X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Wyższe ceny wywozu śmieci w Warszawie. Radny PiS: efekt lat zaniedbań

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2019 18:40
Gośćmi "Debaty Jedynki" byli warszawscy radni, którzy mówili na temat wyższych cen wywozu śmieci w Warszawie. Cezary Wąsik (PiS) uważa, że stolica jest nieprzygotowana na odbiór ilości rosnącej ilości odpadów z winy lat zaniedbań włodarzy miasta. Zdaniem radnego PO Piotra Żbikowskiego przyczyn wzrostu cen jest wiele, między innymi sejmowa ustawa w tej sprawie czy rosnące koszty paliwa i energii.
Audio
  • Radni PO i PiS o podwyżkach cen za wywóz śmieci w Warszawie (Debata Jedynki)
Antoni Trzmiel oraz jego goście: Piotr Żbikowski (PO) i Cezary Wąsik (PiS) w studiu Jedynki
Antoni Trzmiel oraz jego goście: Piotr Żbikowski (PO) i Cezary Wąsik (PiS) w studiu JedynkiFoto: Polskie Radio

W ubiegłym tygodniu Rada Warszawy zdecydowała, że w przyszłym roku wzrośnie opłata za odbiór śmieci. Ma być naliczana ryczałtowo i wynieść 65 złotych miesięcznie od mieszkania i 94 złote od domu jednorodzinnego. Opłata za odpady niesegregowane ma wzrosnąć do 188 złotych.

CZYTAJ RÓWNIEŻ
śmieciarka śmieci odpady wywóz free shut 1200.jpg
Warszawa: drastyczna podwyżka cen wywozu śmieci. Co oznacza dla mieszkańców?

Piotr Żbikowski o wzroście cen: trzeba brać pod uwagę różne czynniki

W opinii radnego PO Piotra Żbikowskiego, przyczyny wzrostu cen są różne. Jak wskazał, "trzeba się przyjrzeć ustawie o zagospodarowaniu i odbiorze odpadów, a także czynnikom zewnętrznym, obiektywnym". – W ciągu ostatnich trzech lat mamy do czynienia ze wzrostem kosztów energii na poziomie 68 proc., wzrostu cen paliw na poziomie 38 proc. – powiedział.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Radny PiS: to wynik dyrektyw europejskich

Piotr Żbikowski zaznaczył, że "ustawa nakłada na gminę obowiązek bilansowania dochodów i kosztów". – Jeżeli przez lata w Warszawie koszty były na poziomie 320-350 mln złotych i nagle zaczęły dość gwałtownie wzrastać, bo w zeszłym roku było to 370 mln, teraz ponad 800, w przyszłym roku szacujemy 920 mln, to gdzieś te 600 mln trzeba znaleźć – tłumaczył na antenie Jedynki.

Cezary Wąsik: lata zaniedbań

Radny PiS Cezary Wąsik uważa, że "problemem Warszawy są wieloletnie zaniedbania zarządzających miastem (...) w stworzeniu systemy, który by pozwolił w sposób nowoczesny profesjonalny i odpowiedni dla tak dużej aglomeracji pobierać te odpady".

– Trzeba równać do Zachodu, gdzie poziom selektywnej zbiórki, recyklingu, jest wyższy niż w Polsce. Musimy uderzyć się w piersi i nadrabiać straty, które powstały przez 30 lat – podkreślił.

– Warszawa jest nieprzygotowana po tylu latach do odbierania takiej ilości śmieci, gdy tak szybko się rozwija – ocenił polityk. – Mamy MPO, miejską spółkę, która powinna się tym zajmować, a jest na tyle niewydolna, że musi zatrudniać zewnętrznych partnerów - dodał.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Cezary Wąsik (PiS), Piotr Żbikowski (PO)

Data emisji: 18.12.19

Godzina emisji: 18.10

msze

Czytaj także

Nielegalne składowisko na Mazowszu. 432 pojemniki z płynnymi odpadami

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 21:46
- Ponad 400 dwustulitrowych beczek oraz przeszło 30 pojemników mieszczących tysiąc litrów każdy z płynami poprzemysłowymi było na nielegalnym składowisku w Ludwikowie w powiecie płońskim, które namierzyli inspektorzy WIOŚ - poinformowała Milena Nowakowska, rzecznik prasowy WIOŚ w Warszawie.
rozwiń zwiń