X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Siatkówczak, czyli nowotwór złośliwy siatkówki u dzieci

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2016 18:35
Rocznie notujemy 20-30 przypadków nowych zachorowań na siatkówczaka. Mimo że schorzeniem zajmują się lekarze w Polsce, rodzice decydują się zbierać milionowe kwoty na leczenie w Stanach Zjednoczonych. Stosunki na linii rodzice - lekarze - fundacje można więc określić jako napięte.
Audio
  • Lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka i przedstawicielka fundacji o leczeniu siatkówczaka (Debata Jedynki)
Debata o leczeniu siatkówczaka w Polsce i w USA
Debata o leczeniu siatkówczaka w Polsce i w USAFoto: Wojciech Kusiński/PR

- W Polsce stosujemy wszystkie metody, które są dostępne w innych krajach wysoko rozwiniętych. Mamy podobne efekty leczenia, natomiast podkreślić trzeba, że każdy ośrodek ma trochę inne podejście do leczenia siatkówczaka, pewną specyfikę - wyjaśniał dr Wojciech Hautz.-  Amerykański ośrodek prof. Abramsona celuje głównie na chemioterapię dotętniczą.  Jest to również ośrodek, który stosuje w pewnym sensie kontrowersyjne leczenie. My w pierwszej kolejności walczymy o życie dziecka, następnie o oko, dopiero potem o widzenie. Chemioterapia dotętnicza nie jest metoda idealną. Jest jedną z metod, którą my stosujemy wtedy, kiedy uważamy, że będzie najskuteczniejsza w danej chwili. Od półtora roku stosujemy tę metodę i od tego czasu zakwalifikowaliśmy do usunięcia gałki ocznej tylko dwóch pacjentów. W czasach, gdy nie stosowaliśmy metody chemioterapii dotętniczej, kwalifikacji do usunięcia było kilkanaście w roku - wyjaśniał dr Hautz.

prof Bożenna Dembowska-Bagińska Dobrze by było, aby fundacje, które zbierają pieniądze na leczenie siatkówczaka za granicą,  zasięgnęły naszej opinii choć raz

Prof. Dembowska-Bagińska przyznała, że polscy specjaliści nie negują działania i leczenia prof. Abramsona, "ale to samo może być robione u nas w klinice w CZD" - stwierdziła onkolog. - Wszyscy musimy pamiętać, że to jest nowotwór złośliwy. Chemioterapia dotętnicza to nie jest jedyna metoda dla wszystkich pacjentów. Do każdego pacjenta musimy podchodzić bardzo indywidualnie. Podstawą leczenia, szczególnie w onkologii, jest zaufanie. Rozmawiamy z rodzicami bardzo szeroko, mówimy o wielu możliwych scenariuszach - mówiła prof. Dembowska-Bagińska.

- Rodzice szukają pomocy za granicą wtedy, gdy leczenie w Polsce nie przynosi rezultatów, gdy pojawiają się wznowy czy problemy z podaniem terapii dotętnicznej - mówiła Anna Sołtysik z Fundacji Rycerze i Księżniczki. - Rodzice zgłaszają się do naszej fundacji w momencie, gdy są już o krok od ostatecznego, czyli od usunięcia oka. Zaczynają szukać ratunku dla swoich dzieci poza granicami Polski - tłumaczyła Sołtysik.

Podczas debaty była też mowa o tym, w czym Fundacja Rycerze i Księżniczki pomaga rodzicom chorych dzieci, czy działalność fundacji pomagających leczyć dzieci za granicą może wpłynąć na zahamowanie rozwoju nowych metod leczenia oraz: na czym polega problem z brakiem zaufania między rodzicami a lekarzami.

***

Tytuł audycji: "Debata Jedynki"

Prowadzi: Marek Mądrzejewski

Goście: prof. Bożena Dembowska-Bagińska (kier. Kliniki Onkologii CZD), dr Olga Rutynowska (asystent w Klinice Onkologii CZD),
dr Wojciech Hautz (kierownik Kliniki Okulistyki CZD), Anna Sołtysik (Fundacja Rycerze i Księżniczki)

Data emisji: 1.12.2016 r.

Godzina emisji: 17.19

ab/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Komplikacje poszczepienne u dzieci. Kto bierze za nie odpowiedzialność?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2015 22:35
Czy państwo, egzekwujące obowiązek szczepień i karzące odmowę, w przypadku poszczepiennych komplikacji bierze na siebie automatycznie odpowiedzialność za złe skutki szczepień?
rozwiń zwiń