X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Ostatni taki kawalerzysta" – Urszula Żółtowska-Tomaszewska

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2018 14:11
Pułkownik Zbigniew Makowiecki  zmarł 24 października 2017 roku w Londynie. Miał 100 lat. Został pochowany na Powązkach. Miał piękny kawaleryjski pogrzeb. Za karawanem szedł koń okryty kirem, kawaleria na koniach i tłumy ludzi, które miały szczęście poznać pana pułkownika.
Audio
  • "Ostatni taki kawalerzysta". Reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej (Reportaż w Jedynce)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Summa/Pixabay

Zbigniew Makowiecki skończył w okresie międzywojennym słynne Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. Po wybuchu II wojny światowej przeszedł z Pułkiem 3 Strzelców Konnych cały szlak jesienny, aż do bitwy 5 października  w Kalinowym Dole. To był ostatni epizod wojny obronnej 1939 roku  Pułk 3 był ostatnim pułkiem, który zakończył kampanię wrześniową 1939 roku w szyku konnym.

24 sierpnia 2018 roku w Grudziądzu została odsłonięta tablica upamiętniająca wspaniałego i prawego człowieka, który był współtwórcą Kawalerii Ochotniczej w Polsce. Jego córki mieszkające na stałe  w Londynie, nawet nie zdawały sobie sprawy, jak ważną i cenioną osobą wśród Polaków był ich ojciec.

***

Tytuł audycji: "Reportaż w Jedynce"

Tytuł reportażu: "Ostatni taki kawalerzysta"

Autor reportażu: Urszula Żółtowska-Tomaszewska 

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 21.10

abi