X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Geneza i filozofia "Quo vadis". Dlaczego ta książka jest tak popularna?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:50
26 marca minęło 125 lat od ukazania się w "Gazecie Polskiej" pierwszego odcinka "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, dzieła, które na stałe weszło do historii literatury światowej. 
Audio
  • Geneza i filozofia "Quo vadis". Dlaczego ta książka jest tak popularna? (Kulturalna Jedynka)
Tom I pierwszego wydania Quo vadis z 1896 roku
Tom I pierwszego wydania "Quo vadis" z 1896 rokuFoto: Polona/shutterstock.com

"Quo vadis" to powieść historyczna, której akcja rozgrywa się głównie w Rzymie, podczas końcowych sześciu lat panowania Nerona (63–68 r.). Rzym był wówczas miastem wielonarodowościowym, bardzo zróżnicowanym.

Głównym wątkiem powieści jest miłość Winicjusza i Ligii. Należą oni do dwóch odrębnych światów: Winicjusz jest patrycjuszem rzymskim, Ligia zakładniczką pochodzącą z barbarzyńskiego plemienia Ligów, a także chrześcijanką. Historyczny wątek powieści skupia się na osobie rzymskiego cesarza Nerona, a także na prześladowaniach i szerzeniu się wiary chrześcijańskiej.

Powieść została opublikowana najpierw w odcinkach w warszawskiej "Gazecie Polskiej" oraz w krakowskim dzienniku "Czas" i "Dzienniku Poznańskim", a następnie wydana w formie druku zwartego. Książka odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

- Powieść bardzo szybko podbija Europę i najchętniej jest czytana w krajach romańskich na czele z Włochami - mówił dr Jacek Hajduk. - Henryka Sienkiewicza nazywano chrześcijańskim Homerem, słowiańskim Shakespearem i oprócz całych rzesz czytelników Sienkiewicz mógł pokazać całą listę zwolenników specjalistycznych czyli filologów klasycznych, którzy uważali, że "Quo vadis" jest takim najpełniejszym i najpiękniejszym obrazem starożytności jaki stworzyła literatura polska - dodaje. 


Od 30 marca do 24 kwietnia w "Lekturach Jedynki" (od poniedziałku do piątku o godz. 21.45 oraz w weekendy o godz. 20.45) czytamy fragmenty książki "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza.


W archiwalnym wywiadzie przeprowadzonym 5 lat temu prof. Ryszard Koziołek mówił Annie Stempniak, że nie da się ustalić powodu, dlaczego Henryk Sienkiewicz napisał "Quo Vadis". - Podstawowe studia nad jego twórczością pokazują, że był to człowiek obdarzony nieprawdopodobną gorączką myśli i gorączką twórczą. Sienkiewicz myśli o kilku rzeczach równocześnie w takiej szkolnej historii literatury - wyjaśniał. 

***


W audycji "Kulturalna Jedynka" wysłuchaliśmy nagrań z Archiwum Polskiego Radia oraz fragmentów słuchowiska zrealizowanego według powieści.

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak

Data emisji: 19.04.2020 r. 

Data emisji: 22.08

ans 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Narodowe Czytanie. "Quo vadis" lekturą wszystkich pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2016 12:58
- Akcja ma służyć promocji czytelnictwa, polskiej literatury, klasyki. Wspólne czytanie buduje więzi, sprawia też, że stajemy się dla siebie bliżsi - mówił w Jedynce Wojciech Kolarski, minister w Kancelarii Prezydenta RP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sienkiewicz wiecznie zakochany. Czego nie wiemy o nobliście?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2016 01:58
- Henryk Sienkiewicz powiada, że "chcąc zachować anielski charakter, kobieta nie powinna się niczym zajmować" i za to bym mu dała nagrodę Nobla - opowiada pisarka, Barbara Wachowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jeśli nie chcesz mojej zguby..." czyli o "Zemście" Aleksandra Fredry

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2020 05:05
Z okazji premiery spektaklu "Zemsta" w Teatrze Telewizji przybliżyliśmy genezę i cechy tej komedii Aleksandra Fredry. Opowiedzieliśmy o różnych realizacjach - teatralnych, telewizyjnych i radiowych - tego dramatu.
rozwiń zwiń