X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Milestone. Polacy, którzy złamali kod Enigmy, nareszcie docenieni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2014 13:45
"Kamień milowy" to prestiżowe wyróżnienie premiujące przełomowe odkrycia, które zmieniły cywilizację. Nagrodzono polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy. Lepiej późno niż wcale!
Audio
  • Prestiżowe wyróżnienie Milestone nareszcie docenia polskich matematyków, którzy złamali kod Enigmy (Naukowy zawrót głowy/Jedynka)

Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski . Wiedza, że to oni złamali kod Enigmy wciąż słabo przebija się do światowej świadomości społecznej. Milestone, prestiżowe wyróżnienie, ma to zmienić.

/

IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers) to największa organizacja zawodowa na świecie z siedzibą w USA. Zrzesza techników, inżynierów i naukowców z obszaru elektryki i elektroniki. Nadała swoje najwyższe odznaczenie "Milestone" (Kamień milowy w rozwoju inżynierii elektrycznej i obliczeniowej) trzem polskim matematykom: Marianowi Rejewskiemu, Jerzemu Różyckiemu i Henrykowi Zygalskiemu za złamanie kodów Enigmy w latach 1932-1939.

"Milestone"  jest bardzo prestiżowym wyróżnieniem. Jest  nadawane za najwybitniejsze osiągnięcia techniczne mające wpływ na rozwój cywilizacji. Nadanie go wspomnianym polskim matematykom jest ostatecznym dowodem na to, że Enigmę "pokonali" Rejewski, Różycki i Zygalski. Przez 70 lat przypisywano zasługi za złamanie kodów Enigmy wyłącznie Brytyjczykom i Amerykanom. Dopiero po wstąpieniu Polski do NATO Brytyjczycy przyznali oficjalnie, że sukces zawdzięczali Polakom.

- Przez długie lata nasi politycy nie mówili o tym, że Polacy mieli tak wielki wpływ na losy II wojny światowej - mówi przewodniczący Polskiej Sekcji IEEE prof. Ryszard Jachowicz z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. - Kodu nie mogli złamać Francuzi, a Brytyjczycy zabrali się za to na kilka lat przed wojną.

/

Polska sekcja IEEE kilka razy próbowała ubiegać się o "Milestone" dla polskich matematyków. Wcześniej się nie udawało, ale teraz sytuacja sprzyja Polakom, bo aż trzech naszych profesorów zasiada w centralnych władzach IEEE. - Wkład Polski w zakończenie II wojny światowej jest niedoceniany - mówi prof. Jachowicz. -  Polska była czwartą siłą walczącą z Niemcami hitlerowskimi. Mieliśmy udział w wielkich bataliach tej wojny, np. o Monte Cassino czy Tobruk, że nie wspomnę o Powstaniu Warszawskim. Kod Enigmy to także wielka batalia II wojny światowej, kto wie, czy nie ważniejsza od wielu potyczek.

Dzisiaj wszyscy wiedzą, że bez złamania tego kodu wojna trwałaby dłużej nawet o trzy lata. Są tacy, którzy twierdzą, że bez złamania niemieckich szyfrów przez Polaków Hitler by ją wygrał. - Dzięki genialnej pracy polskich matematyków uratowaliśmy wiele setek tysięcy istnień - mówi gość radiowej Jedynki.

Jak złamano kod Enigmy? Czym były płachty Zygalskiego i co Polakom zawdzięczała bomba Alana Turinga? Jacy byli  Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski? Co robili po wojnie? Dlaczego wyróżnienie "Milestone" jest tak ważne? Szczegóły w audycji, którą przygotowała i prowadziła Dorota Truszczak .

***

5 sierpnia 2014 odsłonięto przed budynkiem Instytutu Matematyki PAN przy ul. Śniadeckich 8 w  Warszawie kamień pamiątkowy z tablicami w języku polskim i angielskim (patrz zdjęcia powyżej) ku czci polskich matematyków, którzy złamali szyfr Enigmy.

(ew/ag)

Komentarze2
aby dodać komentarz
Sortuj: od najnowszegood najstarszego
Oberek2014-08-07 14:36 Zgłoś
"- Przez długie lata nasi politycy nie mówili o tym, że Polacy mieli tak wielki wpływ na losy II wojny światowej - " Amerykanów i Brytyjczyków mogę zrozumieć, choć nie usprawiedliwiam, ale nasz klasa polityczna ma się z czego tłumaczyć. Od II wojny światowej rządzi jedna sitwa z sowieckiego nadania. Ostatnie wrzutki o podważaniu sensu Powstania Warszawskiego są tylko po to, by zagłuszyć komunistycznie zbrodnie i zaniedbania a teraz zadłużenie. Polacy nie mają pracy, odmawia się nam prawa do godnego życia na europejskim poziomie... a panowie władza mają się dobrze.
szeleszczyciel2014-08-07 08:47 Zgłoś
To podkreśla podłość i obłudę Brytykczyków i Amerykanów. Nie l"lepiej późno niż wcale", a GORZEJ PÓŹNO NIŻ W SWOIM CZASIE"! Wszyscy trzej już dawno nie żyją! Rzuciłbym im tę nagrodę w pysk (za nawet nie pozwolenie Polakom uczestniczyć w pochodzie zwycięzców w Londynie.)

Czytaj także

Złamali szyfr "Enigmy", ocalili 30 milionów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 06:00
- Gdyby Polacy nie złamali szyfru "Enigmy", aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim by to nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty – mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rody uczone, czyli czym jest inteligencja

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2014 13:00
Przez kilka lat redaktor Magdalena Bajer przygotowywała w Polskim Radiu (Program Pierwszy i Polskie Radio BIS) cykl audycji "Rody uczone" o rodzinach inteligenckich w Polsce. Teraz opowieści te ukazują się w formie książki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Te same geny stoją za czytaniem i zdolnościami matematycznymi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2014 14:40
Właśnie dlatego dobry humanista jest też dobry z matematyki. Około połowa genów, która odpowiada za zdolność do czytania ze zrozumieniem, jest odpowiedzialna także za łatwość pojmowania matematyki, wynika z badań.
rozwiń zwiń