X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Kamil Bortniczuk: w dekomunizacji borykamy się z fundamentalnymi kwestiami

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 18:40
- Wielu sprawców tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 na Wybrzeżu nie poniosło konsekwencji i do końca swoich dni żyło w luksusie - mówił w radiowej Jedynce Kamil Bortniczuk z Porozumienia. - Ludzie, którzy uczciwie pracowali dla III RP, nawet, jeżeli wcześniej byli na usługach komunistów, mogą uważać, że Polska ich oszukała - ocenił Paweł Zalewski z PO.
Audio
  • [17.12.19] Kamil Bortniczuk: wielu sprawców tragicznych wydarzeń z grudnia 1970 na Wybrzeżu nie poniosło konsekwencji (Jedynka)
Protesty na Wybrzeżu w grudniu 1970
Protesty na Wybrzeżu w grudniu 1970Foto: JAN JUCHNIEWICZ/EAST NEWS

49 lat temu władze komunistyczne krwawo stłumiły protesty na wybrzeżu. W Szczecinie odbyły się z tej okazji oficjalne uroczystości, w których uczestniczył prezydent Andrzej Duda. W swoim przemówieniu Andrzej Duda podkreślał, że wtedy "zaczął się poważny sprzeciw wobec komunizmu, który zakończył się przemianami 1989 r." - Można powiedzieć, że gdyby nie tamta krew, nie byłoby dzisiejszej wolnej Polski. I nie mógłbym stać dzisiaj tutaj przed tą bramą i mówić tego, co mi podpowiada serce, tego, co po prostu chcę powiedzieć - mówił prezydent.

Andrzej-Duda-pap-1200.jpg
Prezydent o Grudniu '70: gdyby nie tamta krew, nie byłoby wolnej Polski

Związek między grudniem 1970, a Solidarnością

Kamil Bortniczuk z Porozumienia ocenił, że "wielu sprawców grudnia 1970, czy stanu wojennego, nie tylko nie poniosło konsekwencji, ale dodatkowo do końca swoich dni żyło w luksusie". - W tym samym czasie, niektórzy z tych bohaterów, rodziny ofiar i rannych nie odczuwali pozytywnego wkładu swoich bliskich, niektórzy żyli wręcz bardzo skromnie i nie byli wynagrodzeni za to, jak przyczynili się do tego, że żyjemy w wolnej Polsce - podkreślił poseł Porozumienia. 

Paweł Zalewski z Platformy Obywatelskiej ocenił, że "można przeprowadzić związek przyczynowo-skutkowy między protestami w grudniu 1970, a wydarzeniami sierpnia 1980". - Myślę, że bardzo wiele zawdzięczamy tym, którzy zginęli w grudniu 1970 roku - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Historyk o Grudniu '70: komuniści wpadli w panikę. Naród wypowiedział im wojnę

- To też nie jest tak, że wszyscy, którzy zostali pozytywnie zweryfikowani po roku 1990, byli ludźmi gotowymi do pełnienia służby w wolnej Polsce. Mogę sobie wyobrazić, że kiedy w państwie zachodzi zmiana systemu, to nie sposób zastąpić 100 proc. służb. Wybierano tych, którzy byli najmniej skompromitowani pracą w służbach PRL, po to, by zapewnić ciągłość instytucji państwa - ocenił Kamil Bortniczuk.

Odpowiedzialność zbiorowa

Paweł Zalewski przekonywał, że poseł Porozumienia ma rację. - Wyobrażam sobie, że wiele osób przez to sito weryfikacji przeszło, bo ono było dosyć szerokie. Ale, jeżeli ta weryfikacja nastąpiła w imię wolnej Polski, a twierdzi pan, że nie wszyscy powinni przez to sito przejść, to dlaczego stworzyliście mechanizm zbiorowej odpowiedzialności odbierając przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom służb PRL, zamiast każdą sprawę osądzać i kwestionować na podstawie akt IPN? W moim przekonaniu, ludzie, którzy uczciwie pracowali dla III RP, nawet, jeżeli wcześniej byli na usługach komunistów, mają prawo uważać, że niepodległa Polska ich oszukała - argumentował Paweł Zalewski.

morawiecki sady pap 1200.jpg
Premier: nasza propozycja ma zapobiec chaosowi w sądownictwie

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wyszkowski: przywracanie przywilejów esbekom to wystawianie warty przy pomniku Stalina

Goście radiowej Jedynki komentowali też polską dekomunizację, oraz ustawę zmieniającą ustrój sądów powszechnych, której projekt złożono w Sejmie w minionym tygodniu.

"Borykamy się z fundamentalnymi kwestiami"

W ocenie Kamila Bortniczuka, "niektórzy sędziowie, jak sędzia Juszczyszyn, poddają w wątpliwość prawo do sądzenia sędziów wybranych przez - jak mówią - »neo-KRS«, czyli przez KRS wybrany przez polityków, których prawa do władzy oni nie akceptują". - Zupełnie nie przeszkadza im fakt, że do dziś w polskim sądownictwie funkcjonuje ponad 700 sędziów wybranych przez organy komunistyczne. Borykamy się z fundamentalnymi kwestiami - ocenił poseł Porozumienia.

Paweł Zalewski ocenił, że "PiS zdiagnozował, że wymiar sprawiedliwości wymaga reformy - i to prawda - ale zrobił wszystko, by sytuację pogorszyć". - To, co państwo zrobiliście, to powrót do PRL - mówił Paweł Zalewski.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Magdalena Ogórek

Goście: Paweł Zalewski (PO), Kamil Bortniczuk (Porozumienie)

Data emisji: 17.12.19

Godzina emisji: 18.10

mbl/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gawkowski: nikt nie powinien odbierać emerytury za pracę w PRL

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 08:43
- Lewica będzie walczyła o prawa nabyte, będzie stawiała się po stronie tych, którzy zostali pokrzywdzeni - powiedział Krzysztof Gawkowski w "Sygnałach dnia" pytany o projekt Lewicy przywracający przywileje emerytalne byłym funkcjonariuszom służb PRL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

B. Sonik o rozliczeniu stanu wojennego: jedyny moment był w latach 89-90. Nie zrobiono tego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 17:46
- Lata 1989-90, to był jedyny moment, kiedy można było wszystkich sił państwa użyć, żeby stan wojenny zbadać i rozliczyć to, co możliwe. Tego nie zrobiono - mówił w Polskim Radiu 24 Bogusław Sonik z Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lewica chce wysokich emerytur dla b. esbeków. Historyk: to budzi zgorszenie

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2019 12:32
Projekt przywrócenia wysokich emerytur byłym funkcjonariuszom Służby Bezpieczeństwa "moralnie na pewno nie jest w porządku" - stwierdził w Polskim Radiu 24 historyk dr Arkadiusz Kazański z Muzeum II Wojny Światowej i gdańskiego IPN-u. Wybór daty jego złożenia w parlamencie nazwał z kolei "wielce niefortunnym".
rozwiń zwiń