X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Bejt znaczy dom" - Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 09:38
Przejmująca  historia  z okresu okupacji niemieckiej. Przeniesiemy się do Markowej na Podkarpaciu, gdzie Antoni i Dorota Szylarowie w czasie II wojny światowej ukrywali siedmioro Żydów z rodziny Weltzów (Miriam z czwórką dzieci – Mońkiem, Abrahamem, Reśką i Aronem oraz Shirley – żona Arona). 
Audio
  • "Bejt znaczy dom" - Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński (Reportaż w radiowej Jedynce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Photolines

Szylarowie przyjęli również kilkuletniego Leona, synka Arona i Shirley, który od początku wojny mieszkał jako Staś w polskiej rodzinie w Jarosławiu). Mimo obaw wynikających z troski o pięcioro własnych dzieci a także bezpośredniej bliskości posterunku policji, Szylarowie zgodzili się podjąć ryzyko.

Początkowo rodzina żydowska znalazła schronienie w stodole, a później na strychu domu. Determinacji Szylarów nie zmieniła okrutna zbrodnia dokonana przez Niemców na Ulmach – sąsiadach Szylarów. Zginęło wówczas 16 osób (cała rodzina Ulmów i wszyscy ukrywani przez nich Żydzi). Na szczęście historia rodziny Weltzów miała inny finał. Wszyscy Żydzi ukrywani przez Szylarów przeżyli wojnę. 11 lutego 1982 r. Helena Szylar-Kielar, Zofia Szylar-Broda oraz pośmiertnie Antoni i Dorota Szylarowie zostali uhonorowani medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Niezwykły dom rodziny Szylarów istnieje do dziś. Został przeniesiony do Skansenu w Markowej prowadzonego przez Towarzystwo Przyjaciół Markowej.

Reportaż "Bejt znaczy dom" to opowieść o realiach życia w ukryciu i trudach zachowania tajemnicy. Historię ukrywania żydowskiej rodziny Weltzów, opowiada Eugeniusz Szylar, który w 1943 roku miał 11 lat. Jak dziecko postrzega rzeczywistość wojny? W jaki sposób dźwiga konsekwencje heroicznych, ale i  tragicznych decyzji rodziców?

***

Tytuł reportażu: "Bejt znaczy dom" 

Autorzy: Agnieszka Lipska i Adam Głaczyński 

Data emisji: 22.10.2019

Godzina emisji: 21.10

kh

Zobacz więcej na temat: reportaż reportaż w Jedynce
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wyścig z czasem" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2019 12:51
Mirosław Wiśniewski to lekarz, fotograf, miłośnik gór. Był kierowcą wyprawowej ciężarówki dla polskiej ekipy na Lhotse w 1974 roku i na Mount Everest w 1980 roku. Dokumentował powstawanie stacji polarnej na Antarktydzie w 1977 roku. Przeżył przy tym historie i śmieszne i straszne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"W drodze do prawdy" - Hanna Bogoryja-Zakrzewska

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2019 11:20
Wstrząsająca historia małżeństwa Bednarskich, którzy od lat szukają sprawiedliwości. Oskarżyli lekarzy sosnowieckiego szpitala o śmierć dziecka przy porodzie. 
rozwiń zwiń