X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Koniec "belle époque", początek Wielkiej Wojny

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2014 12:06
Lata od zakończenia wojny francusko-pruskiej w 1871 roku do wybuchu I wojny światowej były czasem rozkwitu i postępu technicznego w Europie. Dlaczego zatem wybuchła wojna, skoro mieszkańcy Starego Kontynentu nauczyli się korzystać z dobrodziejstw pokoju?
Audio
  • Koniec "belle epoque”, początek I wojny światowej (Kalendarium Wielkiej Wojny/Jedynka)
Brytyjskie czołgi Mark V na froncie
Brytyjskie czołgi Mark V na froncieFoto: Wikipedia/Public Domain

Na początku XX wieku nastąpił niesamowity rozwój we wszystkich dziedzinach życia. Postęp techniczny sprawił, że życie stawało się łatwiejsze. W wielkich miastach były już telefony i elektryczność. Okres prosperity przeżywały teatry i kina, a gazety miały coraz większe nakłady.

Miasta europejskie, nie tylko Paryż i Londyn, ale także Wiedeń i Budapeszt stawały się metropoliami. Warszawa też nie była prowincją, w 1900 roku liczyła ponad 600 tys. mieszkańców. Była zatem trzecim co do wielkości miastem imperium rosyjskiego po Moskwie i Petersburgu. Tamte czasy nazywano jak najbardziej słusznie "belle époque".

W 1914 roku wybuch wojny był już jednak przesądzony. Niewiadomą było tylko, kiedy on nastąpi. Powszechnie liczono, że stanie się to dopiero na jesieni. Ale mówiono też , że Europa siedzi na beczce prochu, wystarczy iskra, żeby nastąpił wybuch. W wyniku wojny, nazywanej później I światową, powstało w Europie siedem niepodległych państw (Polska, Czechosłowacja, Finlandia, Jugosławia, Litwa, Łotwa i Estonia). Zabrakło wtedy miejsca dla Ukrainy, czego reperkusje dostrzegamy do dziś. Sprawdzają się słowa rosyjskiego gen. Antona Denikina, który powiedział,  że "żadna Rosja, jednowładcza czy republikańska, totalitarna czy demokratyczna, nigdy nie zrezygnuje z Ukrainy".

HISTORIA na moje.polskieradio.pl >>>

W pierwszym odcinku nowej audycji radiowej Jedynki "Kalendarium Wielkiej Wojny" pt. "Zanim wybuchła wojna w Europie i w Polsce", Dorota Truszczak i Andrzej Sowa przypominają najciekawsze fakty poprzedzające wybuch i wojny światowej. Wyjaśniają, dlaczego musiało do niej dojść.

Jest koniec czerwca 1914. „Taki zachód słońca jak ten w Zakopanem nie zdarzył nigdy przedtem i nigdy potem. Mieszkańcy stolicy Tatr i letnicy obserwowali zjawisko burzące krew w żyłach. Wszystko nagle dookoła stało się jaskrawe, czerwone, wszystko zalewała jedna wielka fala krwi. Krwawe stały się domy, zakrwawione były drzewa. Krew spływała po stokach gór. Górale, chociaż przywykli do różnych dziwactw przyrody, tym razem nie mieli wątpliwości. Będzie wojna!” - 100 lat nas dzieli od tamtego zachodu słońca, który obserwowali m.in. Michał Sokolniki, bliski współpracownik Józefa Piłsudskiego oraz poeta Jan Kasprowicz.

Nadejść miała wojna przez Polaków wytęskniona, upragniona, wymodlona. Wojna, która mimo swego okrucieństwa, dawała nadzieję narodom zniewolonym. Poeta Edward Słoński pisał wtedy: … ta co nigdy nie zginęła miała wyrosnąć z naszej krwi…, czyli wolna niepodległa Polska.

Polska na drodze do niepodległości >>>

Audycje z cyklu "Kalendarium Wielkiej Wojny" pojawiać się będą na antenie radiowej Jedynki raz w miesiącu od czerwca do grudnia 2014 roku. Zapraszają Dorota Truszczak i Andrzej Sowa.

tj, pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Traktat Ryski kończy wojnę z bolszewikami

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2019 06:00
Ostatecznie w wyniku rokowań granice II Rzeczypospolitej na wschodzie kończyły się niemal w granicach drugiego zaboru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

I wojna światowa miała trwać trzy tygodnie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2014 19:00
– Zamach na arcyksięcia Franciszka Ferdynanda był dla Austrii świetnym pretekstem, by w krótkim czasie - jak zakładano - rozwiązać problem z Serbią – mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chwalba, autor książki "Samobójstwo Europy. Wielka wojna 1914-1918".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Romans, o którym mówiła cała Europa

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 07:54
"Zabić arcyksięcia" to historia tragicznie zakończonego romansu i brutalnego zabójstwa, które przesądziło o rozpoczęciu jednego z największych konfliktów zbrojnych w dziejach świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zabić arcyksięcia". Płomienna miłość, którą przerwał zamach

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2014 05:23
Arcyksiążę Franciszek Ferdynand i jego żona Zofia byli w sobie do szaleństwa zakochani i byli bardzo szczęśliwi. - Ich małżeństwo trwało 14 lat, wiedli wyjątkowo udane życie rodzinne, co było nietypowe w tamtej epoce - opowiada Sophie von Hohenberg. Idyllę przerwał zamach, który zmienił oblicze świata.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kalendarium Wielkiej Wojny - nowy cykl w radiowej Jedynce

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2014 17:22
Wybuch Wielkiej Wojny w 1914 roku to ważne wydarzenie w dziejach Europy, bo to wtedy ukształtowała się mapa naszego kontynentu, która po modyfikacjach z roku 1989 obowiązuje do dzisiaj.
rozwiń zwiń