X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

I wojna światowa. Kolejne kraje ogłaszają mobilizację

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 07:00
29 lipca 1914 roku gazety były pełne dramatycznych doniesień. "Ilustrowany Kurier Codzienny" z Krakowa straszył swoich czytelników dramatycznym tytułem: "Bestia apokaliptyczna u progów Europy".
Audio
  • Austro-Węgry wypowiadają wojnę Serbii. Rosja 29 lipca ogłasza częściową mobilizację (Kalendarium Wielkiej Wojny/Jedynka)
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916
Żołnierze brytyjscy w czasie walk nad Sommą w lipcu 1916Foto: Wikipedia/domena publiczna/Royal Engineers No 1 Printing Company.

Ta bestia to wojna europejska wszystkich przeciw wszystkim "..stoi już u progów Europy. Europa czyni ostateczne wysiłki, aby się przed nią ochronić". W artykule można przeczytać, że: "Do obecnej chwili Austria nie wypowiedziała jeszcze wojny Serbii, jakkolwiek  pierwsze strzały już padły koło Temesz Kubl. Wojska serbskie, które znajdowały się na parowcach dunajowych ostrzeliwały z okrętów austriackie wojska. Ze strony austriackiej odpowiedziano ogniem. Wywiązała się dłuższa walka".

Wybuch I wojny światowej >>> zobacz serwis specjalny
Ten tekst może budzić zdziwienie, bo Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii 28 lipca. Tymczasem w gazecie z 29 lipca jest napisane, że wojny jeszcze nie ma, chociaż już padają strzały. Technika przekazywania informacji stała wówczas na niezbyt wysokim poziomie więc wiadomości w gazecie były przeważnie o dwa dni opóźnione. Jednak krakowski "Czas" zamiesił duży publicystyczny artykuł o wojnie. Jakim cudem zdążył? Czy spodziewano się w wielu państwach europejskich, że zabójstwo arcyksięcia Ferdynanda spowoduje wybuch wojny? Tym bardziej, że Austriacy wysłali ultimatum do rządu serbskiego dopiero 23 lipca, 25 dni po sarajewskiej zbrodni.

Polska na drodze do niepodległości >>>

W audycji o technice wojennej w dniu wybuchu wojny mówił prof. Zbigniew Wawer - dyrektor Muzeum Wojska Polskiego, gdzie 28 lipca 2014 roku została otwarta wystawa poświęcona I wojnie. Ekspozycji patronuje Polskie Radio.

Audycję z cyklu "Kalendarium Wielkiej Wojny" przygotowali Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

(ag/asz)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Koniec "belle époque", początek Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:06
Lata od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do wybuchu I wojny światowej były czasem rozkwitu i postępu technicznego w Europie. Dlaczego zatem wybuchła wojna, skoro mieszkańcy Starego Kontynentu nauczyli się korzystać z dobrodziejstw pokoju?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Odziemkowski: w 1914 r. nie wierzono w długą wojnę

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2014 14:00
– Naukowcy i wojskowi twierdzili, że przy intensywnym użyciu niszczących środków żaden przemysł nie nadąży z produkcją. Żołnierze wystrzelają amunicję i wojna wygaśnie – mówił w Dwójce historyk prof. Janusz Odziemkowski w stulecie zamachu w Sarajewie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toksyczna mgła. Przerażający atak bez luf i bagnetów

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 22:00
Ten dramat nie przebił się do powszechnej świadomości. 31 stycznia 1915 roku armia niemiecka po raz pierwszy na świecie użyła broni chemicznej. Niedaleko Bolimowa pozycje rosyjskie zostały ostrzelane pociskami artyleryjskimi wypełnionymi bromkiem ksylitu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ludzie wielkiej wojny" na antenie Trójki

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 18:00
Dokładnie 100 lat temu Austro-Węgry wypowiedziały wojnę Serbii. Wywołało to reakcję łańcuchową, której efektem była I wojna światowa. A zaczęło się od młodego Serba Gavrilo Principa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stulecie Legionów Polskich

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2014 12:30
3 sierpnia 1914 roku w krakowskich Oleandrach powstała Pierwsza Kompania Kadrowa, która potem zmieniła się w Legiony Polskie. Rozpoczynają się obchody stulecia Legionów.
rozwiń zwiń