X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Grzegorz Długi: Polska może być "słowiańskim trzonem" Bałkanów, zamiast Rosji

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 19:11
- Zawsze dobrze czuliśmy się w gronie "krajów pojugosłowiańskich" - mówił w "Debacie Jedynki" Grzegorz Długi, poseł PO oceniając relacje Polski i Bałkanów. - Jeśli dobrze do tego podejdziemy, to możemy być na Bałkanach "słowiańskim trzonem", który zastąpi Rosję w tym rejonie - dodał poseł. W studiu Polskiego Radia spotkali się Kamil Bortniczuk, poseł klubu PiS i Tomasz Głogowski poseł PO. 
Audio
  • 04.07.19. "Debata Jedynki" o przyszłości Bałkanów w świetle Unii Europejskiej ("Debata Jedynki"/ Jedynka)
Grzegorz Długi (L), Kamil Bortniczuk (C) i Tomasz Głogowski (P)
Grzegorz Długi (L), Kamil Bortniczuk (C) i Tomasz Głogowski (P)Foto: Polskie Radio

W Poznaniu odbywa się szczyt państw Bałkanów Zachodnich. Jest on poświęcony relacjom tych krajów z Unią Europejską, w kontekście ewentualnego przyszłego rozszerzenia Unii na Bałkany Zachodnie. O tym, czy przyjęcie ich do Unii będzie dla wspólnoty korzystne, debatowali goście "Debaty Jedynki".

bałkany poznan 1200.jpg
Szczyt Bałkanów Zachodnich w Poznaniu. Rozmowy o biznesie, spotkania ministrów

Goście radiowej Jedynki skomentowali wypowiedż szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera, który powiedział, że "nie przewiduje rozszerzenia w ciągu najbliższych pięciu lat". - Unia powinna najpierw pokonać wewnętrzne kryzysy - dodał szef Komisji Europejskiej. 

Zdaniem Grzegorza Długiego, jedno drugiemu nie przeszkadza.  - Nie ma sprzeczności między rozwojem geograficznym Unii Europejskiej, a pokonaniem wewnętrznych problemów - mówił Grzegorz Długi. - Często jest tak, że elity chciałyby poszerzenia, a przeciętny człowiek nie. Biznes i politycy są innego zdania - zaznaczył. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] J. Czaputowicz: przyjęcie państw Bałkanów Zachodnich do UE powinno być naszym celem

W opinii Kamila Bortniczuka, "każda ewentualność (i rozszerzenie, i pokonanie najpierw wewnętrznych problemów - przyp. red.) jest możliwa". - Co do zasady, wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby Unia była jak największa. Z drugiej strony, żeby Unia była gwarantem rozwoju dla Bałkanów, musi być silna gospodarczo i spójna - przekonywał poseł. 

K. Bortniczuk: ideologia wypiera gospodarkę

- W krajach, które są lokomotywami Unii, panuje kryzys. Unia stała się ostatnio bardzo zideologizowanym forum wymianu myśli, głównie lewicowej - mówił Kamil Bortniczuk. - Więcej mówi się o ideologii, zamiast o gospodarce - dodał. 

Zdaniem Tomasza Głogowskiego, "otwarcie negocjacji z Albanią i Macedonią Północną powinno być zrealizowane". - To się należy tym krajom za wysiłek, jaki podejmują - zaznaczył. W jego opinii, kraje bałkańskie "mierzą się z ważnymi reformami". 

W ocenie posła PO, "perspektywa rozszerszonego członkostwa może pomóc zmierzyć się z wewnętrznymi problemami Unii Eueropejskiej". - Ta droga jest daleka i trudna, ale nie należy pozbawiać tych krajów nadziei - dodał Tomasz Głogowski. 

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szczyt Bałkanów Zachodnich. Elżbieta Witek: chcemy, by region był bezpieczny

Goście radiowej Jedynki rozmawiali też o tym, co dla Polski może być najważniejsze z punktu widzenia perspektywy rozszerzenia Unii Europejskiej na Bałkany. 

Relacje polsko-bałkańskie w świetle Unii Europejskiej

Grzegorz Długi zauważył, że Polska ma tam pewne inwestycje. - To nie są ogromne pieniądze, ale potencjał jest dużo większy. Oni nie są nam obcy kulturowo, zawsze dobrze czuliśmy się w gronie "krajów pojugosłowiańskich" - mówił Grzegorz Długi. - Jeśli dobrze do tego podejdziemy, to możemy być na Bałkanach "słowiańskim trzonem", który zastąpi Rosję w tym rejonie - dodał poseł. 

Zdaniem Tomasza Głogowskiego, Polskę i Bałkany łączy "podobne podejście do polityki wobec Rosji". - Można zakładać, że Albania, czy inne kraje będą mówić podobnym głosem. Albania pokazała, że jest lojalnym partnerem w NATO, kiedy przyłączyła się do sankcji wobec Rosji. Ważne jest, by w Unii wiele krajów miało taką politykę - przekonywał poseł PO. 

- Najważniejsze jest nie to, by Polska zastępowała Rosję, ale w interesie Polski jest to, by wpływy Rosji w tamtym rejonie były jak najmniejsze - zaznaczył Kamil Bortniczuk. 

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji

***

"Debatę Jedynki" prowadził Marek Mądrzejewski

Goście: Kamil Bortniczuk (poseł PiS, Porozumienie), Grzegorz Długi (poseł, Kukiz'15), Tomasz Głogowski (poseł, PO)

Data emisji: 04.07.19

Godzina emisji: 18.06

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

UE odkłada do października decyzję o rozpoczęciu negocjacji z Macedonią Płn. i Albanią

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2019 18:40
Wiceszef MSZ Konrad Szymański argumentował, że nie można myśleć o strategicznej roli Unii Europejskiej w świecie bez zachowania gotowości do rozszerzania, w szczególności o Bałkany Zachodnie. Zainteresowana wpływami na Bałkanach od dawna jest Rosja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spotkanie premierów Polski i Chorwacji. Ważne rozmowy w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 09:32
Do Polski z dwudniową wizytą przylatuje premier Chorwacji Andrej Plenković. Przed południem w kancelarii premiera przyjmie go szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. Wizyta chorwackiej delegacji wiąże się z poznańskim szczytem Bałkanów Zachodnich oraz ze współpracą na wschodniej flance NATO. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga krajów bałkańskich do Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2019 07:52
W audycji rozmawialiśmy o trwającym od środy na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich wydarzeniu, w którym uczestniczą przedstawiciele krajów biorących udział w tzw. procesie berlińskim.
rozwiń zwiń