X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Janusz i Andrzej Kondratiukowie - fenomen braterskiej relacji

W mijającym roku pożegnaliśmy wielu wybitnych artystów. Wśród nich reżysera Janusza Kondratiuka. Najbardziej znane jego filmy to "Dziewczyny do wzięcia" i  "Czy jest tu panna na wydaniu?" oraz ostatni, autobiograficzny "Jak pies z kotem", opowiadający o relacjach z umierającym bratem Andrzejem.
Joanna Sławińska i Janusz Kondratiuk
Joanna Sławińska i Janusz KondratiukFoto: z archiwum Joanny Sławińskiej
O Audycji

"Jak pies z kotem", obraz który pokochała publiczność. Był 11 minut na ubiegłorocznym festiwalu filmowym w Gdyni. To niezwykle poruszający zapis relacji pomiędzy braćmi - dwoma reżyserami, Januszem i Andrzejem Kondratiukami ". Film to uniwersalna opowieść o bliskości i obcości pomiędzy braćmi.

Janusz i jego najbliżsi do końca opiekowali się chorym Andrzejem, który odszedł w 2016 roku. Janusz Kondratiuk także ciężko zachorował i zmarł 7 października br. 

Obaj reżyserzy tworzyli własne, odmienne filmy. Dwie różne osobowości artystyczne. - Andrzej był człowiekiem bardzo rzutkim, bystrym, który jeśli coś mówił dla siebie ważnego, to było niesłychanie ważne i nie można było się przeciwstawić. Wielokrotnie miałam inne zdanie - mówi Iga Cembrzyńska, która była żoną Andrzeja. Ale koniec końców ucierali wspólne stanowisko. - Bez niego nie wyobrażałam sobie życia. Nawet teraz o nim myślę. Tęsknię za tobą i płakać mi się chce - wyznaje.

Aktorka Bożena Stachura grająca w filmie "Jak pies z kotem" ocenia, że obecnie bardzo powierzchownie podchodzi się do roli aktora. - Janusz mnie obsadził po prostu dlatego. ze mnie zobaczył, nic o mnie wiedząc. Nie studiował mojego życiorysu, nie czytał na Facebooku o mnie, czy mam lajki, czy nie mam lajków, czy ja się sprzedam, tylko popatrzył mi w oczy i mnie obsadził. Wspomina pracę z Januszem Kondratiukiem oraz podróże wspólne z reżyserem, albo jego żoną na festiwale i po odbiór nagród, które posypały się po premierze filmu.

Beata Madalińska-Kondratiuk ocenia, że obaj bracia byli wrażliwi na światło, na otaczającą ich przyrodę, na zwierzęta. - Jeden i drugi niesamowicie kochał psy, koty, ta ich wrażliwość ujmowała bardzo - mówi wdowa. Wspomina, jak postanowili z Januszem wziąć Andrzeja do domu i opiekować się nim, choć było to trudne wyczerpujące przede wszystkim fizycznie.

W audycji także archiwalna wypowiedź Janusza Kondratiuka, w której wyjaśnia, dlaczego postanowił zaopiekować się bratem. A także odśpiewany przez Igę Cembrzyńską i Beatę Madalińską-Kondratiuk fragment piosenki "Intymny świat" ze zmienionymi słowami oraz piosenka przygotowywana na recital.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.


***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadzi: Joanna Sławińska

Goście: Iga Cembrzyńska aktorka, żona Andrzeja, Beata Madalińska-Kondratiuk (żona Janusza), Bożena Stachura (odtwórczyni roli pani Beaty)

Data emisji: 25.10.2019

Godzina emisji: 21.12

ag


Playlista
  • IGA CEMBRZYŃSKA - Mówiłam Żartem
  • Wonder Stevie - My Cherie Amour
  • Cembrzyńska Iga, - Intymny świat
  • Cembrzyńska Iga, Łazuka BohdanZespół Instrumentalny - W siną dal