X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata polityków nt. reformy edukacji. Spór o finansowanie szkolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2019 18:45
- Oświata jest finansowana z trzech źródeł - z subwencji, z podatków oraz z dotacji. Subwencja wyliczona na 2020 r. jest wyjątkowa. To wzrost o ponad 6 proc. - mówił na antenie Jedynki wiceszef MEN Maciej Kopeć. Krystyna Szumilas (PO-KO) zwróciła uwagę na "problem z finansowaniem szkół".
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Oksana Kuzmina
piontkowski-1200-pap.jpg
Szef MEN: subwencja oświatowa wzrośnie o 3 mld złotych

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski podjął rozmowy z resortem finansów w sprawie wysokości subwencji na 2020 r. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. zaplanowano subwencję oświatową w kwocie 49,7 mld zł. To o 6 proc. więcej niż w bieżącym roku.

Wiceminister edukacji narodowej podkreślił, że to "rząd PiS przywrócił normalność w edukacji". Subwencja oświatowa rośnie od 2015 r. To jest wzrost o prawie 10 mld zł, rosną również dochody samorządów. Oświata jest finansowana z trzech źródeł - z subwencji, z podatków oraz z dotacji - podkreślił Maciej Kopeć.

"Szkoły są coraz biedniejsze"

- Deforma edukacji i to co się zdarzyło w systemie, brak adekwatnej do wydatków podwyżki subwencji oświatowej powoduje, że te szkoły są coraz biedniejsze, a dzieci uczą się w coraz gorszych warunkach. To są problemy, które sygnalizują samorządy terytorialne - mówiła była minister edukacji narodowej.

Piontkowski PAP 1200.jpg
Szef MEN: 6 proc. podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 r.

Krystyna Szumilas stwierdziła, że "obecnie poważnym problemem jest finansowanie szkół". - My wprowadziliśmy bezpłatne podręczniki, więc koszt rozpoczęcia roku szkolnego był mniejszy. Oczywiście te 300 zł przyda się rodzicom na zakup przyborów szkolnych. Teraz problemem jest to do jakiej szkoły dziecko chodzi i czy samorząd stać na to, żeby zapłacić nauczycielom, którzy w tej szkole pracują - stwierdziła.

Wzrost o 6 procent

- Subwencja wyliczona na 2020 r. jest wyjątkowa. To wzrost o ponad 6 proc. Trzeba pamiętać o tym, że subwencja jest wyliczana z kilku elementów. Trzeba wziąć pod uwagę liczbę uczniów w danych samorządach, wzrosty i spadki planowanych etatów nauczycieli... Z jednej strony patrzymy jak wygląda liczba oddziałów szkolnych, jak wygląda przesunięcie tych zadań z gmin do powiatów czy jak wygląda przesuwanie się przez system różnych roczników - mówił wiceminister edukacji narodowej.

***

Audycja: "Debata Jedynki"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Goście: Maciej Kopeć (wiceszef MEN), Krystyna Szumilas (b. szefowa MEN, KO)
Data emisji: 29.11.19
Godzina emisji: 18.11

pb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rezolucja PE ws. projektu ustawy o edukacji seksualnej. Jest reakcja MEN

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2019 18:58
Treści z zakresu seksualności są przekazywane uczniom w ramach przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, począwszy od IV klasy podstawówki. Trudno więc mówić o zakazie edukacji seksualnej w szkołach – poinformowała rzecznik ministerstwa edukacji Anna Ostrowska, komentując rezolucję PE.
rozwiń zwiń