X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sejm zadecydował ws. sądów. Komentarz polityków

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2019 19:14
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki i Kazimierz Kleina, senator PO dyskutowali w audycji "Debata Jedynki" o nowelizacji ustaw sądowych, którą dziś (20.12) przegłosował Sejm. 
Audio
  • Ryszard Czarnecki, europoseł PiS i Kazimierz Kleina, senator PO o nowelizacji ustaw sądowych (jedynka/Debata Jedynki)
Europoseł PiS Ryszard Czarnecki
Europoseł PiS Ryszard CzarneckiFoto: PR

Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych, która przewiduje m.in. zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i modyfikację procedury wyboru I prezesa Sądu Najwyższego.

sejm-glosowania1200.jpg
Sejm uchwalił nowelizację ustaw sądowych [RELACJA]

Kazimierz Kleina powiedział, że bardzo krytycznie ocenia treść nowelizacji, jak również tryb w jakim nad nią procedowano w Sejmie. - Wczoraj wieczorem przyglądałem się w telewizji obradom komisji, to była kompromitacja - ocenił senator Platformy Obywatelskiej.

Polityk był oburzony tym, że nad tak ważną ustawą pracowano w nocy. - Co przeszkadzało, żeby pracować nad nią w sposób normalny, by dać sobie miesiąc dyskusji, zaprosić społeczną stronę do tego sporu: przedstawicieli sędziów, sądu i podjąć ostatecznie decyzję, taką, którą większość uważałaby za słuszną? - pytał.

Prowadzący audycję Antoni Trzmiel zauważył, że większość sejmowa podjęła decyzję uważając poprawki za słuszne. - Za ustawą głosowało 233 posłów - przypomniał senatorowi.

- Podejrzewam, że większość nie wiedziała, za czym głosuje. Na wczorajszym posiedzeniu komisji było widać, że nikt nie wie, o co chodzi. Poseł PiS, który zgłaszał poprawki, nawet ich nie odczytywał, on czytał tylko artykuły - ocenił Kazimierz Kleina.

"Prawo jest zmieniane - to normalne"

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki, w kontrze do swojego przedmówcy, mówił, że rzeczą normalną jest, iż Sejm i Senat reagują na rzeczywistość i zmieniają prawo. Polityk nie widzi też nic złego w tym, że komisja sprawiedliwości obradowała w nocy.

- Mając do wyboru pracujący na okrągło Sejm i posłów, którzy nie przychodzą na głosowanie, bo uważają, że nie ma takiej potrzeby, to wolę Sejm, który pracuje, a nie posłów, którzy nie pracują - ocenił europoseł PiS.

PAP Jan Kanthak 1200.jpg
Kanthak: KE nie zapoznała się z poprawkami projektu nowelizacji ustaw o sądach

Polityk nie zgodził się też z zarzutem senatora KO, że posłowie nie wiedzieli, za czym głosują. - To trochę nieładnie tak mówić o dorosłych ludziach, często doświadczonych parlamentarzystach. To tak, jakby powiedzieć, że senatorowie nie chcieli wyższej akcyzy na alkohol, bo chcieli pić tańszy alkohol - mówił, podkreślając, że trzeba uważać z takimi sformułowaniami.

- Nie obrażajmy nikogo - dodał.

Antoni Trzemiel zapytał też Ryszarda Czarneckiego o słowa dziennikarza "Gazety Wyborczej" Jarosława Kurskiego, który, w kontekście przyjmowanej przez Sejm poprawki, napisał o Jarosławie Kaczyńskie, że ten "stanął tam, gdzie stało ZOMO".

- Brutalizacja języka jest rzeczą fatalną (...). Jeśli robią to osoby, które mają wpływ na opinię publiczną, zniżają się do takich metod, do takiego języka, to mogę powiedzieć, że: "kto sieje wiatr, ten sieje burzę" - stwierdził europoseł PiS.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej audycji.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Ryszard Czarnecki (europoseł PiS) i Kazimierz Kleina (senator PO)

Data emisji: 20.12.2019

Godzina emisji: 20.11

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Stanisław Karczewski: jeśli sędziowie chcą zająć się polityką, powinni startować w wyborach

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 08:27
– Badania pokazują, że jest olbrzymie poparcie dla zmian w systemie sądownictwa – mówił w "Salonie politycznym Trójki" Stanisław Karczewski, wicemarszałek Senatu. Polityk skomentował w ten sposób protesty związane z proponowanymi przez PiS zmianami w wymiarze sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Pęk: wtrącanie się UE w wewnętrzne sprawy Polski jest bulwersujące

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:40
- Jeśli chodzi o przypadek Polski, to mnie szczególnie bulwersuje ciągłe wtrącanie się UE do wewnętrznej reformy wymiaru sprawiedliwości naszego kraju - mówił Marek Pęk (senator PiS) na antenie Polskiego Radia 24. Zdaniem Elżbiety Gapińskiej (KO) reforma sądownictwa "łamie trójpodział władzy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Socjolog ws. zmian w sądownictwie: to nie tylko kwestia prawna, ale też etyczna

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 09:39
- Poza normami prawa jest jeszcze etyka. W momencie, gdy przestaje respektować się standardy etyczne, rozpoczyna się kryzys danej instytucji - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Antoni Kamiński, socjolog z PAN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opozycja przegrała głosowania przez nieobecność. Budka: dostali kary finansowe

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2019 13:40
Opozycja mogła doprowadzić do tego, że poselski projekt nowelizacji ustaw sądowych nie byłby głosowany, ale jej reprezentantów zabrakło na sali plenarnej - informuje Onet. Szef klubu KO zapewnił, że zostali ukarani.
rozwiń zwiń