X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Burzliwe losy Tadeusza Bora-Komorowskiego. Jaki był prywatnie dowódca AK?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2015 15:02
W związku z 70. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego nazwisko gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" było obecne w wielu dyskusjach historycznych. Ale w tych rozmowach był przywoływany głównie jako wojskowy. Co natomiast wiemy o nim prywatnie?
Audio
  • Burzliwe losy Tadeusza Bora-Komorowskiego. Jaki był prywatnie dowódca AK? (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)
Portret gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego z 1946 roku
Portret gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego z 1946 rokuFoto: Wikimedia Commons/dp. Źr.: Tadeusz Bór-Komorowski "Armia Podziemna"

Żona - Irena, pochodziła z arystokratycznego rodu Lamezan-Salin, wyszła za mąż - jeszcze za płk. Komorowskiego - w 1930 r. W czasie okupacji przyszedł na świat ich pierwszy syn, drugi urodził się w czasie Powstania Warszawskiego.

Po zakończeniu wojny gen. Bór-Komorowski znalazł się w Londynie. Po pokonaniu wielu przeszkód  dołączyła do niego żona z dwojgiem małych dzieci. Na emigracji Komorowscy żyli jeszcze ponad 20 lat - w skromnych warunkach. By się utrzymać Irena Komorowska założyła firmę szyjąca firanki, mąż - gen. Bór - niekiedy pomagał jej jeździć do klientów. Do Polski nigdy nie powrócili, oboje zmarli pod koniec lat 60. XX wieku w Londynie.

O losach rodziny Tadeusza Bora-Komorowskiego opowiadał w radiowej Jedynce Adam hr. Komorowski - starszy syn generała, który na stałe mieszka w W. Brytanii, a także Piotr hr. Piniński - kuzyn rodziny, urodzony w Londynie, pamiętający swego wuja z ostatnich lat jego życia.

***

Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: Adam hr. Komorowski - starszy syn generała Tadeusza Bora-Komorowskiego i Piotr hr. Piniński - kuzyn rodziny Komorowskich
Data emisji: 26.12.2014
Godzina emisji: 23.10

mr,tj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kapitulacja Powstania Warszawskiego. 63 dni wiary w wolność

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 06:00
2 października 1944 roku po 63 dniach walki i daremnego oczekiwania odsieczy ze strony Rosjan dowódca Armii Krajowej gen. Tadeusz Komorowski ps. Bór podpisał akt kapitulacji miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gen. Tadeusz Bór-Komorowski miał tylko jeden cel – walkę z Niemcami

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2014 06:30
- Gdybyśmy zachowali się biernie, Warszawa nie uniknęłaby zniszczeń i strat. Musieliśmy się liczyć z tym, że jeśli stolica stanie się polem bitwy i walk ulicznych między Niemcami a Sowietami, może ją czekać los Stalingradu - mówił gen. Tadeusz Bór-Komorowski na antenie Rozgłośni Polskiej RWE.
rozwiń zwiń