X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Chiny zrobią z Hongkongiem co będą chciały"

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 15:44
Prezydent Chin Xi Jinping od czwartku przebywał w Hongkongu, gdzie brał udział w uroczystościach 20. rocznicy przekazania tej byłej brytyjskiej kolonii Chinom. Jak dziś wyglądają relacje tego miasta z Pekinem?
Audio
  • Rafał Tomański, korespondent PAP w Pekinie: Chiny zrobią z Hongkongiem co będą chciały (W samo południe/Jedynka)
Wschód słońca w Hongkongu
Wschód słońca w HongkonguFoto: FLICKR/Mike Behnken/CC BY 2.0

Hongkong został zwrócony Chinom na mocy porozumienia z 1997 roku honorującego zasadę "jeden kraj, dwa systemy". Ma ono utrzymać pozycję regionu jako globalnego centrum finansowego z odrębnym systemem prawnym na okres co najmniej 50 lat, ale z zagwarantowaniem pełnej zwierzchności Pekinu.

Czy Chiny wywiązują się ze swoich zobowiązań? Wątpią w to mieszkańcy Hongkongu. W sobotę zorganizowano tam antychińskie protesty. Dziesiątki tysięcy demonstrantów zebrało się na dorocznym marszu demokratycznym - domagali się demokracji dla regionu. Doszło do starć z demonstrantami popierającymi politykę Chin.

- Chiny wygrają tę walkę. Z Hongkongiem zrobią, co będą chciały. Tak naprawdę żaden z tych ruchów prodemokratycznych nie odniesie skutku - mówił Rafał Tomański, korespondent Polskiej Agencji Prasowej w Pekinie. - Analitycy mówią, że to zderzenie prezydenta z "potiomkinowską wioską", rozdmuchaną do rozmiarów Hongkongu - podkreślił dziennikarz.

- Hongkong traci pozycję lidera. Wokół rosną inne miasta - powiedział gość audycji. Dodał, że według wypowiedzi jednego z wysokich chińskich urzędników modelem dla Hongkongu ma być Makau z kasynami, a nie centrum finansowe.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, by dowiedzieć się więcej o sytuacji w Hongkongu, m.in. represjach, jakie spotykają mieszkańców wyrażających antychińskie poglądy.

W audycji także rozmowa z prof. Arkadiuszem Stempinem z Uniwersytetu we Fryburgu oraz Wyższej Szkoły Europejskiej im. ks. Tischnera w Krakowie o europejskich i niemieckich uroczystościach żałobnych ku czci zmarłego byłego kanclerza Helmuta Kohla - honorowego obywatela Europy.

Półroczne przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej obejmuje Estonia. O nowych zadaniach, m.in. uporządkowaniu spraw związanych z migracją, mówi Beata Płomecka w korespondencji z Brukseli.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Rafał Tomański (korespondent PAP w Pekinie), prof. Arkadiusz Stempin (Uniwersytet we Fryburgu), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 01.07.2017

Godzina emisji: 12.28

pg/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dramat chińskiego noblisty. Władze nie pomogą w leczeniu

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2017 21:37
Ponad 100 osób zgromadziło się w czwartek wieczorem przed budynkiem Sądu Najwyższego w centrum Hongkongu, by zapalić świece i wyrazić poparcie dla ciężko chorego chińskiego dysydenta i noblisty Liu Xiaobo, któremu władze odmówiły możliwości wyjazdu z Chin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Hongkong: demonstracje po wizycie prezydenta Chin

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2017 10:18
Chiny powinny "zachować się właściwie", spełnić obietnicę złożoną Hongkongowi i przestać ingerować w jego politykę – powiedział jeden z ojców-założycieli hongkońskiego ruchu demokratycznego Martin Lee.
rozwiń zwiń