X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Polski rząd starał się zrobić wszystko, co było możliwe". Poseł PiS o śmierci Polaka w Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 19:18
- Sytuacja jest bardzo dramatyczna. Mamy spór prawny, a jednocześnie bierną eutanazję, która z konsekwencją została przeprowadzona. Polski rząd starał się zrobić w tej sprawie wszystko, co było możliwe - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Artur Soboń. Gościem audycji był także Dariusz Wieczorek z Nowej Lewicy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sfam_photo/ Shutterstock

Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth. Sprawa jego podłączenia do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego.

1200_szpital_TT.png
"Nie pozwolimy, by taka tragedia się powtórzyła". Internauci oddają hołd zmarłemu Polakowi z Plymouth

Według Artura Sobonia "polski rząd starał się zrobić w tej sprawie wszystko, co było możliwe, przede wszystkim stosując prawne możliwości w tym zakresie".


Posłuchaj
22:22 _PR1_AAC 2021_01_26-18-12-20.mp3 Artur Soboń i Dariusz Wieczorek o śmierci Polaka w Wielkiej Brytanii (Debata Jedynki)

 

- O tym mówi 36. artykuł naszej konstytucji. Zapewnia on, że Polacy, którzy są poza granicami Polski, mają ochronę polskiego państwa. Po drugie, sytuacja jest rzeczywiście dramatyczna. Mamy spór prawny, a jednocześnie bierną eutanazję, która z konsekwencją została przeprowadzona - poprzez niepodawanie jedzenia i płynów doszło do śmierci. Doszło do niej, podczas gdy część rodziny sprzeciwiała się temu, aby w ten sposób dokonać biernej eutanazji - podkreślił polityk. 

"Sytuacja medycznie wątpliwa"

- Po trzecie, mamy do czynienia z sytuacją również medycznie wątpliwą. W tym przypadku nie było uporczywej terapii, nie było śmierci mózgu. Okres terapii był krótki. Dokonano przyzwolenia na śmierć albo wręcz uśmiercenia tego pacjenta - dodał Soboń. 

Dariusz Wieczorek zaznaczył, że informacja o śmierci mężczyzny jest tragiczna. Przekazał również wyrazy współczucia dla jego rodziny, najbliższych i znajomych. 

- Natomiast mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowaną sytuacją. Wolałbym, żebyśmy na ten temat za dużo nie dyskutowali. Bo właściwie to chyba tylko najbliżsi i rodzina wiedzą, jak rzeczywiście to wszystko wyglądało i o co w tym wszystkim chodziło - powiedział gość radiowej Jedynki. 

Jego zdaniem "w takich sprawach, dotyczących zdrowia najbliższych, kluczową kwestią jest rodzina i decyzje rodziny". - Przynajmniej taka jest tradycja w Polsce, że w tym zakresie szanuje się decyzje rodziny. Dlatego w tym zakresie nawet państwo nie powinno ingerować. Ale dobrze się stało, że rząd polski podjął interwencję w tej sprawie, stwarzając możliwość podjęcia decyzji przez rodzinę - stwierdził Wieczorek. 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadził: Michał Rachoń 

Goście: Dariusz Wieczorek (Nowa Lewica), Artur Soboń (Prawo i Sprawiedliwość) 

Data emisji: 26.01.2021

Godzina emisji: 18.11

bartos

Czytaj także

Zmarł Polak, który przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 16:44
Zmarł Polak, który od listopada 2020 roku przebywał w stanie wegetatywnym w szpitalu w Plymouth - potwierdziła we wtorek rodzina mężczyzny. Sprawa jego podłączenia do aparatury podtrzymującej życie była przedmiotem sporu sądowego.
rozwiń zwiń