X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

"Andrzej Duda poszerzył swój elektorat". Wiceminister cyfryzacji o pierwszej turze wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 19:46
- Andrzej Duda uzyskał więcej głosów nie tylko w większej liczbie województw, ale także w tych, które do tej pory nie były uważane za nasze bastiony. To pokazuje, że przekonujemy do siebie coraz większą liczbę Polaków ze wszystkich regionów - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia wiceminister cyfryzacji Adam Andruszkiewicz. Gościem audycji był również Dariusz Joński, poseł klubu PO-KO.
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Kwidzynie. Obecny prezydent w I turze wyborów zwyciężył z poparciem ponad 43 proc.
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami w Kwidzynie. Obecny prezydent w I turze wyborów zwyciężył z poparciem ponad 43 proc.Foto: PAP/Adam Warżawa

Na poniedziałkowej konferencji prasowej szef PKW Sylwester Marciniak przekazał wyniki głosowania na podstawie danych z 99,78 proc. obwodowych komisji wyborczych, czyli z 27 tys. 168 komisji z ogólnej liczby 27 tys. 229 obwodów. Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. (8 mln 412 tys. głosów), a Rafał Trzaskowski - 30,34 proc. (5 mln 845 tys.). Tym samym obaj kandydaci na urząd prezydenta RP w latach 2020-2025 zmierzą się 12 lipca w drugiej turze. Na kolejnych miejscach znaleźli się: Szymon Hołownia - 13,85 proc. (2 mln 667 tys.), Krzysztof Bosak - 6,75 proc. (1 mln 300 tys. głosów), Władysław Kosiniak-Kamysz - 2,37 proc. 457 tys. i Robert Biedroń - 2,21 proc. (425 tys.). Kolejni kandydaci uzyskali poniżej 0,3 proc. głosów.

pkw_1200.jpg
Wybory prezydenckie 2020. PKW podała dane z 99,78 proc. obwodów głosowania

"Przekonujemy do siebie coraz większą liczbę Polaków"

Adam Andruszkiewicz przyznał, że Zjednoczona Prawica jest zadowolona z osiągniętego przez Andrzeja Dudę wyniku. - Poszerzył swój elektorat. Widać to, gdy spojrzy się na wyniki prezydenta z wyborów z 2015 r., w tym ten z pierwszej tury - podkreślił.

Posłuchaj
26:13 PR1_AAC 2020_06_29-18-11-54.mp3 Adam Andruszkiewicz i Dariusz Joński o wynikach pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020 ("Debata Jedynki")

 

Wiceminister cyfryzacji przypomniał, że po wyborczej niedzieli doskonale widać, że ubiegający się o reelekcję prezydent zwiększył grono swoich wyborców. - Mapa przedstawiająca zwycięzców w województwach jasno to ilustruje. Andrzej Duda wygrał w dwunastu, Rafał Trzaskowski w czterech. Obecny prezydent uzyskał więcej głosów także w tych województwach, które do tej pory nie były uważane za nasze bastiony. To pokazuje, że przekonujemy do siebie coraz większą liczbę Polaków ze wszystkich regionów. I to jest bardzo dobry punkt wyjścia do tego, by wygrać w drugiej turze - zaznaczył Adam Andruszkiewicz.

"Druga tura nie była oczywista"

Po pierwszej turze wyborów prezydenckich zadowolona jest także opozycja. Dariusz Joński nie ukrywał, że Rafał Trzaskowski uzyskał taki wynik, jaki był przez nią oczekiwany. - Nie było oczywiste, że nasz kandydat znajdzie się w drugiej turze. Przecież pamiętam, jak sztabowcy PiS-u przekonywali, że wszystko rozstrzygnie się za pierwszym podejściem. Sytuacja z 2000 r., kiedy Aleksander Kwaśniewski wygrał bez dogrywki z 54 proc. poparciem, jednak się nie powtórzyła - mówił parlamentarzysta.

1200_Duda_TT.jpg
Prezydent: dzięki państwa wsparciu i determinacji wygram ten wyścig

- Najważniejsze dla nas, że Rafał Trzaskowski uzyskał nieco powyżej 30 proc. głosów. To był cel, jaki sobie stawialiśmy. Dlatego, że to daje szanse, aby w drugiej turze przekonać do siebie wyborców innych kandydatów opozycyjnych, którzy wizję przyszłości Polski mają podobną do naszej - dodał Dariusz Joński.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

GościeAdam Andruszkiewicz (wiceminister cyfryzacji), Dariusz Joński (poseł klubu parlamentarnego PO-KO)

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 18.11

bb/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Możliwe, że część z nich nie pójdzie na wybory". Publicysta o elektoracie Hołowni i Bosaka

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 00:19
- Uważam, że absencja będzie proporcjonalnie podobna w przypadku wyborców Krzysztofa Bosaka, jak i Szymona Hołowni - mówił w Polskim Radiu 24 dziennikarz "Super Expressu" Mirosław Skowron. Gośćmi Wieczoru Wyborczego PR24 byli także Michał Wróblewski z wp.pl oraz Michał Rachoń z TVP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Obaj zyskali nowy elektorat". Prof. Jabłoński o kandydatach II tury wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 11:04
- Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski zyskali więcej głosów niż ich ugrupowania w wyborach parlamentarnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Arkadiusz Jabłoński, socjolog i filozof społeczny z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Walka toczyć się będzie w sferze światopoglądowej". Bogdan Pęk o II turze wyborów

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2020 10:30
- Nie w obszarze gospodarczym, a w świecie idei będzie toczyć się główna oś sporu w kampanii przed II turą wyborów prezydenckich 12 lipca  - mówił w Polskim Radiu 24 Bogdan Pęk, były eurodeputowany.
rozwiń zwiń