X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Co wiemy o Victorze Hugo?

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2019 15:20
Dramaturg, poeta, prozaik. Jeden z najważniejszych twórców literatury francuskiej i czołowy przedstawiciel romantyzmu francuskiego. Polityk życzliwy Polakom i niepodległości Polski. Bohaterem magazynu "Kulturalna Jedynka" był Victor Hugo. 
Audio
Victor Hugo
Victor HugoFoto: Shutterstock/Stocksnapper

"Nędznicy" i "Katedra Marii Panny w Paryżu" to dzisiaj najbardziej znane dzieła Victora Hugo - głównie dzięki adaptacjom filmowym i musicalom. Jego barwne życie uczuciowe mogłoby być kanwą nie jednej historii. W audycji o bohaterze mówiła prof. Maria Jolanta Olszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. - Była to postać niezwykła i "Nędznicy" w dużym stopniu są powieścią autobiograficzną. Jednak nie dotyczy to tylko samej biografii, również przemyśleń pisarza, które on wprowadził do tekstów w postaci dygresji, ale jednocześnie te jego przemyślenia były wypracowywane przez wiele lat - zaznaczyła. 

Dobrowolna emigracja i perypetie miłosne

Victor Hugo dobrowolnie wyemigrował najpierw do Belgii, potem na wyspę Jersey w archipelagu Wysp Normandzkich, aby osiąść na dłużej na sąsiedniej wyspie Guernsey, gdzie kupił dom, w którym zamieszkał z całą rodziną. Na tej samej wyspie przebywała jego kochanka Juliette Drouet. - Historie, czy wręcz perypetie miłosne Hugo są tak barwne i tak skandalizujące, że nawet dzisiaj budzą w nas mieszane uczucia - oceniła prof. Olszewska. 

Książki zakazane przez Watykan 

Wcześniej wspomniane najsłynniejsze powieści " Katedra Marii Panny w Paryżu" i "Nędznicy" znalazły się na liście książek zakazanych przez Watykan. Pierwsza z tych powieści ukazała się w 1831 roku, druga została wydana w 1862 roku. - On zanim napisał "Katedrę" to stworzył bardzo ciekawą powieść "Ostatni dzień skazańca" z 1829 roku i jest to tekst tuż przed rewolucją lipcową, która odegra bardzo ważną rolę w jego biografii politycznej i zmieni jego światopogląd. To jest utrzymane w konwencji pamiętnika i tutaj Hugo bardzo ostro występuje przeciwko karze śmierci. Jest to taki przełom, kiedy on opowiada się za tymi najbardziej pokrzywdzonymi przez los - informowała gość audycji. 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji w której  wykorzystano fragmenty utworów Victora Hugo z Archiwum Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji:  Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Anna Stempniak 

Gość: prof. Maria Jolanta Olszewska (UW) 

Data emisji: 8.11.2019 r. 

Godzina emisji: 21.10

kh/ans


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"36 razy Rembrandt" w 350. rocznicę śmierci artysty

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2019 09:21
Rok 2019 został ogłoszony rokiem Rembrandta, by w szczególny sposób upamiętnić 350. rocznicę jego śmierci. Genialny malarz, rysownik stał się symbolem rozkwitu holenderskiej sztuki XVII wieku, zwanego "Złotym Wiekiem". Z tej okazji wiele muzeów na całym świecie organizuje wystawy i przedsięwzięcia kulturalne prezentujące wielkie dzieła mistrza. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Carmina Burana. Mgnienie oka" we współczesnej technologii

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 15:39
"Carmina Burana. Mgnienie oka" to koncert - inscenizacja w reżyserii Borisa Kudliczki, która wykorzystuje najnowocześniejsze technologie w ukazaniu dzieła Carla Orffa. Spektakle odbędą się 21, 22 oraz 30 listopada w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. 
rozwiń zwiń