X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Znamy datę wyborów, ruszyła kampania. Marek Pęk: jesteśmy przygotowani, Andrzej Duda faworytem

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 19:03
- Spodziewaliśmy się, kiedy mniej więcej nastąpią wybory prezydenckie. Jesteśmy do nich przygotowani, pan prezydent również. Prawo i Sprawiedliwość na pewno zrobi wszystko, żeby w kampanii wyborczej wypadł jak najlepiej - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia senator PiS Marek Pęk. Do ogłoszenia daty wyborów prezydenckich i potwierdzenia przez Andrzeja Dudę startu odniósł się również Bogusław Liberadzki, europoseł z ramienia SLD.
Audio
  • Marek Pęk i Bogusław Liberadzki o ogłoszeniu daty wyborów prezydenckich i wizycie Emmanuela Macrona w Polsce (Debata Jedynki)
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa
Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami LubartowaFoto: PAP/Jacek Szydłowski

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w środę podała datę wyborów prezydenckich. Ogłosiła, że odbędą się w niedzielę, 10 maja, a ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona dwa tygodnie później - 24. maja. Kilka godzin później podczas spotkania z mieszkańcami Lubartowa Andrzej Duda oficjalnie ogłosił, że będzie ubiegał się o prezydencką reelekcję.

duda lubartów2 1200 pap.jpg
Andrzej Duda ogłosił swój start w wyborach prezydenckich

Zdaniem Marka Pęka termin wyborów jest sprawą drugorzędną. - Spodziewaliśmy, kiedy mniej więcej nastąpią wybory prezydenckie. Jesteśmy do nich przygotowani, pan prezydent również. Andrzej Duda jako urzędujący prezydent jest faworytem, ma pewien handicap. Prawo i Sprawiedliwość na pewno zrobi wszystko, żeby w kampanii wyborczej wypadł jak najlepiej - powiedział senator PiS.

Bogusław Liberadzki przyznał, że spodziewał się, że wybory prezydenckie zostaną ogłoszone na 10 maja. -  Wydaje mi się, że to termin dość naturalny, praktycznie najbliższy z możliwych. Jest on także wygodny dla prezydenta Andrzeja Dudy - powiedział europoseł z ramienia SLD, odnosząc się do tego, że osoba ubiegająca się o reelekcję jest kandydatem wyzywającym pozostałych do rozmów i dyskusji na temat aktualnych spraw związanych w tym przypadku z Polską.

Wizyta Emmanuela Macrona

"Debatę Jedynki" zdominował jednak temat niedawnej dwudniowej wizyty Emmanuela Macrona w Polsce. Francuski prezydent m.in. spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, premierem Mateuszem Morawieckim oraz marszałkami Sejmu i Senatu, a jednym z pierwszych punktów programu było podpisanie układu o współpracy strategicznej między Francją a Polską. 

Marek Pęk nawiązał w tym kontekście do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, co stało się w nocy z piątku na sobotę. Według niego opuszczenie Wspólnoty przez Brytyjczyków jest dobrym momentem na głęboką refleksję przywódców poszczególnych państw członkowskich pod kątem dalszego funkcjonowania UE. - I tak odbieram słowa, które Emmanuel Macron powiedział w Polsce. Widać wyraźnie, że dostrzega sytuację pewnego przełomu, a rola Polski w tej układance staje się coraz bardziej poważna - podkreślił. 

Senator dodał, że choć Polska przedstawiana jest przez inne unijne państwa jako pewien fenomen gospodarczy i społeczny, to w kontekście dalszych rozmów na płaszczyźnie przyszłości wspólnoty musi się zmienić traktowanie naszego kraju. - Jeżeli mamy poważnie rozmawiać o resecie i nowej jakości w relacjach zarówno polsko-francuskich, jak i wewnątrzunijnych, to musimy zacząć troszeczkę inaczej siebie postrzegać. W Unii Europejskiej nie może być miejsca na podwójne standardy i nieustanne czołganie niektórych państw, które w pewnych aspektach mają większe pragnienia suwerenności - zaznaczył Marek Pęk.

macron-morawiecki-1200-pap.jpg
Premier: Polska i Francja potwierdziły partnerstwo strategiczne i chcą budować silną Europę

"Zaprosił nas do współpracy"

Bogusław Liberadzki odebrał zaś wizytę francuskiego prezydenta w Polsce jako wyciągnięcie ręki i zaproponowanie naszemu krajowi powrotu do głównego nurtu w UE. - Emmanuel Macron pokazał, że miejsce wśród pięciu największych unijnych państw zwolniło się i jest ono dla Polski. Zaprosił nas do współpracy z największymi krajami w ramach Trójkąta Wiemarskiego oraz do rozpoczęcia prac nad nową generacją czołgów - powiedział europoseł.

Zaznaczył, że w Polsce Emmanuel Macron przypomniał, że UE musi być wielka, a żeby tak się stało, musi być bardziej zwarta. - Dlatego, że silna Europa to również zdolność obronna. I tu wyraźnie podkreślił, że nie jest przeciwko NATO, a za uzupełnieniem zdolności obronnej NATO - powiedział Bogusław Liberadzki.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Goście: Marek Pęk (PiS), Bogusław Liberadzki (SLD)
Data emisji: 05.02.2020
Godzina emisji: 18.11

bb/ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Publicysta o wizycie E. Macrona: nie siedzimy cicho i są tego pierwsze efekty

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 19:05
- Nowością jest wzrost znaczenia Polski w Unii Europejskiej. Nasze niskie bezrobocie, nasza agresywność na rynku europejskim, przejmowanie całych firm niemieckich przez polskich przedsiębiorców. To czyni różnicę w UE, a nie to, jak zachowuje się Francja - powiedział w audycji Polskiego Radiu 24 Aleksander Wierzejski (TV Republika). Gościem "Debaty Dnia" był także Mariusz Gierej (mPolska24.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Emmanuel Macron w Warszawie: Polska jest państwem głęboko europejskim

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2020 16:00
- Współpraca dwustronna wykazuje, że nasze państwa są bliższe, niż by się wydawało - mówił w poniedziałek w Warszawie prezydent Francji Emmanuel Macron. Jak dodał, współpraca polsko-francuska może rozwijać się w dziedzinach energetyki czy bezpieczeństwa i obrony.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Urszula Augustyn: Emmanuel Macron wyciąga do Polski rękę

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 18:01
- Z Francuzami nie rozmawialiśmy ostatnio przyjaźnie, nie odpowiadaliśmy dobrze na różne propozycje handlowe. Polska zapomniała, że takich przyjaciół trzeba w Europie i na świecie mieć - powiedziała w Polskim Radiu 24 poseł Urszula Augustyn (Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anna Zalewska o kandydaturze Andrzeja Dudy: oficjalnie zaczynamy kampanię wyborczą

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2020 18:01
- Cieszę się, że Andrzej Duda ogłosił decyzje o kandydowaniu w wyborach prezydenckich wśród ludzi. Nie jestem zaskoczona tą decyzją - powiedziała w Polskim Radiu 24 europoseł Anna Zalewska (Prawo i Sprawiedliwość).
rozwiń zwiń