X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jan Mulak - powstaniec warszawski, który stworzył "Wunderteam"

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 15:52
1 sierpnia 1958 roku na Stadionie X-lecia w Warszawie rozegrano prestiżowy mecz lekkoatletyczny Polska – USA. W trakcie spotkania, które nieznacznie przegraliśmy ujawnił się niezwykły talent naszych lekkoatletów, których wkrótce zaczęto nazywać "Wunderteamem".
Audio
  • Mirosław Maciorowski o trenerze "Wunderteamu" Janie Mulaku (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Jan Mulak (Algier, 1973)
Jan Mulak (Algier, 1973)Foto: PAP/CAF/Marek Bierut

- Po meczu z Niemcami na stadionie w Stuttgarcie w 1957 roku, który wygraliśmy niemieccy dziennikarze określili polską reprezentację mianem "Wunderteamu", czyli cudownej drużyny - tłumaczył w Jedynce genezę tej nazwy Mirosław Maciorowski, historyk.

Bohaterami zbiorowej świadomości Polaków stali się członkowie "Wunderteamu", jak Józef Szmidt, Zdzisław Krzyszkowiak, Jerzy Chromik, Janusz Sidło czy Zbigniew Makomaski. Ojcem sukcesu ich wszystkich był trener Jan Mulak.

- To wyjątkowa postać w polskim sporcie. Był społecznikiem, wychowawcą młodzieży, trenerem, przedwojennym średniodystansowcem związanym z robotniczo-akademickim klubem Skra Warszawa. Był też działaczem politycznym związanym z Polską Partią Socjalistyczną. W czasie wojny znalazł się w konspiracji, w radykalnie lewicowej frakcji o nazwie Robotnicza Partia Polskich Socjalistów. Dowodził Polską Armią Ludową, która współpracowała ze Związkiem Walki Zbrojnej i opowiadała się przeciwko zbliżeniu z komunistami. Walczył również w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie oczywiście za to zapłacił. W 1947 roku przed kongresem zjednoczeniowym PPR i PPS był już na bocznym torze. Paradoksalnie dobrze się stało, bo dzięki temu na poważnie zajął się sportem - podkreślił Mirosław Maciorowski.

Powstanie Warszawskie - serwis specjalny >>>

Efekty przyszły na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Sztokholmie, które rozegrano wkrótce po słynnym meczu międzypaństwowym z USA. Reprezentacja Polski zdobyła tam 12 medali, w tym aż 8 złotych! - Jan Mulak wprowadził do naszego sportu nowe metody, zupełnie inne spojrzenie. Wyprowadził lekkoatletów do lasu, zamiast treningu siłowego kazał im biegać - mówił gość "Naukowego zawrotu głowy".

Rozmawiała Katarzyna Kobylecka.

pg

Zobacz więcej na temat: HISTORIA Lekkoatletyka SPORT

Czytaj także

Halina Konopacka - pierwsza polska złota medalistka olimpijska

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 05:45
- Była najbardziej interesującą postacią naszego przedwojennego sportu, a jeżeli wziąć szerszą miarę i wejrzeć również w jej działania na salonach Warszawy i na niwie kultury, to z całą pewnością była jedną z najbardziej interesujących Polek - mówił dziennikarz "Przeglądu Sportowego" Maciej Petruczenko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie styczniowe: obcy też walczyli za naszą wolność

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 11:34
Nie było narodu w Europie, który nie dostarczyłby ochotników do Powstania Styczniowego. O wolność naszego kraju walczyli Rosjanie, Włosi, Francuzi, Czesi, Słowacy, Węgrzy, Serbowie, Niemcy, Anglicy, Szwedzi i Duńczycy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie: większość ze 100 tysięcy ofiar to byli cywile

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 13:15
- Źle, że temat cierpienia ludności cywilnej jest rzadziej podejmowany niż heroiczna walka powstańców. Dopiero bowiem ten temat pokazuje prawdziwą skalę cierpienia, jakie zostało wywołane przez Powstanie Warszawskie - mówił w Jedynce dr Adam Leszczyński.
rozwiń zwiń