X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Politolog: deklaracja prezydentów USA i Polski to nasz kolejny sygnał na Kreml

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 19:13
- Podpisanie deklaracji przez Andrzeja Dudę i Donalda Trumpa oznacza wzmocnienie wojskowej obecności USA w naszym kraju. Pokazuje też, że Polska stanowi istotny element dystrybucji pomocy amerykańskiej naszej części kontynentu - powiedział w radiowej Jedynce prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. W "Debacie Jedynki" wzięli również udział redaktor naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz i dziennikarz tygodnika "Sieci" Marek Król.
Audio
  • Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA i podpisanie deklaracji z Donaldem Trumpem (Debata Jedynki)
Andrzej Duda (z lewej) i Donald Trump
Andrzej Duda (z lewej) i Donald TrumpFoto: PAP/Radek Pietruszka

Andrzej Duda z Agatą Kornhauser-Dudą przylecieli do Stanów Zjednoczonych w sobotę przed północą lokalnego czasu. W niedzielę pojechali do New Britain w stanie Connecticut, by zobaczyć się tam z Polonią. W poniedziałek polski prezydent spotkał się z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Przywódcy podpisali deklarację w sprawie lokalizacji dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce. Wyrazili też przekonanie, że w niedługim czasie Polska zostanie objęta programem ruchu bezwizowego. We wtorek Andrzej Duda będzie reprezentował Polskę w debacie generalnej Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku.

duda trump 1200.jpg
Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

"Polska istotnym elementem dystrybucji pomocy amerykańskiej"

Prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego podkreślił, że efekty wrześniowego spotkania polskiego prezydenta z Donaldem Trumpem należy rozpatrywać w kilku kwestiach. Jako pierwszą podał zapewnienie bezpieczeństwa w Europie Środkowej.

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Andrzej Duda wystąpi na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. "Skupienie się na trzech wartościach"

- Wzmocnienie wojskowej obecności USA w naszym kraju z bardzo konkretnym wyznaczeniem sześciu miejsc, w których dodatkowe oddziały amerykańskie mają się pojawić, jest kolejnym sygnałem politycznym wysyłanym na Kreml, aby żadne iluzje co do tego, jak rozwijałaby się sytuacja w Polsce, nie były tam żywione. Poza tym pokazujemy m.in. państwom bałtyckim i Ukrainie, że Polska jest istotnym elementem dystrybucji pomocy amerykańskiej naszej części kontynentu, w związku z czym w tym zakresie Polski pominąć się nie da. To wzmacnia naszą pozycję w relacji z naszymi sąsiadami – podkreślił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski.

Dodał, że podpisanie deklaracji przez prezydentów Polski i USA "ma także wymiar wewnątrzamerykański". - Dotyczy to m.in. planów kampanijnych Donalda Trumpa, które są obliczone na wsparcie Polonii - zaznaczył politolog.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] A. Talaga: wojska USA przynoszą nam możliwości, których nie mamy

"Polacy mogą przesądzić o wyniku wyborów w USA"

Zgodził się z tym Tomasz Sakiewicz, który przypomniał, że w najbliższych wyborach prezydenckich Donald Trump może nie być w stanie wygrać bez "polskich" głosów. - W ostatnich wyborach w kilku stanach głosy Polonii zadecydowały o jego zwycięstwie. Potwierdziły to zresztą powyborcze badania. Teraz też Polacy mogą przesądzić o wyniku. Donald Trump dobrze zdaje sobie z tego sprawę - powiedział redaktor naczelny "Gazety Polskiej".

donald_trump-1200.jpg
"Amerykanie kochają Polaków". Donald Trump zapowiada, że niebawem odwiedzi Polskę

Z kolei Marek Król podkreślił, że choć poparcie Polonii jest istotne, to ważne jest również zapewnienie spokoju na Ziemi. - Silne Stany Zjednoczone są niezwykle ważne dla wyborców, także dla Demokratów. Dlatego, że gwarantują ład na całym świecie, co przekuwa się na stabilność, na robienie interesów itd. - przypomniał dziennikarz tygodnika "Sieci".

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Audycja: "Debata Jedynki"

ProwadzącyMichał Rachoń

Goście: prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski (Uniwersytet Łódzki), Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska"), Marek Król (tygodnik "Sieci")

Data emisji: 24.09.19

Godzina emisji: 18.08

bb/

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie Duda-Trump. A. Wróblewski: jest determinacja, by rozmawiać

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 14:07
- Najbliższe spotkanie prezydentów Polski i USA Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa nie będzie substytutem tego, do którego nie doszło 1 września. Jest ono przy okazji szczytu ONZ i nie zastępuje spotkań wysokiego szczebla. Pokazuje jednak, że jest dobra wola i determinacja, by rozmawiać i "ciągnąć" tematy energetyczne czy wojskowe - powiedział w radiowej Jedynce Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Deklaracja o współpracy obronnej i zniesienie wiz. Spotkanie prezydentów Polski i USA

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 07:00
Prezydenci USA i Polski podpisali deklarację na temat pogłębiania współpracy obronnej. Jednym z tematów spotkania z amerykańskim przywódcą była też kwestia zniesienia wiz do USA. - Prawdopodobnie droga do programu bezwizowego staje dla nas otworem - powiedział po rozmowach z Donaldem Trumpem Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Dziedziczak: poprzednie rządy nie umiały załatwić zniesienia wiz do USA. Naszemu się udało

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 11:18
- Po 30 latach zniesienie wiz dla Polaków stało się realne za naszych rządów. Poprzednie rządy nie umiały tak poprowadzić tej polityki - mówił w Polskim Radiu 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Dziedziczak.
rozwiń zwiń