X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Debata Jedynki. Co dalej z migracją w Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 19:52
29 lipca 2019 roku rzecznik generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości wyda opinię w sprawie odmowy przyjęcia uchodźców przez Polskę. W Luksemburgu odbyła się rozprawa dotycząca skargi Komisji Europejskiej na Polskę, Czechy i Węgry za to, że nie zgodziły się na unijny mechanizm przymusowej relokacji. Co dalej z imigrantami? 
Audio
  • Co dalej z migracją w Unii Europejskiej? (Debata Jedynki)
Od lewej: prowadzący audycję Antoni Trzmiel oraz Grzegorz Długi, Paweł Pudłowski, Arkadiusz Czartoryski i prof. Antoni Zdzisław Kamiński
Od lewej: prowadzący audycję Antoni Trzmiel oraz Grzegorz Długi, Paweł Pudłowski, Arkadiusz Czartoryski i prof. Antoni Zdzisław KamińskiFoto: Polskie Radio/Damian Bielecki

 Nasz rząd jest konsekwentny. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem i zrobimy wszystko, aby Polska była krajem bezpiecznym.  To nie Polska, a kraje Unii Europejskiej złamały prawo europejskie. My się opieramy o artykuł 72 Traktatu Europejskiego, który bardzo jasno określa, że zakres bezpieczeństwa należy do państw narodowych. Ci migranci, którzy trafiali do Europy w tamtym czasie, trafiali na zaproszenia różnych krajów m.in. Niemiec, bez spełniania jakichkolwiek wymogów, które wtedy obowiązywały - podkreśla poseł Prawa i Sprawiedliwości, Arkadiusz Czartoryski. 

Paweł Pudłowski z partii Nowoczesna uważa, że rząd PiS źle postąpił nie przyjmując uchodźców do Polski i nie wywiązał się z należytego zobowiązania. - Ustalenia były takie, że 7 tysięcy osób zostanie przyjętych do Polski. (...) Uważam, że wykazalibyśmy się dużo większą solidarnością i opinia o Polsce byłaby lepsza niż obecnie jako kraju, który jak potrzebuje pomocy to ją dostaje, a wtedy kiedy może udzielić pomocy to odwraca się plecami - dodaje poseł. 

Z kolei Grzegorz Długi z Kukiz'15 zwraca uwagę na problem rynku pracy i mówi o milionach młodych i wykształconych Polaków, którzy wyjechali do innych krajów w celach zarobkowych. - My musimy się skupić nad tym, aby zachęcić naszych rodaków z zagranicy do powrotu do kraju. Jeżeli zalejemy rynek pracy tanim pracownikiem zewnętrznym to Polacy będą jeszcze mniej zarabiali. To nie jest odpowiednia droga. - zaznacza. 

Profesor Antoni Z. Kamiński z Instytutu PAN jest zdania, że w przyszłości presja na Europę będzie bardzo silna i problemem jest złe zarządzanie państw imigrujących. - Niska jakość rządów w tych krajach, korupcja, powoduje że nie ma perspektyw na to, żeby te kraje szybko doszły do zrównoważenia przyrostu gospodarczego z przyrostem naturalnym - mówi profesor. 

Czy Polska powinna przyjmować uchodźców czy powinna jednak pomagać im w ich rodzimych krajach?

Zapraszamy do wysłuchania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel 

Goście: Grzegorz Długi (Kukiz'15), Paweł Pudłowski (Koalicja Europejska), Arkadiusz Czartoryski (PiS), prof. Antoni Z. Kamiński (Insytut Studiów Politycznych PAN)

Data emisji: 15.05.2019

Godzina emisji: 18.05

ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unijne porozumienie ws. migrantów. "To nie rozwiązuje problemu"

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2018 19:02
- To dokument o walorze politycznym, który ma spowodować, że pewien etap sporu zostanie zamknięty - mówił w audycji "Więcej świata" dr Aleksander Gubrynowicz (Uniwersytet Warszawski). - To jednak nie rozwiązuje problemu migracji - podkreślił.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Długi: Polska i Stany Zjednoczone mają tożsame interesy strategiczne

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2018 12:55
- Chcę, aby było bardzo wyraźnie powiedziane, że jest w naszym interesie strategicznym, aby wojska Stanów Zjednoczonych stacjonowały na naszym terenie, a nasza armia ściśle współpracowała z armią amerykańską - powiedział na antenie Jedynki poseł Kukiz'15 Grzegorz Długi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Andrzej Zybertowicz: Unia Europejska wypiera się swojej tradycji

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 17:45
- Jeśli UE wyjdzie z kryzysu, jeśli przy współudziale Polski uda się dokonać jej reformy, to Brytyjczycy będą sobie pluli w brodę, że dokonali brexitu, bo zapłacą za to wysoką cenę. Natomiast jeśli Unia nie wyjdzie z kryzysu to za 10 czy 15 lat Brytyjczycy będą mogli powiedzieć: "dobrze, że opuściliśmy statek, którego konstrukcja zaczynała trzeszczeć w szwach" – podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy.
rozwiń zwiń