X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Reforma systemu ochrony zdrowia w Polsce. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2019 18:50
– Przyjęliśmy ustawowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia, gdzie naturalnym wskaźnikiem jest produkt krajowy brutto. Proste dołożenie do systemu 20 mld zł, bez zmian organizacyjnych, nie miałoby sensu. Reforma systemu ochrona zdrowia to proces rozpisany na lata – powiedział Tomasz Latos (PiS) na antenie Jedynki. Zdaniem Wojciecha Koniecznego (SLD) trzeba przede wszystkim "znieść limity wykonywanych zabiegów".
Audio
  • Jak zreformować system ochrony zdrowia? Komentarze (Debata Jedynki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com

Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie ogłosiła akcję "Polska to chory kraj". Argumentuje to tym, że "polska ochrona zdrowia wymaga naprawy". Stan polskiego systemu i sposoby na jego naprawę przedstawili na antenie Jedynki dwa politycy, którzy jednocześnie są lekarzami. Tomasz Latos (PiS) zwrócił uwagę na "braki w kadrach medycznych".

Słuchanie 1200.jpg
Nowe implanty słuchowe wszczepione pierwszy raz w Polsce. Są skuteczniejsze i mniejsze

– Najważniejsze problemy systemu ochrony zdrowia w Polsce? To jest kwestia zbyt długich kolejek do specjalisty oraz braku kadr medycznych. Z pierwszą sprawą częściowo sobie poradziliśmy… Jeżeli chodzi o kadry medyczne możemy powiedzieć, że proces emigracji się zatrzymał. Płace są atrakcyjne, od roku sytuacja uległa zmianie. Od lekarzy słyszę, że warunki w Polsce są konkurencyjne do zachodu i lekarze zostają w kraju – podkreślił polityk PiS.

"Proces rozpisany na lata"

Poseł mówił również o pewnych ograniczeniach. – W tej chwili spora część procedur medycznych jest ujęta w inny sposób. Ciężko jest uwolnić wszystko… To byłaby niekonsekwencja wobec przyjętego modelu ryczałtu. Przyjęliśmy ustawowy wzrost nakładów na ochronę zdrowia, gdzie naturalnym wskaźnikiem jest produkt krajowy brutto. Proste dołożenie do systemu 20 mld zł, bez zmian organizacyjnych, nie miałoby sensu. Reforma systemu ochrona zdrowia to proces rozpisany na lata – podkreślił.

Wojciech Konieczny (SLD) zwrócił uwagę na poważne zagrożenie systemu ochrony zdrowia w Polsce. – Grozi nam zapaść. Sytuacja kadrowa wpływa bardzo negatywnie na sytuację. Mamy wprowadzone takie rozwiązania, że mamy dużo lekarzy, dużo szpitali… Nasz system nie opiera się na właściwych fundamentach. (...) Pierwsza zmiana to zniesienie limitów. To co dotyka tych pacjentów i to z czym personel musi się zmierzyć… Chodzi oczywiście o limity wykonywanych zabiegów. Mógłbym przyjąć więcej pacjentów, ale przez limity nie mogę – argumentował lekarz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycjiDebata Jedynki
ProwadziMarek Mądrzejewski
Goście: Tomasz Latos (PiS), Wojciech Konieczny (SLD)
Data emisji: 12.09.2019
Godzina emisji: 18.07 

pb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o prawach pacjenta. Szpitalne łóżko za darmo dla rodziców opiekujących się chorym dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 19:51
Rodzice przebywający w szpitalu z chorym dzieckiem lub z osobą z niepełnosprawnością nie będą musieli płacić za zajmowane łóżko ani za otrzymane posiłki. Sejm przyjął w czwartek nowelizację ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Za nowelizacją głosowało 408 posłów, 14 wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował przeciw ustawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W szpitalach jak na poczcie. Biletomaty na ostrych dyżurach

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 09:17
Ministerstwo Zdrowia ma nowy pomysł, jak zaradzić chaosowi na ostrych dyżurach. Pacjenci, którzy tam trafią, będą pobierali numerek z biletomatu - informuje wtorkowy "Super Express".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Konstanty Radziwiłł: kolejki do lekarzy efektem niedoboru kadry lekarskiej

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 18:10
– Jednym z powodów kolejek do lekarza jest niedobór kadry lekarskiej. Dlatego jedną z pierwszych decyzji, jaką podjąłem jako minister zdrowia, było zwiększenie naboru na studia medyczne. Nie oznacza to rozwiązania problemu juz zaraz, ale w perspektywie ok. 10 lat - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Konstanty Radziwiłł, były minister zdrowia, senator IX kadencji.
rozwiń zwiń