X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Józef Pinior na proteście z sędzią prowadzącym jego sprawę. Poseł PiS: skandaliczne

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 19:10
- Zapraszanie sędziów na manifestacje polityczne, to demolowanie wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Mam nadzieję, że opozycja się opamięta - powiedział w radiowej Jedynce Mariusz Kałużny. Poseł PiS odniósł się w ten sposób do ostatnich protestów w obronie sędziów. Gościem audycji był również Witold Zembaczyński z KO.
Audio
  • Józef Pinior na proteście z sędzią prowadzącym jego sprawę (Debata Jedynki)
Józef Pinior
Józef PiniorFoto: Krzysztof Kaniewski/REPORTER

W niedzielę po południu przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna, a następnie zawieszeniu go w wykonywaniu obowiązków. Paweł Juszczyszyn jako sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Czytaj więcej
East News Józef Pinior 1200.jpg
Józef Pinior i sędzia, który prowadzi jego sprawę razem na proteście

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Ruszył proces Józefa Piniora. Polityk oskarżony o korupcję

Protest odbył się też we Wrocławiu. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych na portalu internetowym Radia Wrocław widać, że uczestnikiem zgromadzenia przed budynkiem sądu we Wrocławiu był sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia Marek Górny, który prowadzi proces Józefa Piniora, oskarżonego o korupcję i przyjęcie ponad 40 tys. zł łapówek. Były senator, na którym ciążą zarzuty również był na tym samym proteście i skandował wulgarne hasła atakujące PiS. Na zdjęciu widać, że sędzia stoi obok senatora Bogdana Zdrojewskiego.

"Ulica i zagranica"

Mariusz Kałużny ocenił, że ta sytuacja nigdy nie powinna mieć miejsca. - To skandaliczne, że sędzia bierze udział w takiej manifestacji obok człowieka, którego sprawę musi rozstrzygać - stwierdził poseł. Przypomniał on również, że polityczna działalność sędziów jest zakazana konstytucyjnie.

Poseł zaapelował też do opozycji o zaniechanie tego typu praktyk. - Myślałem, że przez te cztery lata totalna opozycja wyciągnęła lekcje i zobaczyła, że Polacy nie chcą takich scen. Przegrali wybory i dalej robią to samo - ulica i zagranica, zamieszki oraz niepokój społeczny. Tylko po to, żeby dojść do władzy i wspierać III RP, którą chcemy demontować - ocenił gość radiowej Jedynki.

"Proszę mnie nie umoralniać"

Witold Zembaczyński stwierdził zaś, że "PiS obiecywało głębokie zmiany wymiaru sprawiedliwości, ale nie wydarzyło się nic oprócz reformy kadrowej". - Ręczne sterowanie kadrami sądowymi wcale nie przyspiesza postępowań. Sędzią ma teraz przeciętnie tysiąc lub więcej spraw w referacie, a pracownicy administracji sądów zarabiają grosze, bo płace są od lat zamrożone. Nie ma z tego żadnego uzysku dla obywatela - powiedział polityk KO.

Czytaj więcej
kaleta1200.jpg
Będą przepisy dyscyplinujące sędziów? S. Kaleta: analizujemy wzorce zachodnie

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Radosław Fogiel o protestach przed sądami: może to doprowadzić do chaosu prawnego

Poseł ocenił także, że politycy powinni trzymać się z dala od polskich sądów. - Proszę mnie nie umoralniać jako przedstawiciela opozycji, kiedy to PiS anuluje głosowanie, wprowadzające Marka Asta do KRS - mówił Witold Zembaczyński, odpowiadając Mariuszowi Kałużnemu.

Ponadto w audycji goście radiowej Jedynki odnieśli się do wyboru nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego.

Zapraszamy do wysłuchania i obejrzenia całej rozmowy.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Mariusz Kałużny (PiS) i Witold Zembaczyński (KO)
Data emisji: 02.12.19
Godzina emisji: 18.10

jp

Zobacz więcej na temat: POLSKA Michał Rachoń
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żądał list poparcia do KRS. Zawieszenie i postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 13:13
- Prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie zawiesił na miesiąc sędziego Pawła Juszczyszyna w wykonywaniu obowiązków, ze skutkiem natychmiastowym - poinformował prezes tego sądu Maciej Nawacki. Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędziów, Michał Lasota, wszczął też postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu Pawłowi Juszczyszynowi. Zarzuty dotyczą m.in. uchybienia godności urzędu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Manifestacje przed sądami. Skandaliczne okrzyki Władysława Frasyniuka

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2019 20:00
Przed sądami oraz przed ministerstwem sprawiedliwości odbyły się protesty po cofnięciu delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna. Wśród manifestujących byli m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska i Klaudia Jachira. We Wrocławiu Władysław Frasyniuk obrażał wyborców PiS, wznosząc wulgarne okrzyki.
rozwiń zwiń