X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

I wojna światowa. "Obiecuję wam powrót do domu, zanim opadną liście z drzew"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2014 04:08
Sto lat temu o tej porze roku od dwóch miesięcy trwała I wojna światowa. Pochłonęła już tysiące ofiar, jednak najgorsze miało dopiero nadejść. Czy Europejczycy zdawali sobie sprawę z konsekwencji konfliktu, który dopiero się zaczął?
Audio
  • Kalendarium Wielkiej Wojny (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Foto: Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.

Katarzyna Kobylarczyk w książce "Wielki wybuch 1914-1918" przedstawiła wydarzenia historyczne z perspektywy pojedynczych osób - zarówno dygnitarzy, jak i zwyczajnych ludzi. - Jest to próba mojego spojrzenia na to, jak zwyczajni ludzie zderzyli się z Wielką Wojną, wielką historią, która nagle przyszła do biednej i małej Galicji - opowiada w radiowej Jedynce.
Pisarka dodaje, że przygotowując tę książkę chciała podkreślić, że I wojnie światowej towarzyszyły narodzinami tego, co dziś określamy mianem czasów nowoczesnych. - Jedną z rzeczy, które się wówczas narodziły była propaganda. Prasa po raz pierwszy w takim stopniu była wykorzystywana, by zohydzić i ośmieszyć wroga - mówi Katarzyna Kobylarczyk.

Historia w portalu PolskieRadio.pl >>>

- Ta wojna była inna także z powodu pojawienia się nowej broni - lotnictwa. We wrześniu doszło do pierwszego w dziejach zestrzelenia taranem samolotu - dodaje historyk dr Tomasz Dudek.

Radiowa Jedynka prezentuje "Kalendarium Wielkiej Wojny" >>>
W audycji wróciliśmy do września 1914 roku. Co się działo sto lat temu? Czy rozważano, rozprawiano o niej w drugim już miesiącu wojny, która pochłonęła tysiące ofiar? Czy zastanawiano się wtedy, jak długo będzie jeszcze trwać, odwołując się do efektownego powiedzenia cesarza Wilhelma II, który żegnając niemieckich chłopców idących na wojnę powiedział znamienne słowa: "Obiecuję wam powrót do domu, zanim opadną liście z drzew".
Wielka Wojna 1914 - 1918. Zobacz serwis specjalny >>>
W rozmowie wziął również udział redaktor Andrzej Sowa.
Audycję z cyklu "Naukowy zawrót głowy" prowadziła Dorota Truszczak.
(sm/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec "belle époque", początek Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:06
Lata od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do wybuchu I wojny światowej były czasem rozkwitu i postępu technicznego w Europie. Dlaczego zatem wybuchła wojna, skoro mieszkańcy Starego Kontynentu nauczyli się korzystać z dobrodziejstw pokoju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa. Kolejne kraje ogłaszają mobilizację

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 07:00
29 lipca 1914 roku gazety były pełne dramatycznych doniesień. "Ilustrowany Kurier Codzienny" z Krakowa straszył swoich czytelników dramatycznym tytułem: "Bestia apokaliptyczna u progów Europy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Legiony Piłsudskiego - tak tworzyły się polskie fakty w czasie I wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2014 16:15
Józef Piłsudski uważał, że wojna w Europie to szansa na niepodległość Polski. W powodzi faktów obcych, jak sam je określał, zamierzał tworzyć też fakty polskie. Kluczową rolę w tym zadaniu odegrały Legiony Polskie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śmiech przez łzy. Dramat wojny na rysunkach satyrycznych

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:00
Znakomicie służyła celom propagandowym, bo rozumieją ją zarówno profesorowie, jak i robotnicy. Karykatura była ważnym narzędziem komunikacji w czasie I wojny światowej. Najciekawsze rysunki z tego okresu można zobaczyć w warszawskim Muzeum Karykatury.
rozwiń zwiń