X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Szaflarska. Grać aby żyć" - opowieść o kobiecie silnej i tajemniczej

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2019 17:56
Była niezwykle radosną osobą i utalentowaną aktorką. Chociaż przeżyła wiele cierpień i rozczarowań nie pokazywała smutku. W jednym z wywiadów zdradziła, że w Warszawie zakochała się od pierwszego wejrzenia. Mowa o Danucie Szaflarskiej, której wspomnienie możemy przeczytać w biografii autorstwa Katarzyny Kubisiowskiej pt: "Szaflarska. Grać, aby żyć". 
Audio
  • "Szaflarska. Grać aby żyć" - wspomnienie o Danucie Szaflarskiej (Kulturalna Jedynka)
Danuta Szaflarska w sztuce Daily Soup w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Telewizji TVP1
Danuta Szaflarska w sztuce "Daily Soup" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej w Teatrze Telewizji TVP1 Foto: Jan Bogacz TVP/PAP

Autorka biografii na antenie radiowej Jedynki zdradziła, że na początku myślała o innym tytule, który odzwierciedlałby życie artystki. - Myślałam o tytule "Tu i teraz". Towarzyszył mi on długo w trakcie pracy, bo po pierwsze nawiązuje do filmu Doroty Kędzierzawskiej z Danutą Szaflarską w roli głównej pt: "Pora umierać", a po drugie aktorka żyła tu i teraz i przez to była bardzo współczesna i bardzo kulturalna - powiedziała. 

Książka została wydana w 2019 roku, dwa lata po śmierci aktorki. Danuta Szaflarska, jako osoba, która strzegła swojej prywatności jest w biografii przedstawiona z perspektywy osób jej najbliższych: dzieci, wnuków, przyjaciół. Jest ukazana również jako kobieta silna, która mimo tragicznych życiowych doświadczeń nie poddała się, a wręcz przeciwnie była życiem zachwycona. - Jej siłą było to, że ten los wzięła za paszczę i do końca poznawała życie, starała widzieć w nim dobre strony. Dlatego ją tak kochaliśmy, bo niewielu z nas by tak chciało, ale nie potrafi, bo nie ma takich wewnętrznych zasobów, żeby tak przeżywać życie, które jest trudnym chociażby z tego powodu, że wpisana jest w nie śmierć - zaznaczyła Katarzyna Kubisiowska. 

W 1939 roku aktorka rozpoczyna pracę w wileńskim teatrze, gdzie miała swój debiutancki występ. - Po trzech lub czterech dniach kończy się spektakl, ale Zelwerowicz uczył, że pomimo ataku bombowego trzeba grać, więc ten trud jej towarzyszył - powiedziała autorka biografii. 

1 sierpnia obchodziliśmy 75. już rocznicę Powstania Warszawskiego. Aktorka brała w Powstaniu czynny udział. - Powstanie trwało 63 dni i ona przez ten cały okres była w centrum Powstania ze swoją córką Marią, mężem Janem Ekierem i mamą Wandą. To był taki rozdział o tych wydarzeniach, dość obszerny w mojej książce, którą pisałam ze ściśniętym sercem - dodała autorka. 

Jaką pracę wykonywała Danuta Szaflarska podczas Powstania Warszawskiego? Dlaczego nie udzielała często wywiadów? Dlaczego autorka książki napisała ją w narracji pierwszoosobowej? 

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Martyna Podolska 

Gość: Katarzyna Kubisiowska (autorka biografii "Szaflarska. Grać aby żyć") 

Data emisji: 2.08.2019

Godzina emisji: 21.12

ans 
Czytaj także

Danuta Szaflarska. Bez wolności nie ma twórczości

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2019 13:38
Festiwal "Śleboda/Danutka" w Lublinie powstał na cześć nieżyjącej już aktorki - Danuty Szaflarskiej, która uznawała wolność za najwyższą wartość w sztuce. Jak wygląda program festiwalu i czym może zaskoczyć swoich gości?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie Warszawskie w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 18:54
Przed kolejną rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaserwowaliśmy w audycji "Moje książki" wiersze, prozę, a także książki dokumentalne o dramatycznych wydarzeniach sprzed 75 lat.
rozwiń zwiń