyprosiła instytucje natowskie, które przeniosły się wówczas do Brukseli - mówił gość Jedynki.

Dziś natomiast Francja mówi o potrzebie budowania relacji z Rosją. Czy to dobry kierunek? - Rosja w zasadniczy sposób przeciwstawia się temu, co sobą reprezentuje NATO. Poza militarnymi aspektami, Sojusz ma jeszcze jeden element - NATO łączy system wartości, przyjęty przez wszystkie państwa. W oparciu o siłę NATO, te państwa, które wchodzą do sojuszu, zyskują na stabilizacji, bezpieczeństwie, stają się bardziej obliczalne jako struktury na arenie międzynarodowej - mówił były wiceszef MON. 

- Nie wydaje mi się, by Rosja taką rolę chciała spełniać. A Rosji złożono wcześniej taką ofertę. Powstała nawet specjalna Rada NATO-Rosja. Wydawało nam się wtedy w tamtym czasie, że Rosja będzie partnerem współpracującym z sojuszem. Okazało się jednak inaczej - przypomniał gość Jedynki.

- Strona rosyjska jest agresywna, powoduje różne napięcia. Rosja szuka szuka uzasadnienia dla polityki ekspansji. Pragnieniem Rosji jest powrót do pozycji supermocarstwa, jakim był Związek Radziecki - mówił Romuald Szeremietiew.

Problem turecki

Czy Turcja, druga siła NATO, trzyma teraz sojusz w szachu? - Turcja zawsze miała specjalną pozycję, jeśli chodzi o swoje miejsce w NATO. Turcy potrafili wytargować dla siebie wiele rzeczy, stwarzając różnego rodzaju problemy wewnątrz NATO. Pamiętam, jak wiele trzeba było zabiegów, rozmów), dyskusji, uzgodnień, podczas posiedzeń gremiów NATO, by na końcu również Turcja powiedziała ”tak” -  bo jak wiadomo, musimy mieć zgodę Sojuszu, by podjąć określone działania - wyjaśniał gość Jedynki.

B. wiceszef MON ocenił, że teraz sytuacja jest podobna. - Turcja gra o swoje interesy stwarzając sojuszowi problemy, ale jestem przekonany, że sojusz sobie z tym poradzi - mówił prof. Szeremietiew.

Problemów NATO jest jednak dużo. To, jak mówił gość Jedynki, m.in. kwestionowanie ładu międzynarodowego, powstałego po upadku ZSRR. Do zmiany dąży Rosja, która chciałaby koncertu mocarstw, zamiast dominacji USA. Gość Jedynki mówił też, że jeśli USA będą chciały zachować wiodącą pozycję w świecie, to będą musiały opierać tę pozycję m.in. na relacjach z regionem Europy Środkowo-Wschodniej, a tu Polska jest wiodącym krajem.

Więcej na ten temat w audycji Jedynki. 

***

Audycja: "W samo południe"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Gość:  Romuald Szeremietiew (były wiceminister obrony narodowej, b. p.o. ministra obrony)

Data emisji: 4.12.2019

Godzina emisji: 12.15

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Guzy: NATO musi rozwiązywać wewnętrzne problemy

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 18:50
- To nie jest organizacja ponadpaństwowa. To jest organizacja państw i każde z nich ma takie samo prawo głosu - mówi w "Więcej Świata" Jarosław Guzy z Polskiej Agencji Prasowej. Co jest obecnie największym zagrożeniem dla NATO?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sojusznicza solidarność. Prezydenci Polski i Turcji rozmawiali przed szczytem NATO

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 15:35
- Mam nadzieję, że znajdziemy dobre rozwiązanie - powiedział w Londynie prezydent Andrzej Duda podczas sesji "NATO engages: Defence and Deterence for a New Era", pytany o zapowiedź Turcji, że sprzeciwi się natowskiemu planowi obrony państw bałtyckich.
rozwiń zwiń