X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Voodoo Cello"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 13:00
"Voodoo Cello" to kilkanaście coverów znanych przebojów, zaśpiewanych, zaaranżowanych, zarejestrowanych i wyprodukowanych osobiście przez Imany. Artystce towarzyszy zespół składający się jedynie z ośmiu wiolonczelistów. W tych niesamowitych wersjach usłyszymy m.in. "Wonderful Life", "The A Team" czy "Like a Prayer".
Voodoo Cello Imany
"Voodoo Cello" ImanyFoto: mat. promocyjne

Jak dotąd nikt nie nagrał albumu na osiem wiolonczel i jeden wokal. Czy to tylko kaprys? Bynajmniej. Smyki urzekły Imany już przed dziesięciu laty, gdy po raz pierwszy usłyszała Vitamin String Quartet w fantastycznych wykonaniach utworów innych artystów. Uznała, że do stworzenia jej najnowszego albumu w zupełności wystarczą wiolonczele z prostym akompaniamentem wokalnym.

Artystka ma za sobą wiele projektów i tras koncertowych, w międzyczasie została matką i dowiedziała się, czym jest wypalenie. Dlatego zwolniła tempo i, odpoczywając, stworzyła zupełnie nowy projekt. Osiem wiolonczel daje ogrom możliwości brzmieniowych - od basów po wioliny. "Czasami ma się wrażenie, że to nie smyki, tylko instrumenty dęte albo gitary elektryczne... Grają, jakby były nawiedzone".

W swoich coverach Imany zaczarowała ten fascynujący i niedoceniany instrument, jakby odprawiła nad nimi voodoo. A ponieważ uwielbia brzmienie "Voodoo Child" Hendrixa, zatytułowała swój album "Voodoo Cello".

40-letnia Imany jest pewniejsza swoich sił i gotowa podjąć ryzyko. "Udało mi się połączyć macierzyństwo z pracą zawodową, więc nie poddam się zwątpieniu. Przyjmuję święty kobiecy ogień nie po to, by dominować, lecz aby pokazać, że jest siłą, z którą trzeba się liczyć. A liczy się to, co ma sens. Nie ma takiej rzeczy, której kobieta nie mogłaby zrobić".

Potwierdza to album "Voodoo Cello": muzyczna podróż z udziałem ośmiu wiolonczelistów, zaśpiewana, zaaranżowana, zarejestrowana i wyprodukowana osobiście przez Imany - kobietę, która wszystko zawdzięcza własnej pracy. "To był szalony projekt!" - przyznaje. "Nagrywanie ośmiu identycznych instrumentów to proces bardzo złożony i trudny technicznie".

Na płycie znalazły się utwory klasyczne, które zachwyciły artystkę przed laty, oraz takie, które zdobyły jej serce niedawno. "Żeby cover był dobry, trzeba go posiąść jak swój własny utwór. Zaczynając pracę nad piosenką, śpiewam ją i gram na gitarze. Znajduję tonację, która mi odpowiada, zmieniam tempo i… słucham tekstu. Nie śpiewam słów, w które nie wierzę". W tym procesie zdarza się jej "pogłębiać" piosenki lekkie lub rozjaśniać utwory mroczniejsze i bardziej melancholijne. 

Magia powstaje wtedy, gdy starannie dopracowany utwór zaczyna wydawać się spontaniczny, bezpośredni i surowy, jednak nie popada w szorstkość. Jest jak naturalny kryształ, nie wymagający polerowania. Z tych składników powstaje brzmienie, które budzi radość, dotyka nas lub zaskakuje. Bezwiednie zaczynamy tańczyć, lub odpływamy w marzenia na jawie…


Lista utworów:
1. If You Go Away
2. Believer
3. Wonderful Life
4. I'm Still Standing
5. Les Voleurs d’Eau
6. The A Team
7. All The Things She Said
8. Like a Prayer
9. Total Eclipse of the Heart
10. Take Me To Church
11. Little Black Angels (Angelitos Negros)
12. Wild World
13. Wonderful Life (Stream Jockey Rework)