more_horiz

Romuald Szeremietiew: konflikt na Bliskim Wschodzie trudny do rozwiązania

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 13:16
- Wszystko, co się dzieje na Bliskim Wschodzie to gąszcz sprzecznych interesów. Nie wiem czy istnieje plan rozwikłania tych konfliktów - mówił w audycji "W samo południe" Romuald Szeremietiew, były wiceminister i p.o. szefa MON.
Audio
  • Ekspert: na Bliskim Wschodzie wiele sprzecznych interesów (W samo południe/Jedynka)
Romuald Szeremietiew
Romuald Szeremietiew Foto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Gość radiowej Jedynki zwrócił uwagę, że świat arabski jest w tej chwili mocno podzielony. - Wiadomo, że między Iranem a Arabią Saudyjską istnieje poważny konflikt. Sojusznikiem Saudyjczyków są m.in. Stany Zjednoczone. Zdecydowanie najważniejsza jest jednak rozgrywka pomiędzy USA a Rosją - powiedział były wiceminister obrony narodowej.

Romuald Szeremietiew podkreślił też, że pozycja Polski jest uzależniona od ładu, który powstał po zakończeniu zimnej wojny. - Głównym gwarantem porządku są Stany Zjednoczone. Pojawia się pytanie czy USA są w stanie utrzymać dominującą pozycję. To, że konferencja jest w Polsce wskazuje, że Amerykanie chcą zachować globalną pozycję - wyjaśnił gość audycji "W samo południe".

Więcej w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: Romuald Szeremietiew (były wiceszef MON)

Data emisji: 13.02.2019

Godzina emisji: 12.19

IAR/ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lista Magnickiego: UE rozważa sankcje za łamanie praw człowieka w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:27
Siergiej Magnicki, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji, był aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych, torturowany, w końcu zmarł w więzieniu w 2009 roku, nie doczekawszy procesu. Od tego czasu Bill Browder, szef Hermitage Capital, przyjaciel Magnickiego, apeluje o wprowadzenie sankcji za łamanie praw człowieka w Rosji. Rozmawiała z nimw Brukseli Beata Płomecka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka PO: to PiS "zjadł" dwie partie prawicowe, nawet o nich nie słychać

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:45
- Robert Bierdoń jest dopiero na przedwiośniu - oceniła posłanka PO Bożena Kamińska, zaznaczając, że za wcześnie na ocenę rzeczywistej "siły rażenia" jego ugrupowania. Pytana o polityczne skutki "pożarcia" przez PO partii koalicyjnej w ramach Koalicji Obywatelskiej, odparła że to PiS prawdopodobnie pochłonęło dwie prawicowe partie i tak naprawdę nie wiadomo, jakie poparcie ma PiS, a jakie pozostałe ugrupowania Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Urynowicz: wśród ocalonych najwięcej osób miało paszport Paragwaju

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:14
- Jest tam kilka paszportów oraz nigdy niepublikowane zdjęcia osób, które się o taki dokument ubiegały. Do tego dochodzi lista tych, którym paszporty miały zostać wystawione - mówił o Archiwum Eissa w audycji "W samo południe" dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń