X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jerzy Haszczyński: Izraelczycy są niechętni wobec Polski, politycy to wykorzystują

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 12:57
- Ten kryzys pokazał, że nastawienie znacznej części społeczeństwa izraelskiego do Polski jest bardzo niechętne, antypolonizm jest bardzo głęboki. Skoro w kampanii wyborczej politycy to wykorzystują, znaczy, że wiedzą, że w ten sposób coś uzyskają - powiedział na antenie Jedynki Jerzy Haszczyński.
Audio
  • Jerzy Haszczyński: politycy izraelscy wykorzystują antypolonizm wyborców (W samo południe/Jedynka)
Jerzy Haszczyński
Jerzy HaszczyńskiFoto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz mówił, że Polska oczekuje na wycofanie się Izraela ze słów szefa MSZ Izraela Kaca. W wypowiedzi dla jednej z telewizji zarzucił on Polakom antysemityzm. W odpowiedzi Polska wycofała się ze szczytu V4 plus Izrael w Jerozolimie.

Jerzy Haszczyński uważa, że "ten antypolonizm (społeczeństwa izraelskiego) wynika z tego, że znaczna część Żydów, którzy zakładali państwo Izrael, którzy tam mieszkali pochodzi z Polski" i żyło wśród Polaków, których "część była dobra, a część zła". - Te traumy w odniesieniu do złych Polaków zostały przeniesione na następne pokolenia. Natomiast w odniesieniu do innych narodów, takich jak Niemcy, Austriacy, Luksemburczycy czy inni sojusznicy Hitlera, takich wspomnień zazwyczaj nie ma, bo jak już jakiś Żyd trafił ręce Niemca to zazwyczaj kończyło się na zamordowaniu, w związku z czym brakuje przekazu rodzinnego, tego najbardziej emocjonalnego, któy wpływa na kolejne pokolenia - powiedział.

Ten fakt nazwał "upiornym dziedzictwem Hitlera". Ocenił, że 70 lat po wojnie "emocje są w Izraelu antypolskie, a coraz silniejsze w Polsce antyizraelskie". Dziennikarz jest zdania, że w kontekście wyborów i kadencyjności polityków trudno jest wyciszyć emocje, związane z relacjami polsko-żydowskimi. Jak jednak powiedział, "zdaje sobie sprawę, że przywódcy partyjni muszą pokazać, że nie przegrali tej rozgrywki, ale w społeczenstwie są nie tylko politycy, są różne rodzaje elit", które "powinny chciały przyłożyć się do tego, żeby następne pokolenia miały już inne stosunki między Izraelem a Polską". 

***

Audycja: W samo południe

Rozmawiał: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Jerzy Haszczyński("Rzeczpospolita")

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 12.19

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Cios", "ambaras dyplomatyczny". Zagraniczne media o odwołaniu szczytu V4

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 10:33
Po odwołaniu szczytu V4 w Jerozolimie o sprawie piszą media na całym świecie. Według wielu komentatorów próba nawiązania dobrych relacji z Grupą Wyszehradzką jest jednym z głównych celów polityki międzynarodowej premiera Izraela, więc spięcie nazywane jest "ciosem" w polityka i "dyplomatycznym ambarasem".
rozwiń zwiń