X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Prezes ZNP ws. egzaminów: wciąż mamy 40 dni na rozmowy o podwyżkach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:44
- Jeśli minister podejdzie poważnie do rozmów, proces negocjacji zostanie zakończony przed 8 kwietnia – nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy podeszli do egzaminów – mówił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na antenie Jedynki. W szkołach zaczynają się referenda strajkowe.
Audio
  • Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego o planowanym strajku i postulatach nauczycieli (W samo południe/Jedynka)
Sławomir Broniarz
Sławomir BroniarzFoto: Łukasz Kowalski, Polskie Radio

Jeśli nadal retoryka będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, a rozmowy nie będą odbywać się przy stole, to nic nie wskazuje na to, byśmy byli gotowi, aby zawiesić protest, bo nie będzie ku temu żadnych merytorycznych przesłanek – dodał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w magazynie "W samo południe".

Premier apelował na antenie Jedynki, by nauczyciele powstrzymali się od strajkowania w czasie egzaminów. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk mówi, że rząd chce wypracować rozwiązanie i rozmawiać.

Sławomir Broniarz mówił, że ZNP był i jest otwarty na rozmowy, ale chce być traktowany poważnie. - Na stole nie może być położone 120 zł, jako argument, który ma nas przekonać do powstrzymania akcji strajkowej – dodał.

Kalendarz akcji strajkowej

- Od dziś, a w praktyce od piątku, zaczynają się referenda w każdej szkole. Od piątku, bo ktoś musi to zorganizować w terenie – wyjaśnił Sławomir Broniarz. Dodał, że ZNP ma 240 tys. członków, sprawa dotyczy 25 tys. szkół. Referenda w szkołach, przedszkolach, innych zakładach dydaktycznych, które weszły w spór zbiorowy, będą trwały do 25 marca – dodał.

Jednocześnie, jak mówił, referendum będzie wiążące dla określonej placówki wtedy, gdy 51 procent opowie się "za".

Dodał, że może już w poniedziałek wiele szkół będzie wiedzieć, czy strajk będzie organizowany, czy też nie. 27-28 marca – to moment krańcowy, wtedy będziemy wiedzieć, jak wygląda sytuacja w skali całego kraju – dodał prezes Związku.

Strajk miałby się zacząć 8 kwietnia.

Egzaminy mogą być przełożone?

Tymczasem 10-12 kwietnia zaplanowano egzaminy gimnazjalne, 15-17 kwietnia są egzaminy ósmoklasistów. Czy te daty można przesunąć?

Sławomir Broniarz powiedział, że w teorii każdy element prawa oświatowego może być modyfikowany. -  Za egzaminy odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna, ministrem odpowiedzialnym za CKE i system oświaty jest Anna Zalewska. Od grudnia zna ona nasze postulaty i nie może powiedzieć, że została nimi zaskoczona – dodał. Szef ZNP zaznaczył, że związek ma ogromne wsparcie ze strony tysięcy nauczycieli, którzy nie należą do niego, oraz ze strony samorządów. Te ostatnie, jak mówił, wiedzą, że deklaracje o podwyżkach dla nauczycieli nie mają pokrycia budżetowego.

Pytany, czy sugeruje, że można zmieniać daty egzaminów, mówił, że nie ma takiej potrzeby. Dodał, że jest wciąż 40 dni na rozmowy o wzroście wynagrodzeń w 2019 i 2020 roku.

Dodał, że gdy minister mówi o 5 mld zł na podwyżki, to gdy podzielić je na 700 tysięcy osób, to iloraz wypada między 120 a 160 zł.

- Jeśli minister podejdzie poważnie do rozmów, proces negocjacji zostanie zakończony przed 8 kwietnia – nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy podeszli do egzaminów – mówił.

”To tylko wierzchołek góry problemów”

- Godziwe wynagrodzenie - to inwestycja w edukację. Problem nie dotyczy tylko wysokości wynagrodzeń. Dotyczy całej sfery polityki edukacyjnej państwa - mówił prezes ZNP.

Dodał, że wynagrodzenia są na wierzchołku masy problemów. - Bez nich nie można ruszyć z naprawą systemu edukacji. Jest ona niezbędna, ale na pewno nie w kierunku lansowanym przez minister Annę Zalewską - zaznaczył gość Jedynki.

Pytany o kalendarz wyborczy, Sławomir Broniarz mówił, że gdy w grudniu dyskutowano na temat sporu zbiorowego, wykluczano z rozmowy sprawę wyborów. Zaznaczył, że aby nie kolidować z wyborami – nauczyciele musieliby przełożyć protest na 2021 rok. Nie chcą czekać tak długo.

Więcej w nagraniu.

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Sławomir Broniarz (prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego) 

Data emisji: 05.03.2019

Godzina emisji: 12.15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groźba strajku nauczycieli. Minister edukacji: zachęcam związki do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 09:25
- Bardzo poważnie traktujemy nauczycieli, podnosimy pensje i wprowadzamy inne rozwiązania, m.in. dodatki. Zachęcam związki do dalszych rozmów - powiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. - Wierzę w odpowiedzialność nauczycieli - skomentowała zapowiedź strajku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: nie chcemy strajku nauczycieli, rząd jest otwarty na dialog

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 11:29
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby wypracować rozwiązanie, które doprowadzi do tego, że strajku nauczycieli nie będzie. Chcemy rozmawiać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że proces podwyżek wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej już trwa.
rozwiń zwiń