X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Posłuchaj reportażu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 08:40
Z roku na rok rośnie liczba porzucanych zwierząt egzotycznych. Przyczynia się do tego przede wszystkim brak wiedzy (że zwierzęta rosną, że żyją dłużej niż człowiek, że mają wyjątkowe potrzeby żywieniowe, że chorują) oraz powszechna dostępność takich stworzeń i ich niska cena. Porzucane są ryby, żółwie, kameleony, węże, ale także coraz częściej małpy...
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Vera Zinkova

Posłuchaj
26:59 PR1_MPLS 2020_09_15-23-09-50.mp3 "Niechciane". Reportaż Jakuba Tarki (Jedynka)

 

Rafał Maciaszek, organizator Międzynarodowych Dni Akwarystyki, twórca inicjatywy "Łowca Obcych" podkreśla, że "woda wodzie nierówna" i wypuszczając ryby akwariowe do zbiorników wodnych nie ratujemy im wcale życia. - W jednym ze zbiorników w Warszawie, w parku Pole Mokotowskie, regularnie można obserwować ryby żyworodne, takie jak gupiki, mieczyki, molinezje. Niestety te zwierzęta nie przeżywają - zaznacza. 

- Nie ma to absolutnie nic wspólnego z odpowiedzialną akwarystyką. Po prostu nie przewidziano perspektywy dla tych zwierząt. Były to zakupy dokonywane pod presją chwili - dodaje. 

Bartłomiej Goszkowski z Fundacji Epicrates, inicjator egzotarium utworzonego przy lubelskim schronisku dla bezdomnych zwierząt mówi, że nigdy nie wiedzą, co do nich trafi. - Musimy być gotowi na wszystko, czy to będzie mały skorpion, jaszczurka czy 1,5-metrowy legwan albo 5-metrowy wąż, bo i takie do nas trafiają.

- To miejsce powstało z konieczności. Kiedyś zwierzęta egzotyczne były stosunkowo trudno dostępne i dosyć kosztowne. To nie było złe, a było wręcz dobre, bo jeżeli ktoś chciał mieć takie zwierzę, to się dziesięć razy musiał zastanowić, czy naprawdę tego chce. Czasy się zmieniają. Zwierzęta egzotyczne - mówię głównie o gadach - z roku na rok stają się coraz tańsze. Często kupowane są pod wpływem chwili np. dla dziecka. Żółwie - szczególnie lądowe gatunki - żyją kilkadziesiąt lat w dobrych warunkach, więc kupując takiego zwierzaka dziecku, pewnie jeszcze jego wnuki będą się tym zwierzakiem opiekować, jeżeli wszystko pójdzie dobrze - mówi Bartłomiej Goszkowski. 

Jak nasz stosunek do zwierząt świadczy o nas samych? O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na opiekę nad egzotycznymi gatunkami?

Zapraszamy do wysłuchania reportażu.

***

Tytuł reportażu: "Niechciane"

Autor reportażu: Jakub Tarka

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 23.09

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Coś ze mnie, coś z nich" - Jakuba Tarka

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2016 08:45
Bohaterką reportażu jest Krystyna Seemayer, która prowadzi w Karpaczu dom spokojnej starości dla zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z podniesionym czołem" - reportaż Jakuba Tarki

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2020 10:00
Jolanta Golianek w 2009 roku uległa ciężkiemu poparzeniu. Uszkodzone zostało 30% jej ciała.
rozwiń zwiń