X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Fundusze UE a praworządność. Kuźmiuk: nie możemy dać do ręki urzędnikom ideologicznej pałki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2020 18:47
- Wszystkie negocjacje dot. funduszu UE, które zbliżają się do finału, są oparte o porozumienie szefów rządów z 21 lipca br. Negocjacje trwały wtedy prawie cztery doby. Zgodziliśmy się wówczas na parę rzeczy niekoniecznie dla nas wygodnych, oczekując w zamian solidarności europejskiej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. Gościem audycji był również Paweł Kowal, poseł Koalicji Obywatelskiej. 
Sala obrad Parlamentu Europejskiego
Sala obrad Parlamentu EuropejskiegoFoto: Alexandros Michailidis/shutterstock

Tematem audycji był projekt UE dotyczący powiązania unijnych funduszy z praworządnością. - Wszystkie negocjacje, które zbliżają się do finału, są oparte o porozumienie szefów rządów z 21 lipca br. Negocjacje trwały wtedy prawie cztery doby i każdy z premierów coś poświęcił. Zgodziliśmy się na parę rzeczy niekoniecznie dla nas wygodnych, oczekując w zamian solidarności europejskiej. To porozumienie było jednak wyważone, ale dowiadujemy się, że prezydencja niemiecka zgodziła się na praworządność daleko idącą poza kwestie finansowe. Stąd list pana premiera Mateusza Morawieckiego w tej sprawie - ocenił Zbigniew Kuźmiuk.

morawiecki ue en 1200.jpg
"Polska nie może zaakceptować takiej wersji mechanizmu". Premier skierował list do przywódców UE

- List premiera to bardzo elegancka forma zasygnalizowania przewodnictwu niemieckiemu i wszystkim krajom członkowskim, że nie może być tak, że umawiamy się na pewne rzeczy po trudnych negocjacjach, a teraz Włochy i Hiszpania machają ręką na Polskę. Lewica w Parlamencie Europejskim mówi, że sprawa małżeństw jednopłciowych musi być rozwiązana jednolicie w całej UE. To absurd. W ten sposób łamiemy polską konstytucję - dodał.

Czytaj także:

- Trwają negocjacje, a list w te negocjacje się wpisuje i mam nadzieję, że zostanie dobrze odczytany. Nikogo nie straszymy, ale jeśli zostało zawarte porozumienie, powinno być ono uszanowane. Niczego też nie stracimy, jak opowiada opozycja, która kłamie wbrew polskim interesom. Fundusz Odbudowy jest potrzebny krajom Południa, ale my też z niego skorzystamy i oczekujemy solidarności europejskiej w sytuacji, gdy w UE nie lubi się prawicowych rządów. Nie możemy dać urzędnikom brukselskim do ręki ideologicznej pałki i premier Mateusz Morawiecki do tego nie dopuści - stwierdził rozmówca.

"Blef negocjacyjny"

Michał Wójcik 1200 EN.jpg
"Zabiera nam część suwerenności". Wójcik o powiązaniu środków unijnych z kwestią praworządności

- Stanowisko premiera jest blefem negocjacyjnym. Liczy on na zmianę w rozporządzeniu o praworządności. Prowizorium budżetowe będzie miało rację bytu, ale nie będzie dotyczyło Funduszu Odbudowy i nowych rzeczy. Wetując budżet, należy wziąć pod uwagę nasze relacje z państwami południowej Europy - zwrócił uwagę Paweł Kowal.

Jego zdaniem "zawetowanie budżetu jest błędem i naraża Polskę na poważne straty wizerunkowe. Budżet należy przyjąć, chwalił się nim przecież sam premier Mateusz Morawiecki". 

Czytaj także:

- Dziś Polska pobiera największe fundusze w liczbach bezwzględnych. Można grać politycznie, negocjować i być może tak robi premier, ale my niepotrzebnie zajmujemy się jego listem. Praworządność dotyczy systemu sądownictwa, a nie kwestii LGBT. Gdyby w Polsce nie naruszono systemu Trybunału Konstytucyjnego, nie mielibyśmy całej awantury, którą mamy - podkreślił.

Posłuchaj
22:45 PR1 (mp3) 13 listopad 2020 18_11_23_40_for_media.mp3 Zbigniew Kuźmiuk: "oczekujemy solidarności europejskiej w sytuacji, gdy w UE nie lubi się prawicowych rządów" (Debata Jedynki/Jedynka)

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Zbigniew Kuźmiuk (PiS), Paweł Kowal (KO)
Data emisji: 13.11.2020
Godzina emisji: 18.11

pkr

Czytaj także

"To głównie straszak". Krzysztof Wołodźko o powiązaniu funduszy unijnych z praworządnością

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 13:07
- Myślę, że strona polska, przynajmniej w czasie, kiedy będzie rządziło Prawo i Sprawiedliwość, będzie temu przeciwna - stwierdził w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wołodźko, publicysta z "Gazety Polskiej Codziennie", odnosząc się do mechanizmu powiązania funduszy unijnych z praworządnością.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jałowiczor: ugodowość w negocjacjach z UE nie jest dla Polski korzystna

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 14:35
- O rozdziale pieniędzy instytucje unijne decydują całkowicie arbitralnie, z pominięciem traktatów. Już sama propozycja powiązania funduszy z praworządnością jest pominięciem traktatów - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jałowiczor, publicysta ("Gość Niedzielny").
rozwiń zwiń