X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz: bez technologii przedsiębiorcy przegrają

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 13:40
- Bez technologii, które tworzą przewagę konkurencyjną w globalnej gospodarce, przedsiębiorcy będą przegrywać. A my chcemy dostarczyć te technologie - mówił prezes powołanej niedawno Sieci Badawczej Łukasiewicz, Piotr Dardziński.
Audio
Piotr Dardziński
Piotr DardzińskiFoto: Grzegorz Śledź, Polskie Radio

Piotr Dardziński tłumaczył w Jedynce, że powstaje ona po to, by przedsiębiorcy mieli łatwiejszy dostęp do polskich naukowców. Dodał, że naukowcy w instytutach badawczych nie prowadzą dydaktyki, nie pracują na uczelniach, a wyłącznie prowadzą badania. W przypadku instytutów sieci, powinny one służyć przedsiębiorcom.

Gość Jedynki zaznaczył, że sieć obejmuje różne placówki zajmujące się np. przemysłem skórzanym, drewnianym, ale i kosmicznym. Wyjaśnił, że choć niektóre ośrodki mają tradycyjne nazwy, jak chocby Instytut Odlewnictwa, to zajmują się nowoczesnymi technologiami.

Kluczem, jak mówił, jest sprzedaż tej technologii. - Często mamy dobre technologie, wielkie wynalazki, ale nie udaje się ich sprzedać. Dlatego sieć imienia Łukasiewicza ma wypełnić tę lukę - mówił.

Prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz wyjaśniał, że w tym celu zatrudniane będą osoby potrafiące analizować rynki, prognozować, gdzie można wykorzystać konkretne technologie, potrafiące zdobywać partnerów, przedsiębiorców, którzy będą mogli wykorzystywać polskie technologie, takie jak polski grafen, do swoich produktów, a zyskami potem podzielą się z nauką.

Gość Jedynki zauważył, że model się zmienia. Kiedyś centra badawczo-rozwojowe powstawały przy wielkich koncernach, teraz zmierza to w takim kierunku, w którym duże koncerny nie tyle inwestują we własne centra, ale w start-upy.

Piotr Dardziński zaznaczył, że polska organizacja jest nowa, może stworzyć coś kreatywnego. W kwestiach finansowych sieć liczy na wsparcie ze strony rządu, ale też przedsiębiorców. 

***

Sieć Badawcza Łukasiewicz rozpoczęła działalność 1 kwietnia. Włączono do niej 38 instytutów badawczych, z których większość podlegała Ministerstwu Przedsiębiorczości i Technologii. Jej celem jest prowadzenie badań aplikacyjnych i prac rozwojowych ważnych dla polskiej gospodarki i strategii rozwoju państwa. Działalność sieci koordynuje Centrum Łukasiewicz z siedzibą w Warszawie; na jej prezesa został powołany w poniedziałek dotychczasowy wiceminister nauki Piotr Dardziński.

Więcej w nagraniu.

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Piotr Dardziński, (prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz, Centrum Łukasiewicz)

Data emisji: 04.04.2019

Godzina emisji: 12.17

Jedynka/PAP/agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polscy badacze w Programie Horyzont 2020

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 19:30
Program Horyzont 2020  to największy, już ósmy program Unii Europejskiej w zakresie badań naukowych i innowacji realizowany w latach 2014-2020.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łowcy innowacji buszują wśród polskich wynalazków

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 19:48
Przewidywanie awarii dużych maszyn przemysłowych, co zabezpiecza przed stratami, produkcja oryginalnych dermokosmetyków i suplementów diety, czy też metoda bezinwazyjnego badania drożności żył i tętnic m.in. te polskie wynalazki wyłowili łowcy innowacji wspierani w ramach konkursu BRIdge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzustka z drukarki 3D - polskie osiągnięcie na światową skalę

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2019 20:08
Mamy kolejny wielki sukces polskich naukowców - wydrukowano w technice 3D bioniczną trzustkę wraz z naczyniami krwionośnymi. Dokonał tego zespół polskich naukowców pod kierownictwem dr. hab. Michała Wszoły.
rozwiń zwiń