X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Etyka cnoty wg św. Tomasza z Akwinu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 05:14
- Cnota to coś, co każdy człowiek musi w sobie wypracować, by potem w łatwy sposób postępować dobrze - wyjaśnia Marcin Trepczyński.
Audio
  • Etyka cnoty wg św. Tomasza z Akwinu (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Podstawą filozofii szczęścia oraz życiowego spełnienia wg św. Tomasza jest czyste serce
Podstawą filozofii szczęścia oraz życiowego spełnienia wg św. Tomasza jest czyste serceFoto: Glow Images/East News

Pomysł etyki cnoty św. Tomasz z Akwinu przejął od m.in. Arystotelesa. Zgodnie z interpretacją filozofii św. Tomasza z Akwinu przez wykładnię myśli chrześcijańskiej, czystość serca polega na tym, by było ono bez grzechu, bez egoizmu, by kierowało się ku drugiemu człowiekowi i Bogu. - Tak rozumiane serce z pewnością będzie rodzić dobre uczynki, czyli człowiek będzie postępował w zgodzie z przykazaniami i prawem moralnym - mówi filozof Agnieszka Świtalska.
Istnieje również świecka interpretacja jego myśli, w której "czyste serce" rozumiane jest jako sumienie, uczciwość, poszanowanie podstawowych praw moralnych. - To może być nie gwarancja, ale przynajmniej właściwy środek ku dobremu życiu - dodaje Świtalska.
Marcin Trepczyński - filozof podkreśla, że zdaniem św. Tomasza, jeśli mamy czyste serce, dbamy o nasze wnętrze i ćwiczymy się w tym, by dobrze postępować, to nabieramy w tym łatwości, a życie staje się lepsze. - Tak, jak ćwiczymy się w cnotach, tak możemy bardzo łatwo przyzwyczaić się do tego, co jest złe - tłumaczy Trepczyński.
************
Tytuł audycji: Naukowy zawrót głowy

Prowadził: Artur Wolski

Goście: filozofowie Agnieszka Świtalska i Marcin Trepczyński

Data emisji: 26.11.2014
Godzina emisji: 23.38
(sm)

Czytaj także

Platon i jego szkoła. Jak ją dziś rozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2014 12:20
Grecki filozof założył szkołę, którą kierował przez 42 lata. Przeszedł do historii jako twórca idei idealnego państwa, w którym określone zadania są przypisane właściwym podmiotom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Aureliusz - z zawodu cesarz, z zamiłowania filozof

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 20:00
Marek Aureliusz mawiał, że "człowiek jest tyle wart, ile warte są sprawy, którymi się zajmuje". O co według niego warto starać się w życiu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skąd się bierze zło na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 15:57
Zło to bardzo pojemne pojęcie. Pytania o jego pochodzenie trapiło m.in. Świętego Augustyna. Czy jego źródłem jest pożądliwość mieszkająca w człowieku?
rozwiń zwiń