X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x

Józef Conrad - pisarz wizjoner

W Teatrze Palladium w Warszawie odbyła się 14 listopada konferencja "Conrad nasz współczesny", na którą zaproszono wybitnych conradystów.
Joseph Conrad
Joseph ConradFoto: Wikimedia Commons/dp
O Audycji

Wydarzeniem artystycznym dnia było prapremierowe czytanie przez aktorów Teatru Śląskiego sztuki biograficznej o Józefie Conradzie Korzeniowskim, autorstwa Ingmara Villqista, w jego reżyserii. Sztuka opowiada o wizycie pisarza w Zakopanem (1914), gdy był już uznanym pisarzem i pokazuje różne tropy interpretacji postaci. Wydarzenie zorganizowała Fundacja Universitatis Varsoviensis we współpracy z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 160. rocznicę urodzin pisarza. Premiera sztuki nastąpi w dniu urodzin Conrada, tj. 3. grudnia, w Teatrze Śląskim w Katowicach.

- Nie zgadzam się z opinią, że jest to literatura anachroniczna - mówi profesor Wiesław Ratajczak. Jego zdaniem pytania, jakie zadawał Conrad są pytaniami bardzo aktualnymi. Daje przykład powieści "Tajny agent" z początku XX wieku, w której jest analiza zachowania obłąkanego terrorysty wyruszającego na ulice Londynu z ładunkiem wybuchowym mogącym w każdej chwili eksplodować. Sprawa bardzo aktualna dziś. To przykład wizjonerstwa pisarza.

Ingmar Villqist, autor i reżyser sztuki o Conradzie przyznaje, że pisanie dramatu o artyście jest niezwykle trudne. Sztukę osadził w 1914 roku w Zakopanem, gdzie pisarz spotkał wiele postaci z życia literackiego, kultury i polityki. - Żeby to było wiarygodne potrzeba było solidnej bazy faktograficznej - podkreśla. Taką bazą było 2-tomowe dzieło Zdzisława Najdera "Józef Konrad Korzeniowski".

Kto - według rozmówcy - spośród pisarzy o polskim rodowodzie jest obok Conrada rozpoznawalny na całym świecie? Posłuchaj całej rozmowy. W audycji również felieton Ewy Heine "Trzy minuty o teatrze".

***

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Prowadzi: Michał Montowski

Goście: Ingmar Villqist (pisarz i reżyser), literaturoznawcy: prof. Wiesław Ratajczak, dr Agnieszka Adamowicz-Pośpiech, dr hab. Andrzej Juszczyk

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 22.11

ag

Playlista
  • Gabriel Peter - Mercy Street
  • Avidan Asaf, - My Old Pain
  • Atlas Natasha - Le Cor Le Vent
  • The Doors, - The end
  • Miriam Makeba, Belafonte Harry, - Malaika