X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

PiS przeznaczy 23 mld zł na program "Dostępność Plus"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2018 18:33
W Polsce na jednego seniora przypadają cztery osoby w wieku produkcyjnym. Program "Dostępność Plus" ma na celu poprawę warunków życia seniorów. - Z programu będzie mogło skorzystać około pięciu milionów Polaków - zapowiedział we wtorek (17.07) premier Mateusz Morawiecki.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Nowy program ma przede wszystkim przyczynić się do usuwania barier infrastrukturalnych i prawnych utrudniających życie np. seniorom i osobom z niepełnosprawnościami. Premier zwrócił uwagę, że zmienić się będą musiały m.in. kwestie związane z budownictwem mieszkaniowym, komercyjnym czy użytkowym, tak, by takie miejsca z roku na rok były bardziej dostępne dla osób starszych, niepełnosprawnych. - Dostępność to przeciwieństwo wykluczenia, to wypełnienie idei solidarności w przestrzeni publicznej - zaznaczył Morawiecki.

Paweł Chorąży zwraca uwagę, że dostępność, to nie tylko szersze drzwi czy windy. - To także kwestie dotyczące mobilności, kwestie dostępności cyfrowej, kwestie związane z edukacją, ze sportem i turystyką, czyli tak naprawdę ze wszystkich dziedzin, z których mogą korzystać osoby sprawne, które nie mają ograniczeń fizycznych - mówi wiceminister. Potrzebna jest również edukacja. Jego zdaniem, największym wyzwaniem jest montaż wind w budynkach, w których ich nie ma.

Piotr Pawłowski z Integracji zwraca uwagę, że barier w dostępności jest bardzo dużo. - Trzeba patrzeć w plany, zanim zostanie wbita pierwsza łopata. Potem jest już za późno - radzi. Podkreśla, że przepisy budowlane w Polsce są bardzo nieprecyzyjne, jeśli chodzi usuwanie barier, zaś architektom należy dostarczyć pewne wytyczne. We Francji projektanci złych budynków płacą wysokie kary. Wskazuje, że często ułatwienia są pozorne, np. podjazdy dla wózków są za strome i podczas korzystania grożą przynajmniej kontuzją. Także pociąg Pendolino, choć wydawałoby się nowoczesny, nie spełnia wymogów dostępności.

Marzena Rudnicka opowiada, że zgłaszają się do jej Instytutu deweloperzy, którzy już wybudowali mieszkania i dopiero teraz proszą o ocenę. W budynkach są windy i przestronne mieszkania, tylko drzwi wejściowe są niewygodne do otwierania i za ciężkie. - Nie tylko senior nie będzie miał siły, aby je otworzyć, ale także dziecko nie wejdzie - mówi. Podkreśla, że seniorzy powinni korzystać z udogodnień, choćby takich jak teleopieka i telemedycyna, bo one pozwalają wcześniej wychwycić zmiany, jakie zachodzą w organizmie.

Posłuchaj nagrania całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Marzena Rudnicka (prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej), Piotr Pawłowski (Fundacja Integracja), Paweł Chorąży (wiceminister Inwestycji i Rozwoju)

Data emisji: 20.07.2018

Godzina emisji: 17.25

ag/pg


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gminy liderem polityki senioralnej

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2018 18:45
Wśród samorządów istotnie wzrasta zainteresowanie tworzeniem domów dziennego pobytu i klubów Senior+. Liczba zainteresowanych przerasta liczbę miejsc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oszustwa na wnuczka i policjanta. Seniorzy tracą wielkie kwoty

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 10:00
- Policja nigdy, pod żadnym pozorem, nie prosi osób starszych o udział w tajnych akcjach, gdzie trzeba przekazywać oszczędności życia, żeby złapać domniemanych przestępców, którzy współpracują z nieuczciwymi pracownikami banku - powiedział w "Sygnałach dnia" Przemysław Barbich ze Związku Banków Polskich. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyzwania systemu emerytalnego. Co czeka seniorów?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 19:22
W czerwcu rząd przyjął propozycję zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w przyszłym roku. Koszt waloryzacji oszacowano na około 6,86 mld zł. Rada Ministrów prognozuje, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2019 r. wyniesie nie mniej niż 103,26 proc. Co dla seniorów oznacza to w praktyce?
rozwiń zwiń