Szylarowie przyjęli również kilkuletniego Leona, synka Arona i Shirley, który od początku wojny mieszkał jako Staś w polskiej rodzinie w Jarosławiu). Mimo obaw wynikających z troski o pięcioro własnych dzieci a także bezpośredniej bliskości posterunku policji, Szylarowie zgodzili się podjąć ryzyko.
Początkowo rodzina żydowska znalazła schronienie w stodole, a później na strychu domu. Determinacji Szylarów nie zmieniła okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na Ulmach – sąsiadach Szylarów. Zginęło wówczas 16 osób (cała rodzina Ulmów i wszyscy ukrywani przez nich Żydzi). Na szczęście historia rodziny Weltzów miała inny finał. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Szylarów przeżyli wojnę. 11 lutego 1982 r. Helena Szylar-Kielar, Zofia Szylar-Broda oraz pośmiertnie Antoni i Dorota Szylarowie zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.
Niezwykły dom rodziny Szylarów istnieje do dziś. Został przeniesiony do Skansenu w Markowej prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.
Reportaż "Bejt znaczy dom" to opowieść o realiach życia w ukryciu i trudach zachowania tajemnicy. Historię ukrywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat. Jak dziecko postrzega rzeczywistość wojny? W jaki sposób dźwiga konsekwencje heroicznych, ale i tragicznych decyzji rodziców?
***
Tytuł reportażu: "Bejt znaczy dom"
Autorzy: Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński
Data emisji: 22.10.2019
Godzina emisji: 21.10
kh