X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Savonarola: ekskomunikowany mesjasz płonie na stosie

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 14:13
W XV-wiecznej Florencji, mieście kultury i humanizmu, pojawił się człowiek nawołujący do nawrócenia i pokuty. - On zyskał wpływ na całe miasto. Wezwania do ubóstwa i pokuty trafiają na bardzo podatny grunt. Savonarola był absolutnie przekonany, że nastąpi kara Boża za to, co się dzieje - opowiada o kontrowersyjnym duchownym prof. Halina Manikowska.
Audio
  • Prof. Halina Manikowska o życiu i działalności Hieronima Savonaroli (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Obraz Ludwiga von Langenmantela przedstawiający Girolamo Savonarola podczas głoszenia kazania
Obraz Ludwiga von Langenmantela przedstawiający Girolamo Savonarola podczas głoszenia kazaniaFoto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Podczas pierwszego pobytu we Florencji, w latach 1482-88, Hieronim Savonarola nie zyskał wielkiego posłuchu. - Później zmieniło się coś w jego życiu. W drugiej połowie lat 80. odkrywa w sobie dar przepowiadania i drugi pobyt we Florencji, od 1490 roku, anonsowany jest już jako pobyt kaznodziei-proroka - wyjaśnia prof. Halina Manikowska z Instytutu Historii PAN i Katedry Italianistyki UW.

Specjalistka z zakresu historii i kultury średniowiecznej Italii podkreśla, że największą siłą przekazu dominikanina było słowo. - To szczerość do bólu, absolutna prawda, która przemawia przez to słowo. To był człowiek, który chodzi pieszo, reformuje klasztor dominikanów we Florencji likwidując cały jego majątek, więc siła polegała na prawdzie tego przekazu, a nie gestach - wyjaśnia.

Savonarola przepowiadając Apokalipsę, głosząc bliski koniec, ściąga do kościoła tłumy. - Jednocześnie, ponieważ chciał oczyścić Florencję, Italię i papiestwo ze zgnilizny, a sam był fanatykiem, zaczął tworzyć bojówki młodzieżowe, zakazał tańców, niszczył karnawał. Miasto staje się szare, nudne, bez rozrywki

Od tego czasu rosła liczba jego przeciwników. Gdy tylko Partia Medycejska zdobyła polityczną przewagę we Florencji Savonarolę aresztowano. Skazany za herezję i torturowany, został pozbawiony święceń, aby można było wykonać na nim wyrok śmierci. - Ten wyrok był wyjątkowy pod każdym względem, bo zakładał powieszenie i spalenie jednocześnie, a szubienica była wyrokiem hańbiącym. Następnie zebrano prochy i wrzucono do rzeki, by nic nie mogło stać się relikwią.

W jakich okolicznościach papież nałożył na dominikanina ekskomunikę? Jakie było tło kulturowo-historyczne dla życia i działalności Hieronima Savonaroli? Jak Florencja przeżyła takie wydarzenia i jak dziś ocenia się twórczość i działalność zakonnika? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą przygotowała Katarzyna Kobylecka.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Abdykacje papieży: wygnania, aresztowania, kamieniołomy

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2013 17:00
Abdykacja Benedykta XVI nie jest pierwszym tego typu aktem w historii Kościoła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ignacy Loyola - hiszpański rycerz

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2014 06:00
Gdyby nie pech, który sprawił, że w 1521 roku podczas bitwy z Francuzami Ignacy został ciężko ranny w nogę, jego nazwisko było by dziś wymieniane pośród innych dzielnych dowódców Armii Hiszpańskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stanisław ze Szczepanowa – biskup zamordowany przez króla

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 05:55
26 lipca 1030 urodził się biskup Stanisław ze Szczepanowa, skazany przez króla Bolesława II Szczodrego zwanego Śmiałym na poćwiartowanie za zdradę stanu.
rozwiń zwiń