X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Poseł Lewicy: retoryka KO bardzo mi nie odpowiada

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 19:10
Senator PiS Jan Maria Jackowski i Tomasz Trela, poseł Lewicy dyskutowali o kontrowersyjnej decyzji Koalicji Obywatelskiej i Konfederacji. Partie sprzeciwiały się wprowadzeniu zmian w regulaminie Sejmu, które miały umożliwić posłom zdalne głosowanie nad ustawami.
Audio
  • Jan Maria Jackowski, senator PiS i Tomasz Trela, poseł Lewicy o obradach Sejmu (Jedynka/Debata Jedynki)
Tomasz Trela
Tomasz TrelaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Sejm przyjął zmiany w regulaminie izby niższej, umożliwiające obrady i głosowanie w sytuacjach nadzwyczajnych przy wykorzystaniu środków komunikacji elektronicznej. Zmiana umożliwi przeprowadzenie głosowań zdalnych. "Za" było 250 posłów, przeciw - 104, 14 wstrzymało się od głosu.

Wokół zwołania posiedzenia Sejmu narosło wiele kontrowersji, gdyż politycy Platformy Obywatelskiej i Konfederacji negowali pomysł wprowadzenia zmian, które pozwoliłyby na takie rozwiązania.

emilewicz-tt-1200.jpg
Rząd zatwierdził "tarczę antykryzysową". Szczegóły pakietu pomocy równego 10 proc. PKB

Nie powinniśmy się dzielić

Tomasz Trela mówił, że Lewica od samego początku była zainteresowana przyjęciem pakietu antykryzysowego. - Przygotowaliśmy swoje propozycje do tego pakietu i te sprawy proceduralne mają dla nas drugorzędne znaczenie. Ale z racji tego, że Platforma Obywatelska i Konfederacja postawiły jasne weto co do zdalnego głosowania, dzisiaj się spotkaliśmy, żeby załatwić te sprawy proceduralne - tłumaczył poseł Lewicy.

Polityk dodał, że obrady dotyczące regulaminu sejmowego trwały bardzo długo. - Skoro pięć godzin zajmuje nam taka dyskusja, to głosowanie i przygotowanie ważnych ustaw zajęłoby kilka albo kilkanaście dni - mówił.

Gość Programu 1 Polskiego Radia podkreślił ponadto, że retoryka Koalicji Obywatelskiej bardzo mu nie odpowiada. - Dziś nie powinniśmy dzielić się na opozycję i na koalicję. Dziś jesteśmy wszyscy Polkami i Polakami, tylko my mamy mandat pochodzący z wyboru, żeby stanowić prawo - wyjaśnił.

- Ja dzisiaj się nie stawiam jako oponent PiS, KO, czy PSL, tylko stawiam się jako obywatel, który decyduje o losie swoich sąsiadów, przyjaciół, znajomych, swoich współobywateli - dodał.

morawiecki usmiechenity east news 1200.jpg
Premier: "tarcza antykryzysowa" to największy polski pakiet wsparcia w historii

KO nie chce zmiany regulaminu Senatu

Jan Maria Jackowski stwierdził natomiast, że przygląda się temu, co dzieje się w Sejmie, ponieważ prawdopodobnie we wtorek dojdzie do posiedzenia Senatu.

- Tam ton nadają senatorowie Platformy Obywatelskiej, którzy sami w sobie nie mają większości, ale łącznie z pozostałymi segmentami opozycji - tak. I z tego, co wiemy, to marszałek Tomasz Grodzki postanowił w ogóle nie zmieniać regulaminu i nie wprowadzi mechanizmu zdalnego głosowania - podkreślił senator PiS.

Polityk tłumaczył też, że na początku marca, podczas posiedzenia komisji ustawodawczej, kiedy procedowane były zmiany w regulaminie Senatu, pytał, co będzie w sytuacji, gdy Senat nie będzie mógł obradować w normalnej formule? - Wysłuchano tego, ale większość nie podjęła żadnych działań - mówił.

Jan Maria Jackowski przypomniał też, że w polskim systemie prawnym wprowadzenie stanu wyjątkowego czy stanu klęski żywiołowej nie powoduje, że możliwe są zmiany ustawowe bez udziału parlamentu. - To jest pewna ułomność naszej konstytucji, ponieważ jej twórcy zrezygnowali z wprowadzenia rozporządzeń z mocą ustawy - ocenił.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Marek Mądrzejewski
Goście: Jan Maria Jackowski (senator PiS) i Tomasz Trela (poseł Lewicy)
Data emisji: 26.03.2020
Godzina emisji: 18.12

pkur/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dodatkowe posiedzenie Sejmu. Gowin: badanie posłów nie wydaje się konieczne

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2020 22:42
Dodatkowe posiedzenie Sejmu musi się odbyć w tym tygodniu, bo trzeba ratować polską gospodarkę i ułatwić pracę polskim lekarzom. Badanie przed nim wszystkich posłów na obecność koronawirusa nie wydaje mi się konieczne – powiedział w niedzielę wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany w regulaminie Sejmu. Posiedzenie ws. "tarczy antykryzysowej" częściowo zdalne

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 11:43
Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę o zmianie regulaminu Izby na czas epidemii. - Na sali plenarnej będzie ograniczona liczba posłów - przedstawiciele każdego klubu. Pozostali będą mogli brać udział w posiedzeniu zdalnie - mówiła marszałek Sejmu Elżbieta Witek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł PiS: niestety "mentalność Kalego" nie opuszcza polityków Platformy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 19:10
- Mówię to ze smutkiem, ponieważ taka jest prawda. Nawet w obliczu takiej tragedii, jaką teraz mamy, Platforma bawi się w politycznej piaskownicy - mówił w Programie 1 Polskiego Radia poseł PiS Daniel Milewski, komentując zablokowanie zdalnego posiedzenia Sejmu. Gościem "Debaty Jedynki" była również posłanka Lewicy Anna Maria Żukowska.
rozwiń zwiń