more_horiz

Marcin Urynowicz: wśród ocalonych najwięcej osób miało paszport Paragwaju

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2019 13:14
- Jest tam kilka paszportów oraz nigdy niepublikowane zdjęcia osób, które się o taki dokument ubiegały. Do tego dochodzi lista tych, którym paszporty miały zostać wystawione - mówił o Archiwum Eissa w audycji "W samo południe" dr Marcin Urynowicz z Instytutu Pamięci Narodowej. 
Audio
  • Marcin Urynowicz: wśród ocalonych najwięcej osób miało paszport Paragwaju (Jedynka/W samo południe)
Dr Marcin Urynowicz
Dr Marcin Urynowicz Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość radiowej Jedynki mówił o szczegółach wystawiania paszportów przez grupę berneńską. - Pracownicy polskiej ambasady kontaktowali się z organizacjami żydowskimi. Rabin Chaim Eiss był przedstawicielem z ramienia partii Agudat Israel. Ważną rolę odegrali też Abraham Silberschein będący przedstawicielem Światowego Kongresu Żydów oraz Izaak Sternbuch, przedstawiciel Stowarzyszenia Ortodoksyjnych Rabinów Ameryki i Kanady - mówił historyk.

Marcin Urynowicz przypomniał, że w USA obowiązywała cenzura na wiadomości z krajów okupowanych przez III Rzeszę. - Listy były zatrzymywane po tym, jak dotarły do USA. Jedyną szansą dla tych organizacji było korzystanie z kanałów dyplomatycznych polskiego konsulatu. Polskie źródła podają, że pomocy udzielono przynajmniej kilkuset osobom - wskazał gość "W samo południe".

Jedno z największych świadectw ratowania Żydów przed Zagładą przez polsko-żydowską Grupę Ładosia oficjalnie trafi dziś do Polski. Chodzi o dokumenty z Archiwum Eissa, które zostaną uroczyście zaprezentowane w Belwederze w obecności prezydenta Andrzeja Dudy. Zbiór to ponad 120 obiektów, w tym fabrykowane przez polskich dyplomatów paszporty południowoamerykańskie. 

Więcej w nagraniu rozmowy. Zapraszamy do wysłuchania.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski 

Gość: dr Marcin Urynowicz (historyk IPN)

Data emisji: 12.02.2019

Godzina emisji: 12.15

IAR/ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Członek misji PAH w Jemenie: ludzie umierają tu z głodu każdego dnia

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:24
W Jemenie mamy do czynienia z katastrofą humanitarną. Widać wszędzie wycieńczenie. Kraj pustoszy epidemia cholery, bo nieczystości nie są usuwane, nie ma dostępu do wody – mówił Rafał Grzelewski z Polskiej Akcji Humanitarnej. PAH gromadzi pomoc dla Jemenu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lista Magnickiego: UE rozważa sankcje za łamanie praw człowieka w Rosji

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2019 14:27
Siergiej Magnicki, który odkrył przypadki korupcji w rosyjskiej administracji, był aresztowany pod zarzutem oszustw podatkowych, torturowany, w końcu zmarł w więzieniu w 2009 roku, nie doczekawszy procesu. Od tego czasu Bill Browder, szef Hermitage Capital, przyjaciel Magnickiego, apeluje o wprowadzenie sankcji za łamanie praw człowieka w Rosji. Rozmawiała z nimw Brukseli Beata Płomecka. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłanka PO: to PiS "zjadł" dwie partie prawicowe, nawet o nich nie słychać

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 13:45
- Robert Bierdoń jest dopiero na przedwiośniu - oceniła posłanka PO Bożena Kamińska, zaznaczając, że za wcześnie na ocenę rzeczywistej "siły rażenia" jego ugrupowania. Pytana o polityczne skutki "pożarcia" przez PO partii koalicyjnej w ramach Koalicji Obywatelskiej, odparła że to PiS prawdopodobnie pochłonęło dwie prawicowe partie i tak naprawdę nie wiadomo, jakie poparcie ma PiS, a jakie pozostałe ugrupowania Zjednoczonej Prawicy.
rozwiń zwiń